Ketvirtadienį Kaunas prisijungė prie pasaulinės akcijos, skirtos neišnešiotiems naujagimiams prisiminti bei kelioms valandoms apšvietė vieną iš pagrindinių miesto pastatų – Rotušę – purpurine spalva.
Prieš ketverius metus Lietuvoje pradėta rengti akcija siekia skleisti žinią apie anksčiau laiko gimusius kūdikius, informuoti visuomenę, kad tokioms šeimoms reikalinga parama, suteikti daugiau informacijos, kur ieškoti pagalbos neišnešiotukų tėvams bei griauti mitus, esą, dėl anksčiau atėjusio mažylio – kalta gimdyvė.
Nušvinta visas pasaulis
Anot akcijos rengėjų, šiandien kelioms valandoms purpurine spalva nusidažė daugybė pastatų, tiltų, kitų svarbių miesto simbolių. „Šią dieną nušvito Niagaros krioklys, Kanados didieji tiltai, Italijos fontanai ir kt. Džiugu, kad Kaune irgi jau ketvirtą kartą sušvinta miesto simbolis – Rotušė”, – sakė asociacijos „Padedu augti“, kuri vykdo projektus, skirtus neišnešiotų naujagimių priežiūrai gerinti, vadovė Inga Budrienė.
Ji ragino visuomenę išgirsti šios akcijos žinią: visas neišnešiotų mažylių šeimas reikia palaikyti, nes priešlaikinis gimdymas vyksta netikėtai, o mamoms ligoninėje gali tekti praleisti ir tris mėnesius. Trūksta informacijos: ar vaikas išgyvens? Ar augs sveikas? Tad, rekomenduojama kreiptis į Lietuvos organizacijas: „Padedu augti“ ir „Neišnešiotukas“.
Anot I. Budrienės, Lietuvoje neišnešioti gimsta 5-6 proc. kūdikių, lyginant su Europa – skaičius nėra didelis, nes kitose šalyse jis siekia apie 10 proc.
Asmeninė patirtis
Asociacijos „Padedu augti“ atstovė viešiesiems ryšiams Julija Kulik-Dulskienė pati pasidalino savo patirtimi: „Ką jaučia neišnešiotukų mamos? Jos pradeda save kaltinti dėl situacijos, galvoti, ką ne taip padarė, jaučia baimę, nežinomybę dėl vaiko, o medikai neguodžia, nes nežino ar kūdikis išgyvens artimiausias minutes. Pati gimdžiau 28-tą savaitę, buvo dvynukės. Išgyveno tik viena…”, – kalbėjo moteris.
Ji atkreipė dėmesį, kad anksčiau į pasaulį atėję vaikai būna itin aktyvūs: greiti, lankstūs, žingeidūs.
Kaunietis Grinvydas neišnešiotuko tėčiu tapo kūdikiui besivystant 31-ą savaitę ir tikina to jausmo nepamiršiantis visą gyvenimą, ypač fakto, kad mažylio ant rankų paimti ir pasidžiaugti negalėjo net tris savaites.
„Žinia driokstelėjo kaip žaibas iš giedro dangaus! Prisimenu, ką jaučiau, kai mažylis atėjo per anksti: kadangi pats esu medikas, puikiai žinojau kokios pasekmės gali laukti, buvo baimės, neužtikrintumo. Tačiau, kartu žinojau, kad šiuolaikinė medicina yra ganėtinai prisitaikiusi padėti neišnešiotukų šeimoms, lyginant su 1990 m., kai šių vaikų išgyvenamumas buvo kur kas mažesnis. Viltis buvo didelė. Be to, turi išlikti stiprus, nes reikia žmoną palaikyti, negali panikuoti”, – iš patirties kalbėjo kaunietis.
Ragina neklijuoti stereotipų
Neišnešiotuko tėtis pridūrė, kad visuomenei trūksta informacijos apie tokius kūdikius, ypač žmonėms, kurie su tuo nesusiję.
„Pradedama klijuoti štampus, atseit mama kažkuo kalta, bet priežastys būna pačios įvairiausios, neišnešioti mažyliai gimsta net šeimose, kurios laikosi sveiko gyvenimo standartų. Beje, kaip ir mūsų šeima”, – aiškino pašnekovas.
Jam antrino ir J. Kulik-Dulskienė, prisiminusi, kad anksčiau klaidingai manyta, kad tokie vaikai gimsta tik asocialiose šeimos, turinčiose ydų, o vaikai, esą, dažnai būna su įgimtomis ligomis. „Taip nėra, tik mažas procentas neišnešiotų kūdikių gimsta asocialiose šeimose”, – teigė pašnekovė.
Linki stiprybės
Neišnešioto kūdikio tėvas Grinvydas ragino nebijoti ieškoti informacijos, klausti medikų, bendrauti su kitomis neišnešiotukų šeimomis, tačiau, tik neužsisklęsti savyje.
„Vyriškas patarimas vyrams: atminkite, kad turite palaikyti savo žmonas, nebijoti klausti gydytojų informacijos, jais pasitikėti – jie daro viską, ką gali. Neužsidarykite savyje, neįnikite į alkoholį ar kitus svaigalus. Dabar jūs kaip niekad reikalingi savo žmonai ir tai mažai būtybei, anksčiau laiko atėjusiai į jūsų šeimą. Pats dukrą paėmiau trijų savaičių į rankas. Buvo baisu, tačiau ilgainiui viskas susideda į savo vėžes, vaikai greitai auga”, – kalbėjo Grinvydas.
Asociacijos „Padedu augti“ vadovė I. Budrienė tėvams linki stiprybės ir nenuleisti rankų.
Rotušės aikštėje akcijos palaikyti atėjusi kaunietė Viktorija Jefremovaitė džiaugėsi iniciatyva ir prisiminė, pati artimųjų rate turi neišnešiotų kūdikių pavyzdžių: „Mano teta neseniai pagimdė neišnešiotuką, o dabar vaikas auga, kaip ant mielių, viskas gerai, sveikas! Suprantu tas šeimas, joms sunku, tenka ligoninėse daug laiko praleisti, ne visiems sveikata gera, kiti lieka su sveikatos problemomis”, – pastebėjo mergina.
Studentė Elena Kudytė atkreipė dėmesį, kad nors iš dangaus pylė lietus, palaikančių žmonių susirinko nemažai. „Mano draugė gimdė 7 mėnesių, dabar vaikui penkeri metai, auga guvus ir sveikas kaip ridikas. Norisi palinkėti stiprybės ir tikėjimo šioms šeimoms!”, – kalbėjo ji.
Dažniausiai gydo Kauno klinikose
LSMU Kauno klinikų perinatologijos centre kasmet gimsta apie 3,3 tūkst. naujagimių, iš jų apie 500 neišnešiotų. Į Kauno klinikas gimdyvės vežamos iš Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno krašto ligoninių. Neišnešioti naujagimiai iki 32 savaitės yra atvežami reanimobiliu.
Neišnešiotų mažylių mamos ligoninėje neretai praleidžia 1–3 mėnesius.