Prokuratūra penktadienį paprašė dėl papirkimo ir prekybos poveikiu kaltu pripažinti buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį ir skirti jam pusseptintų metų laisvės atėmimo bausmę.
Buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui prašoma skirti septynerius metus kalėjimo.
Vilniaus apygardos teisme abiems kaltinamiesiems prokuroras Justas Laucius taip pat pasiūlė skirti beveik po 38 tūkst. eurų baudas.
R. Kurlianskiui taip pat prašoma atimti teisę septynerius metus eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose.
Iš E. Masiulio prašoma konfiskuoti 106 tūkst. eurų, kurie, įtariama, buvo R. Kurlianskio duotas kyšis. Taip pat prašoma konfiskuoti ir išieškoti beveik 138 tūkst. eurų, įtariama, įgytų neteisėtai praturtėjus.
Buvusiam Seimo nariui taip pat siūloma atimti teisę septynerius metus būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.
R. Kurlianskis kaltinamas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą.
Tiek jį, tiek E. Masiulį prokuroras siūlo po nuosprendžio suimti teismo salėje.
Kitos bausmės
Byloje dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu kaltinamam buvusiam „darbiečiui“, Seimo nariui Vytautui Gapšiui prokuroras paprašė taip pat skirti pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę, valstybės naudai išieškoti 27 tūkst. eurų, gautus kaip kyšiai, ir septyneriems atimti teisę eiti pareigas viešajame ir privačiame sektoriuje.
Eksparlamentarui Šarūnui Gustainiui pasiūlyta skirti daugiau nei 28 tūkst. eurų baudą, išieškoti dar 8,7 tūkst. eurų kaip netiesiogiai gautą kyšį, bei atimti teisę eiti pareigas viešajame ar privačiame sektoriuje penkerius metus.
Kitam buvusiam liberalui ir Seimo nariui Gintarui Steponavičiui prašoma skirti beveik 7 tūkst. eurų baudą ir uždrausti eiti pareigas septynerius metus.
Koncernui „MG Baltic“, vasarą pakeitusiam pavadinimą į „MG Grupė“, kaip juridiniam asmeniui J. Laucius prašo skirti maždaug 1,5 mln. eurų dydžio baudą, Liberalų sąjūdžiui – apie 565 tūkst. eurų baudą, Darbo partijai – beveik 373 tūkst. eurų baudą.
„Korupciniai nusikaltimai buvo neatsitiktiniai“
Prokuroras J. Laucius per teismo posėdį sakė, kad kaltinamieji yra charakterizuojami teigiamai, turi šeimas, išskyrus kaltinamąjį Seimo narį V. Gapšį, anksčiau yra neteisti, bet tai negali būti lemiančios aplinkybės bausmei.
„2015–2016 metais vykdyti korupciniai nusikaltimai buvo neatsitiktiniai, tai gyvenimo būdo, bendradarbiavimo tarp R. Kurlianskio ir politikų pasekmė (…). Kaip nurodoma Konstitucijoje, valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, kuo aukštesnes pareigas tarnautojai užima, tuo sunkesni padariniai valstybės interesams. Kad padarė nusikaltimus Seimo nariai, tai rodo neeilinį jų pavojingumą“, – kalbėjo prokuroras.
Jis pažymėjo, kad „MG Baltic“ naudingi įstatymo projektai buvo priešingi visuomenės interesams.
L. Laucius citavo kriminalinės žvalgybos ir liudytojų pateiktus duomenims, jų vertinimu, R. Kurlianskis yra „žmogus, galintis padaryti politiniame lauke bet ką“, „neoficialus lobistas tarp politikų“, „be jo politiniai procesai nevyksta“, „R. Kurlianskis jungė verslo, politikos ir žiniasklaidos pasaulius“.
Prokuroras pažymėjo, kad korupciniai nusikaltimai daryti intensyviai.
Kaltinamieji tvirtina, kad ikiteisminis tyrimas vykdytas tendencingai, ir kaltę neigia.
Papildyta 12.55 val.
R. Kurlianskis: prokuroro kalbos neturi nieko bendro su realybe
R. Kurlianskis, kuriam prokuratūra prašo skirti pusseptintų metų laisvės atėmimo bausmę, sako sieksiąs visiško išteisinimo, nes prokuroro kalbos neturi nieko bendro su realybe.
„Prašysiu būti išteisintas. Aš nesutinku, kad atsilyginau kaltinamiesiems už veiksmus, kurių jie nedarė, tie veiksmai net nebuvo daromi“, – penktadienį Vilniaus apygardos teisme žurnalistams sakė R. Kurlianskis.
Jis tvirtino nematantis pagrindo būti nuteistas „už fantazijas“.
„Pagal tai, ką išgirdau prokuroro baigiamojoje kalboje, tai pagrįstai tikėjausi, kad prokuroras paprašys mane sušaudyti, bet… koks jis (Justas Laucius – BNS) sau atrodytų gražus ir protingas, tai vis tiek dėl bausmės sprendžia teismas. Tai aš ir laukiu teismo sprendimo, nevertinsiu niekaip nei jos baudos, nei pasiūlyto įkalinimo termino“, – sakė jis.
Su prokuroro kalbos motyvais nesutiko ir koncernui „MG Baltic“, dabar pakeitusiam pavadinimą į „MG grupė“, atstovaujantis advokatas Linas Belevičius.
„Prokuroro kalboje išsakyti teiginiai turi nelabai ką turi bendra su realybe ir su bylos medžiaga, prokuroras iš esmės nutylėjo visus įrodymus, kurie buvo tirti per eilę metų šio teismo proceso metu“, – žurnalistams sakė L. Belevičius.
Jis teigė teismo prašysiąs visiškai išteisinti juridinį asmenį.
Papildyta 13.22 val.
E. Masiulis: siūloma bausmė yra politinis susidorojimas
E. Masiulis, kuriam už korupcinius nusikaltimus prokuroras prašo skirti septynerius metus kalėjimo, teigia, kad siūloma bausmė yra politinis susidorojimas.
„Aš niekaip kitaip nepavadinčiau, kaip tam tikro politinio susidorojimo ir kažkokios subjektyvios prokuroro nuostatos mano atžvilgiu, – tokios bausmės įvardijimas. Manau, kad tai yra tam tikra prasme piktnaudžiavimas įgaliojimais ir noras parodyti, koks esu galingas“, – žurnalistams po Vilniaus apygardos teismo posėdžio penktadienį sakė E. Masiulis.
„Aišku, nemalonu išgirsti tokius siūlymus iš prokuroro, čia tikrai nėra daug kuo džiaugtis, tačiau aš noriu pasakyti, kad visas teismo procesas ir kaip jame elgiasi prokuroras J. Laucius nuo pat pirmo posėdžio, tai yra asmeninis prokuroro šou, kuriame jis visiškai ignoruoja byloje esančius faktus. Buvo kviesta virš 100 liudytojų, ignoruoja liudytojų parodymus, ignoruoja, kad dalis žvalgybinės informacijos, kaip dabar paaiškėjo, surinkta neteisėtai, ir tą baigiamosiose kalbose pasakysime“, – žurnalistams sakė E. Masiulis.
Jis tvirtino sieksiąs visiško išteisinimo.
„Aš tikrai nesu padaręs šių dalykų, kuriais kaltinamas, galiu tūkstantį kartų pasakyti, kad tai nebuvo kyšis, tai buvo paskola, susitarimas buvo parodytas teisme“, – sakė buvęs Seimo narys.
E. Masiulis 2008–2016 metais buvo Liberalų sąjūdžio pirmininkas, 2000–2016 metais – Seimo narys. 2008–2012 metais ėjo susisiekimo ministro pareigas.