Vyriausybė ketvirtadienį iki birželio pratęsė karantiną, tačiau numatė atlaisvinimus prekybos, kultūros, sporto ir maitinimo įstaigoms, jie įsigalios per dvi savaites.
„Sukurkime tokią prognozuojamą aplinką šioms artimiausioms dviem savaitėms, kai niekas nebesitikėtų didelių siurprizų nei į vieną, nei į kitą pusę ir tada per tas dvi savaites ruoškimės kitoms dviem savaitėms“, – posėdyje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Nuo balandžio 19 dienos leista atsidaryti kino teatrams, profesionaliojo scenos meno įstaigų salėms, organizuoti renginius su žiūrovais lauke ir patalpose, veikti parduotuvėms prekybos centruose.
Nuo balandžio 22 dienos atsidaryti galės lauko kavinės, nuo balandžio 26 dienos – sporto klubams.
Taip pat numatyti palengvinimai žmonėms turintiems imunitetą: jie nuo balandžio 22 dienos galės rinktis iki 10 žmonių grupėmis, rengti šventes, ekskursijas, lankyti globos įstaigose ir ligoninėse esančius žmones.
„Atsižvelgiant į tai, kad griežtas karantino režimas tęsiasi jau beveik keturis mėnesius ir turi vis didesnį neigiamą poveikį žmonių psichologinei būsenai ir fizinei sveikatai, o visa visuomenė pavargsta nuo karantino, būtina imtis priemonių šiai situacijai gerinti. (…) todėl svarstytini tam tikri karantino režimo laisvinimai“, – rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos teikime.
Nauji reikalavimai susibūrimams
Visgi Vyriausybė numatė naujus reikalavimus susibūrimams. Pagal projektą, viešose uždarose vietose ir transporto priemonėse, išskyrus miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto priemones ar transporto priemones, kuriomis vykstama į darbo vietą ar iš jos, į vakcinacijos nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietą ar iš jos ir į ekskursijas, leidžiama būti ne didesnėmis nei 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėmis (teikiant keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą ir lengvaisiais automobiliais taksi paslaugas, transporto priemonės vairuotojas į šį skaičių neįskaičiuojamas).
Viešose atvirose vietose asmenys gali būti ne didesnėmis nei 5 asmenų, taip pat 10 asmenų arba dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narių grupėmis. Laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos ir (ar) namų ūkio narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis.
Nuo balandžio 22 dienos leidžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, išskyrus šventes uždarose erdvėse, kai jose dalyvauja ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis arba ne daugiau nei 10 asmenų. Taip pat šventes atvirose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau nei dvi šeimos ir (ar) du namų ūkiai arba ne daugiau nei 10 asmenų.
Daugiau šia tema
Nuo gegužės 3 d. į mokyklas grįžta abiturientai
Ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ugdymo ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomus mokinius pagal pradinio ir pagrindinio ugdymo, pradinio ir pagrindinio ugdymo individualizuotą, vidurinio ugdymo, socialinių įgūdžių ugdymo programas ir kai organizuojamos konsultacijos ne daugiau kaip 10 vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokiniams.
Taip pat – egzaminus mokiniams, kurie baigia ugdymo programą pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, kai egzamine vienoje patalpoje dalyvauja ne daugiau kaip 10 mokinių, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.
Nuo gegužės 3 d. ugdymas vidurinio ugdymo programos baigiamosios klasės mokiniams vykdomas mišriu būdu švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka bei užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.
Brandos egzaminai ar jų dalys vykdomi patalpose ne daugiau kaip 10 kandidatų, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą, arba 11-50 kandidatų, išlaikant tarp visų patalpoje esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą ir užtikrinant 10 m2 patalpos plotą vienam asmeniui.
Keičiamos nuostatos dėl pacientų lankymo
Nuo balandžio 22 d. keičiamos taisyklės dėl gyventojų lankymo globos namuose arba sveikatos priežiūros įstaigos. Numatomos tam tikros išimtys, kada būtų galima lankyti ten esančius žmones.
Stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose būtų galima lankyti terminalinės būklės gyventojus, jeigu tai susiję su pareigų atlikimu.
Sveikatos priežiūros įstaigoje irgi su įstaigos vadovo arba kito įgalioto asmens leidimu būtų galimas terminalinės būklės pacientų, taip pat pacientų iki keturiolikos metų ir gimdyvių lankymas.
Numatoma karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. lapkričio 7 d. iki 2021 m. balandžio 30 gegužės 31 d. vidurnakčio.
Nustatoma, kam taikomos švelnesnės priemonės
Nustatomas savivaldybių sąrašas, kurioms nuo balandžio 22 dienos gali būti nustatomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje. Tai yra: Birštono, Biržų rajono, Druskininkų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Mažeikių rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Palangos miesto, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Prienų rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Skuodo rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Telšių rajono savivaldybės.
Asmenims, persirgusiems COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų, bei asmenims, paskiepytiems Sąjungos vaistinių preparatų registre įregistruota COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina pagal skiepijimo schemą, šiuo nutarimu gali būti taikomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu kitiems asmenims.