Lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad UAB „Personalo importo sprendimai“, teikdama informaciją apie kvalifikuotų ukrainiečių įdarbinimo privalumus, pažeidžia kitų tautybių darbuotojų lygias teises.
Lygių galimybių įstatymas paslaugų teikėjams nustato pareigą užtikrinti, kad informacijoje apie teikiamas paslaugas nebūtų išreiškiamas privilegijų teikimas dėl tautybės ar formuojamos visuomenės nuostatos, kad dėl savo tautybės asmuo yra pranašesnis už kitus.
Tyrimas buvo pradėtas gavus skundą dėl interneto tiklalapyje teikiamos informacijos, kad kvalifikuoti ukrainiečiai darbuotojai „dirba atsakingiau, motyvuočiau ir daugiau už analogišką darbo užmokestį“ bei „dirba efektyviau 1,5 karto“.
UAB „Personalo importo sprendimai“ vykdo kvalifikuotų specialistų iš Ukrainos paiešką įdarbinimui Lietuvoje logistikos, statybos, maitinimo, gamybos, klientų aptarnavimo srityje. Įmonės vadovė Danutė Ruškienė teigė, kad bendrovės tinklalapyje informacija apie ukrainiečių įdarbinimo privalumus pateikta remiantis bendra praktika bei klientų atsiliepimais, o didesnį ukrainiečių darbuotojų efektyvumą ir motyvaciją lemia tai, kad ukrainiečiai į Lietuvą atvažiuoja užsidirbti, todėl yra linkę dirbti viršvalandžius bei savaitgaliais.
Pasak direktorės, tikėtina, kad ir kitų tautybių asmenys, atvykę iš užsienio valstybių, kuriose ekonominė situacija yra daug blogesnė nei Lietuvoje, taip pat galėtų pasižymėti didesniu efektyvumu ir motyvacija darbe, nei Lietuvoje dirbančių asmenų, „nes jų pagrindinis siekis yra didelis darbo užmokestis, kurio darbdavys, nesant gerų darbo rezultatų, nėra pasirengęs mokėti“. Bendrovė nenurodė, kaip buvo nustatytas, tinklalapyje pateiktas, 1,5 karto didesnis ukrainiečių darbo efektyvumas.
Pažymėtina, jog LR darbo kodeksas aiškiai reglamentuoja darbo trukmę visiems Lietuvoje dirbantiems darbuotojams, nepaisant tautybės, todėl ukrainiečiai, net ir dirbdami viršvalandžius, negali viršyti nustatytos darbo trukmės, tad atitinkamai ir užsidirbti daugiau negali. Aplinkybė, jog dirbant viršvalandžius, bus sudaryta galimybė užsidirbti daugiau, motyvuoja visus darbuotojus, norinčius gauti didesnį darbo užmokestį, nepriklausomai nuo tautybės.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė teigia: „Bendra praktika, ar klientų atsiliepimai nėra objektyvus ir patikimas pagrindas formuoti nuostatą apie ukrainiečių tautybės darbuotojų pranašumą prieš kitų tautybių asmenis. Kiekvienas darbuotojas, nepaisant jo tautybės, turėtų būti vertinamas tik pagal jo asmeninius gebėjimus, įgūdžius ir pasiekimus.“.
Įmonė buvo įpareigota nutraukti lygias teises pažeidžiančius veiksmus, pakeičiant interneto tiklalapyje teikiamą informaciją.
Tarnyba tęsia sąmoningumo didinimo kampaniją „Už kompetenciją”, skirtą atkreipti visuomenės dėmesį į diskriminuojančius darbo skelbimus.
Diskriminuojantys darbo skelbimai – tokie, kuriuose prie profesinių reikalavimų darbuotojų kompetencijai (tokių, kaip išsilavinimo, įgūdžių ar patirties reikalavimai, tiesiogiai susiję su darbuotojų atliekamomis funkcijomis) pateikiami ir su asmens tapatybe susiję reikalavimai, pavyzdžiui, konkrečios lyties, tautybės, amžiaus, išvaizdos, religijos ir pan.