Visiems puikiausiai žinoma, kad saldainiai kenkia dantims. Vis tik mūsų šypsenas gadina toli gražu ne vien tik jie. „Reader‘s Digest“ apklausė nemažai patirties sukaupusius dantų gydytojus, kurie pasidalino įžvalgomis, kurių maisto produktų jie vengia patys ir rekomenduotų privengti savo pacientams.
Kukurūzų spragėsiai
Nė neįtariate, kiek žmonių į dantų gydytojus kreipiasi dėl pasitaikiusio neišspraginto kukurūzo sulaužytos plombos. Kita problema – kukurūzų odelės, dažnai įstringančios tarpdančiuose, sukeliančios diskomfortą ir netgi skausmą.
Džiovinti vaisiai
Net jei esate tikrų tikriausi džiovintų abrikosų, slyvų ar ananasų gerbėjai, turėtumėte nepamiršti, kad šie produktai dantims tikrai nėra naudingi, nes jų sudėtyje gausu cukraus. Be to, džiovinti vaisiai labai lipnūs, todėl neretai įstringa krūminių dantų linkiuose ir sukelia kariesą.
Saldinti kavos gėrimai
Dažnas pienu ir saldikliais gardintos kavos vartojimas – tikrų tikriausias košmaras jūsų dantims. Kadangi tokie gėrimai paprastai tiekiami dideliuose puodeliuose ar milžiniškose stiklinėse, gerti juos tenka ilgai. Taigi net valandą dantims poveikį daro pienas ir cukrus, o seilėms sudėtinga įveikti tokį rūgščių ir cukraus kiekį. Žinoma, įprastinėmis sąlygomis seilėms pavyks apsaugoti dantis, tačiau jei nuolat pro dantis bus košiami saldinti gėrimai, joms tiesiog nepavyks sėkmingai neutralizuoti žalingo cukraus poveikio.
Saulėgrąžos
Jei mėgstate laiką leisti gliaudydami saulėgrąžas, laikas peržvelgti prioritetus: arba saulėgrąžos, arba sveiki ir tvirti dantys. Gliaudant saulėgrąžas tenka įveikti kietą apvalkalą priekiniais dantimis, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos mažyčių įskilimų ir įbrėžimų atsiradimui.
Šokoladas su razinomis
Daug kam patinka šokoladas su razinomis, tačiau toks gardėsis – tai pati tikriausia bomba dantims, o šokoladas šiuo atveju netgi nėra kenksmingiausias ingredientas. Šiame skanumyne labai daug cukraus, o lipnūs razinų gabaliukai įstringa dantų linkiuose ir sukelia kariesą.
Ledas
Ledo graužimas – vienas iš efektyviausių dantų emalio ardymo būdų. Kadangi ledas labai kietas, ant dantų atsiranda įskilimų. Lyg to dar būtų maža, visa istorija gali baigtis nuskilusiu danties gabalėliu.
Karštas vanduo su citrina
Tikėtina, kad esate girdėję apie rytinę kavą kuo puikiausiai pakeisti galinčią stiklinę karšto vandens su citrina. Vis tik prieš puldami išmėginti šį patarimą dar kartą pagalvokite. Dantų gydytojai linkę teigti, kad toks kokteilis itin kenksmingas dantų emaliui, nes citrinų rūgštis jį pažeidžia. Taigi nuolatinis dantų skalavimas kenksmingais ingredientais neabejotinai didina gilesnio dantų sluoksnio dentino pažeidimų riziką. Šis sluoksnis geltonesnis nei emalis ir taip pat yra labai pažeidžiamas.
Energiniai gėrimai
Šios rūšies gėrimai pasižymi dideliu rūgštingumu ir cukraus kiekiu. Anot dantų gydytojų, problemos dėl energinių gėrimų dažniau vargina studentus, besistengiančius visą naktį nemiegoti dėl mokslų ar vakarėlių. Energiniai gėrimai padengia dantų paviršių ir juos veikia iš visų pusių. Jei tokių gėrimų vartosite dažnai, galiausiai jūsų dantų būklė taps apverktina.
Sportininkams skirti gėrimai
Šio tipo gėrimai sukurti atletams, kad būtų atkurtas vandens, prakaituojant prarastų elektrolitų ir mikronutrientų balansas. Vis tik kartu su šiais privalumais gaunamas ir didelis cukraus kiekis. Saldžių skysčių patenka net ir į pačias atokiausias vieteles tarp dantų – sukeliamas kariesas. Trumpai tariant, jei nesate profesionalus sportininkas, geriau vartokite paprastą vandenį.
Konservuoti vaisiai
Jei manote, kad konservuoti vaisiai naudingumu nenusileidžia šviežiems, jūs klystate. Tokie vaisiai dažniausiai panardinami į cukraus sirupą, todėl kažin ar tarp jų ir saldainių batų galima rasti esminių skirtumų.
Gazuotas vanduo
Gazuotas vanduo nėra labai naudingas sveikatai. Maža to, atlikti tyrimai rodo, kad angliarūgštės prisotintas vanduo kenkia dantų emaliui ne ką mažiau nei apelsinų sultys.
Guminukai
Taigi daugelio itin mėgstami guminiai meškučiai iš tikrųjų kur kas mažiau draugiški, nei galėjote pamanyti. Kodėl? Guminukų tekstūra ir cukraus kiekis jų sudėtyje – štai esminiai pavojai. Kadangi tokie saldainiai labai lipnūs, jie ant dantų paviršiaus lieka ilgam. Kuo ilgiau dantų emalis kontaktuoja su cukrumi, tuo greičiau šis ima jį žaloti.
Sumuštiniai su riešutų sviestu ir džemu
Tiek viename, tiek ir kitame ingrediente daug pridėtinio cukraus, o įvertinus lipnią jų tekstūrą galima drąsiai teigti, kad šie produktai – idealūs karieso sukėlėjai. Jei vis tik tokių sumuštinių atsisakyti tiesiog negalite, rinkitės riešutų sviestą bei džemą, kurių sudėtyje nėra pridėtinio cukraus, ir nepamirškite gerti kuo daugiau vandens. Jei turite galimybę, po tokio užkandžio išsivalykite dantis. Jei to padaryti negalite, rinkitės kramtomąją gumą su ksilitoliu, padėsiančią pašalinti sumuštinio likučius nuo dantų.
Grilio padažai
Deja, visi tie šonkauliukams, sparneliams ir dešrelėms skirti padažai ne tik skanūs, bet ir kenksmingi. Šiuose padažuose gausu cukraus, kuris veikiamas ugnies karamelizuojasi ir suformuoja ant mėsos itin daugelio mėgstamą traškią plutelę. Būtent ji gali stipriai nubraižyti dantų emalį ir netgi nulaužti danties gabaliuką, o apie cukraus poveikį dantims dar kartą kalbėti nė neverta.
Skrudintų dribsnių batonėliai
Skrudinti dribsniai – ne tik maistingųjų mikroelementų šaltinis, bet ir dantims pavojų keliantis produktas. Jų sudėtyje gausu cukraus, neišvengiamai vedančio karieso link. Kai kurie gamintojai tokius skrudintų dribsnių batonėlius dengia papildomu cukraus sluoksniu, kad šie būtų traškūs, o tai savo ruožtu kelia papildomą riziką dantims.
Daugiau naujienų skaitykite čia.