Trečiadienį paskelbus 2018-ųjų gyventojų pajamų deklaravimo pradžią, gerokai daugiau nei įprasta miestiečių sulaukta ir Kauno apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje (AVMI). Apdairūs kauniečiai nieko nelaukdami suskubo deklaruoti pajamas, o mokesčių inspekcijos atstovai pristatė šių metų mokestinių procedūrų naujoves.
Sujudimas šiandien jaučiamas dar nė neįėjus į Europos prospekte esantį Kauno AVMI pastatą – šalia dūmą traukia būrelis rūkalių, o į vidų ir laukan juda voros gyventojų. Tiesa, pro duris eilė dar „nelenda“, bet užsukus gali tekti palūkėti vien tam, kad gautumėte eilės bilietą.
Einant pro aptarnavimo salę, inspekcijos atstovas spaudai Tadas Bružas pažymėjo dažniausiai ją būna apytuštę, tačiau pirmąją pajamų deklaravimo dieną vaizdas apsisuko 180 laipsnių. Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė prasitarė, kad kauniečiai prie mokesčių inspekcijos būriavosi jau nuo 7 val.
Interesantų skaičius augs
Šiandien Kauno AVMI tikimasi sulaukti per 1 tūkst. gyvai pateiktų deklaracijų, anot J. Stankienės, pradėjus pajamų deklaravimą, panašus skaičius asmenų pateikia dokumentus kasdien. Tiesa, terminui einant į pabaigą apsukos kyla – paskutinėmis dienomis būna pateikiama net iki 2 tūkst. deklaracijų. „Raginame nelaukti, ateiti nuo pirmos dienos“, – kalbėjo Kauno AVMI viršininkė.
„Kas vyksta Kaune“ inspekcijoje sutikti kauniečiai tikino mokestines prievoles atlikti susiruošę kuo anksčiau, nes po to eilės auga. Esą jei dabar deklaraciją galima pateikti per pusvalandį, artėjant gegužės 2-ajai atvykus į VMI gali tekti prakiurksoti ir porą valandų.
Paklausti, kodėl tiesiog nedeklaruoja pajamų namie elektroniniu būdu, žmonės sakė nesijaučiantys pakankamai užtikrinti atlikdami šią procedūrą savarankiškai ir mieliau naudojasi VMI specialistų paslaugomis. J. Stankienė žiniasklaidos atstovams teigė, kad salėje siekiant kuo sklandesnio deklaravimo visuomet suksis darbuotojai, durų gyventojams prieš nosį užtrenkti neketinama.
Svarbi žinia pamiršusiems deklaruoti
Kaip pasakojo J. Stankienė, reikšmingų naujovių šiemet nėra, deklaracijos forma ir dokumentų teikimo tvarka išlieka tokia pati. Verta paminėti, kad nuo 2018-ųjų netaikomas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD), tad tėvams nereikės skaičiuoti PNPD už auginamus vaikus, o deklaravimas bus paprastesnis.
Be to, nuo šių metų be 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skyrimo paramos gavėjams ir 1 proc. skyrimo politinėms partijoms, papildomą 1 proc. galima skirti profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimas. Kauno AVMI viršininkė pažymėjo, kad nuo 2020-ųjų prašymai GPM paramai bus priimami tik elektroniniu būdu – pernai, VMI duomenimis, šitaip prašymus teikė 63 proc. gyventojų.
Svarbu, kad iki šių metų liepos 1 d. fiziniams ir juridiniams asmenimis pirmąkart suteikiama vienintelė galimybė deklaruoti pamirštas pajamas ir sumokėti mokesčius už 2018-uosius ar ankstesnius metus. Šiuo šansu galima pasinaudoti pateikiant ar patikslinant buvusias deklaracijas, o delspinigiai laiku apsisukusiems vėluotojams skaičiuojami nebus.
Planuose – vien elektroniniai prašymai
J. Stankienės tvirtinimu, daugelis į Kauno AVMI užsukusių kauniečių taip pat prisėda prie kompiuterių ir jų pateikti dokumentai įskaičiuojami į elektroniniu būdu deklaruotas pajamas.
„Elektroninis pajamų deklaravimas – VMI siekiamybė, šios paslaugos tobulinamos, kad būtų kuo patogesnės. Pernai pajamas deklaravo per milijoną gyventojų ir 99,7 proc. tai padarė elektroniniu būdu. Daugelis operacijų jau dabar vykdomos elektroninėje erdvėje“, – VMI politiką komentavo Kauno skyriaus viršininkė. Popierinių prašymų siekiama išvis atsisakyti, jau kitąmet pajamų deklaravimo principas gali kardinaliai keistis, tačiau plačiu apie šiuos planus J. Stankienė kalbėti dar nenorėjo.
Mėginant užeiti į VMI internetinį portalą, tiesa, pareiškimai apie visišką mokestinių prievolių skaitmenizavimą suskamba kiek paradoksaliai, mat šiandien svetainėje galite nuveikti ne itin daug. Dėl didelių vartotojų apkrovų, kaip kone kasmet, internetiniai VMI puslapiai vos veikia – panašu, kad gyvenimas lengvesnis bus bent porai dienų atidėjus elektroninį pajamų deklaravimą.
VMI atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė DELFI trečiadienio rytą minėjo, kad sistemos gali strigti dėl didžiulės apkrovos – prisijungimų skaičius pirmoje dienos pusėje buvo maksimaliai didelis.
„Daug žmonių jungiasi vienu metu, dėl ko yra galimi greitaveikos sutrikimai. Pati sistema veikia, bet prisijungimas, gali būti, nebus galimas iš pirmo karto, o gyventojui gali tekti šiek tiek palaukti, – sakė R. Asadauskaitė ir gyventojų prašė kantrybės. – Bandome spręsti priežastis, kad tuos trikdžius kuo greičiau pašalintume.“
Parengta per 375 tūkst. preliminarių deklaracijų
Kaip nurodo Kauno AVMI, šiemet Kauno apskrities gyventojams paruošta daugiau nei 375 tūkst. preliminarių deklaracijų. Pernai Kauno apskrityje pajamas deklaravo 271 tūkst. gyventojų (99,7 proc. tai padarė elektroniniu būdu), o turto deklaracijas pateikė 27,2 tūkst. gyventojų (87,84 proc. – elektroniniu būdu).
Lietuvoje 2018 m. 135,9 mln. eurų mokėtino GPM deklaravo 319 tūkst. gyventojų, 742 tūkst. gyventojų VMI grąžino 117,6 mln. eurų pajamų mokesčio permokos. Daugiau nei 531 tūkst. asmenų pernai skyrė 17,6 mln. eurų paramai, iš kurių 1 mln. eurų – politinėms partijoms. J. Stankienė pastebėjo, kad būtent skirtos paramos mastai tikrai dideli.
Šiemet VMI gyventojams iš viso yra parengusi 1,9 mln. preliminarių deklaracijų, iš kurių 1,4 mln. reikia tik patvirtinti vienu mygtuko paspaudimu – į jas sukelti visi duomenys.
Deklaracijas privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius. Taip pat – gyventojai, privalantys teikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų ir norintieji pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.
Pajamų deklaracijas turi pateikti ir asmenys, kuriems pritaikytas per didelis arba per mažas NPD – priklausomai nuo šios aplinkybės, jiem gali sugrįžti arba tekti sumokėti dalį GPM. Mokesčių lengvatomis, tuo metu, gali pasinaudoti žmonės, pernai mokėję įmokas už būsto kreditą, gyvybės draudimą, III pakopos pensijų fondus ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.