Vyriausybės nariai preliminariai sutarė, kad kai kurios ne maisto prekių parduotuvės ir kirpyklos galėtų atsidaryti nuo kito pirmadienio, tačiau galutinį sprendimą numatoma priimti šį trečiadienį.
Karantino atlaisvinimo planą pristačiusi ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė pranešė, kad siūloma leisti atnaujinti veiklą grožio salonams, šiems užtikrinant, kad vienu metu paslauga būtų teikiama vienam klientui ir jam tektų ne mažiau nei 20 kvadratinių metrų plotas.
Jei bus pritarta, veiklą galės atnaujinti ne maisto prekių parduotuvės, turinčios įėjimą iš lauko. Jose vienam klientui turės būti užtikrinamas 20 kvadratinių metrų plotas.
„Tai yra yra su Sveikatos ministerija išdiskutuotas dydis, atsižvelgiant ir į kitų valstybių praktiką. Galbūt parduotuvės dydis galėtų būti iki 300 kv. metrų, bet dėl to dar turės galutinai apsispręsti Vyriausybė“, – Vyriausybės pasitarime pirmadienį sakė A. Armonaitė.
Premjerės Ingridos Šimonytės siūlymu Ministrų kabinetas planui pritarė „iš esmės“, tačiau Vyriausybės nutarimą numatoma priimti trečiadienį.
„Dėl paties karantino atlaisvinimo plano šiandien turėtumėm sprendimą, kad planui galime pritarti iš esmės, tačiau jo patvirtinti dar, matyt, negalime, todėl, kad reikia nuo tų startinių pozicijų per kitus etapus sudėlioti, kaip atitinkamai būtų didinamas, tarkime, parduotuvių, kuriose galima prekiauti, plotas“, – pasitarime sakė Vyriausybės vadovė.
Jos teigimu, iki kito trečiadienio taip pat bus pateiktas siūlymas dėl prekybos lauke atidarymo.
„Tai turėtų būti prekyba lauke, tai yra ta prekyba, kuri nesukelia kažkokios didesnio žmonių maišymosi rizikos, būriavimosi rizikos mažesnėse erdvėse. Turbūt tą formuluotę taip pat būtų galima iki trečiadienio apgalvoti“, – pasitarime sakė I. Šimonytė.
Prekybininkai ir grožio paslaugų teikėjai sprendimų dėl jų veiklos atlaisvinimo tikėjosi dar praėjusią savaitę, tačiau Vyriausybė galiausiai šio klausimo nusprendė nesvarstyti.
Gruodžio viduryje sugriežtinus karantiną, šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, išskyrus maisto, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.
Tačiau praėjusį pirmadienį Ministrų kabinetas jau leido atnaujinti veiklą lauko slidinėjimo centrams.
Skirs 30 mln. eurų darbuotojų testavimui
Vyriausybė sutarė skirti 30 mln. eurų darbuotojų testavimui nuo koronaviruso. Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušinės Armonaitės, planuojama, kad parama galės pasinaudoti smulkios ir vidutinės įmonės, kurių veiklą apribojo karantinas.
„Siekiame kad verslo sugrąžinimas į veiklą būtų sklandus ir žmonės, kurie sugrįš į darbą, kad būtų saugūs, o darbdaviai galėtų nenutraukti veiklos ir saugiai ją vystyti“, – Vyriausybės pasitarime sakė ministrė.
Anot jos, bus skiriama 12 eurų už vieną greitąjį antigeno arba greitąjį serologinį antikūnų tyrimą.
Ministerijos teigimu, už šias lėšas bus galima testuoti apie 100 tūkst. darbuotojų, o vienas žmogus per tris mėnesius galėtų būti patikrintas 12 kartų.
Į pagalbą galės pretenduoti tie verslai, kurie per pastaruosius dvejus metus nėra išnaudoję 200 tūkst. eurų valstybės pagalbos kartelės. Darbuotojams tyrimai turi būti atliekami reguliariai, kompensacijos bus pervedamos įmonėms nuolat pagal atliktų tyrimų skaičių.
Anot ministrės, verslas, testuodamas savo darbuotojus, vėliau galės užpildyti paraišką „Invegoje“ ir gauti kompensaciją.
A. Armonaitė taip pat sakė, jog priemonės nereikės derinti su Europos Komisija.
Tai, kad įmonės turėtų sulaukti kompensacijų už darbuotojų testavimą, praėjusią savaitę pranešė premjerė Ingrida Šimonytė. Anot jos, ši priemonė finansiškai padėtų ir motyvuotų darbdavius, ypač smulkaus ir vidutinio verslo, testuoti darbuotojus, kad įmonių atsidarymas būtų kuo saugesnis.
Verslo atstovai anksčiau tvirtino, kad įmonėms, norinčioms savo lėšomis testuoti darbuotojus, dabartinių mokesčių lengvatų neužtenka. Tuo metu kai kurie Seimo nariai sakė, kad finansinių paskatų darbdaviams testuoti savo darbuotojus užtenka ir dabar.