Nuo sausio parlamentarai įeiti į Seimą galės tik su galimybių pasu. Seimas ketvirtadienį 89 balsais „už“, 17 – „prieš“, 19 parlamentarų susilaikius priėmė tokią Seimo statuto pataisą. Ji įsigalioja nuo sausio 1 dienos.
Numatyta, kad šalyje paskelbus ekstremalią situaciją dėl užkrečiamosios ligos plitimo grėsmės arba paskelbus karantiną Seimo narys gali įeiti į Seimo rūmus pateikęs dokumentą, patvirtinantį asmens atitiktį Vyriausybės nutarime dėl ekstremaliosios situacijos arba karantino paskelbimo nurodytiems kriterijams.
Jeigu tokio dokumento neturintis parlamentaras nedalyvaus Seimo ar komitetų, komisijų posėdžiuose, bus laikoma, jog posėdis praleistas be svarbios pateisinamos priežasties.
Taip pat pandemijos metu Seimo narys rinkėjus į susitikimus uždarose patalpose galės kviesti tik tuo atveju, jeigu turi tokį dokumentą.
Oponentai: valdantieji pasirinko eiti prievartos keliu
Galimybių paso priešininkai galimybių pasą įvedusius valdančiuosius kaltino dvejopais standartais ir sakė, kad sprendimu dėl patekimo į Seimą norima pažeminti jam prieštaraujančius politikus, taip pat siekiama sumažinti oponentų balsų skaičių Seime.
„Kokią jūs turite moralinę teisę kritikuoti Rusiją, Kiniją ir Baltarusiją ir skelbtis demokratijos vertybių gynėjais pasaulyje. Jūsų sprendimais valstybė prievarta ir dalies žmonių diskriminacija mus veda tiesiu keliu į diktatūrą. Ši Vyriausybė pasirinko eiti prievartos keliu, nors Konstitucija draudžia bet kokias diskriminacijos formas“, – sakė opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovas Mindaugas Puidokas.
„Visiems mylintiems Lietuvą skaudą širdį matant, kaip trypiama mūsų valstybės Konstitucija ir priimamos žmogaus teises pažeidžiančios neteisėtos tvarkos, kurios mus paverčia diktatūrine orveliška visuomene. Mes jau esame padalinti į lygius ir lygesnius, šiandien jūs nuėjote dar toliau, kitokias pažiūras turintiems ir labiausiai jus kritikuojantiems Seimo nariams uždrausta patekti į Seimo pastatą ir dalyvauti balsavimuose“, – kalbėjo M. Puidokas.
Buvęs Seimo pirmininkas, valdančiųjų Liberalų sąjūdžio atstovas Viktoras Pranckietis teigė, kad toks reikalavimas, priešingai, įtvirtina visų žmonių, tame tarpe ir parlamentarų, lygiavą prieš įstatymus.
„Šiandien mes kalbame apie žmonių lygumą prieš įstatymus. Rugsėjo 22 dieną Seimo pirmininkė buvo sukvietusi visus Seimo pirmininkus, buvusius iki šiol nepriklausomoj Lietuvoj, ir aš uždaviau klausimą visiems Seimo pirmininkams, kurie buvo įvairiais laikotarpiais, ar turi turėti visi žmonės vienodas teises, atsakymas buvo vienareikšmiškas – visiems žmonės turi būti taikomos vienodos taisyklės, todėl prašome balsuoti už šią pataisą, kad Lietuvos žmonėms taikomos taisyklės būtų taikomos ir tiems, kurie ateina į Seimą“, – sakė V. Pranckietis.
Seimui priėmus reikalavimą dėl galimybių paso įeinant į Seimą, M. Puidokas replikavo, kad „siekiama padaryti taip, kad tie Seimo nariai, kurie nepritaria galimybių pasui, būtų priversti jį naudoti ir tokiu būdu būtų paniekinti ir pažeminti visi žmonės, kurie nepritaria negalimybių pasams Lietuvoje“.
Premjerės vertinimu, tai etiškas sprendimas
Premjerė Ingrida Šimonytė prieš balsavimą dėl galimybių paso politikams teigė, kad Seimas priimtų etišką sprendimą, jei įvestų reikalavimą parlamentarams įeinant į Seimo rūmus turėti tokį dokumentą.
„Aš manau, kad tai yra natūralus sprendimas, jeigu mes jau reikalaujam galimybių paso įeinant į įvairias vietas, kur žmonės susiburia, būtų labai etiška, jei pats parlamentas tokius sprendimus priima“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.
Premjerė taip pat priminė, kad panaši tvarka nustatyta kaimyninėje Latvijoje.
„Tarkime, Latvijoje, kur buvo nustatyta pareiga tam tikrų profesijų žmonėms skiepytis, Latvijos parlamentas priėmė sprendimą savo pačių atžvilgiu, kad žmonės, kurie neskiepyti, neturi galimybės dalyvauti parlamento posėdžiuose“, – sakė Vyriausybės vadovė.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad įvesdamas galimybių pasą Seimas parodytų pavyzdį žmonėms.
„Šiandien Seimas apsispręs, aš balsuosiu „už“, nes manau, kad Seimo nariai turi rodyti pavyzdį“, – žurnalistams prieš balsavimą sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Reikalavimas nustatytas nuo vasaros
Pataisą inicijavęs Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma sakė, kad ši pataisa padėtų Seimui išvengti kritikos, jog paprastiems piliečiams nustatomos vienos taisyklės, o parlamentarams – kitos.
Vyriausybės sprendimu tam tikrų profesijų atstovai, jeigu nėra pasiskiepiję nuo COVID-19, privalo reguliariai testuotis. Nuo gruodžio valstybė atsisakė mokėti už jų testus, tai turi daryti patys darbuotojai arba jų darbdaviai, jei sutinka. Nesitestuojantys asmenys nušalinami nuo darbo.
Šiuo metu norint patekti į Seimo rūmus galimybių pasą privalu pateikti visiems lankytojams, žurnalistams ir kanceliarijos darbuotojams.
Seimo valdyba dar vasarą svarstydama tvarką dėl galimybių paso reikalavimo iš lankytojų ar darbuotojų, aptarė ir galimybę reikalauti jo iš parlamentarų. Vis dėlto tąkart konstatuota, kad valdyba neturi įgaliojimų parlamentarams užverti durų į jų darbo vietą.
Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen tuomet teigė, kad pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadą tokia tvarka gali būti patvirtinta Seimo statuto pakeitimais.