Vyriausybė trečiadienį nepritarė 200 eurų dydžio vadinamosios 13-osios pensijos skyrimui, tačiau sutinka su siekiu gerinti socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjų finansinę padėtį.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), įvertinus tai, kad įstatymo projektu siūloma vienkartinę išmoką vieną kartą per metus mokėti socialinio draudimo pensijų ar šalpos išmokų gavėjams, nevertinant jų gaunamų pajamų, darytina išvada, kad siūloma teisinio reguliavimo priemonė nebūtų efektyvi.
„Vienkartinė išmoka iš esmės nepagerintų su skurdu ir socialine atskirtimi susiduriančių socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjų padėties, o, priešingai, sudarytų prielaidas sumažinti pasitikėjimą socialinio draudimo sistema, nes nurodytoms problemoms spręsti reikia imtis kompleksinių priemonių“, – teigia SADM.
Ministerija taip pat nurodo, kad šiam įstatymui įgyvendinti prireiktų 180 mln. eurų, o tokių finansinių galimybių nėra.
„Atsižvelgiant į išaugusį neapibrėžtumą dėl COVID-19 pandemijos pagal atnaujintą šalies ekonominės raidos scenarijų 2021 metais numatomas mažesnes pajamas, didesnį valdžios sektoriaus deficitą ir skolą, (…) 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nenumatyta skirti papildomų lėšų įstatymo projektu siūlomoms teisinio reguliavimo nuostatoms įgyvendinti. Darytina išvada, kad prisiimti papildomų finansinių įsipareigojimų, susijusių su įstatymo projektu siūlomų teisinio reguliavimo priemonių įgyvendinimu, galimybių nebus“, – nurodo SADM.
SADM duomenimis, Lietuvoje iš viso yra apie 615 tūkst. senatvės pensininkų, apie 160 tūkst. netekto darbingumo pensijų gavėjų, beveik 98 tūkst. valstybinių pensijų gavėjų, apie 30 tūkst. našlaičių pensijų gavėjų. Praėjusių metų lapkričio mėnesio pensijoms išmokėta 288,8 mln. eurų.
Primename, kad ankstesnis Seimas po pateikimo pritarė siūlymui dėl 13-osios pensijos.
Tuometiniai valdantieji teigė, kad 13-oji pensija padėtų skatinti vartojimą, tačiau siūlymą kritikavo ekonomistai ir tuometė opozicija.