„Žalgirio“ arena – pirmoji pasaulyje sporto arena gavusi BREEAM sertifikatą

Kaune esanti „Žalgirio“ arena tapo pirmąja sporto arena pasaulyje, turinčia tvariųjų pastatų sertifikatą BREEAM In-Use. Šis įvertinimas rodo, kad pastatas gerai valdomas, energiškai efektyvus ir draugiškas aplinkai.



BREEAM yra plačiausiai pasaulyje paplitęs pastatų poveikio aplinkai ir žmogui vertinimo standartas bei sertifikavimo sistema. Ji turi kelias schemas, kurių viena skirta naujai statomiems pastatams ir vertinimas prasideda dar rengiant pastato projektą. Kita schema – „BREEAM In-Use“ skirta įvertinti ne trumpiau kaip dvejus metus naudojamiems pastatams. Šis sertifikatas yra tarsi kokybės ženklas, pastatų savininkams suteikiantis pranašumo konkuruojant dėl nuomininkų ir investuotojų. Teigiama, kad „BREEAM In-Use“ sertifikatas leidžia užtikrinti atsakingą objekto administravimą bei iš dalies atsveria nusidėvėjimo sukeltą kainos mažėjimą.

Dviejų dalių „Žalgirio“ arenos auditas truko 8 mėnesius – buvo vertinamas pats pastatas ir jo valdymo procesas. Arena gavo įvertinimą „Very good“, tačiau turi potencialo pastato valdymą dar kilstelėti iki „Outstanding“ lygio.

Pasak areną vertinusio Evaldo Savicko, UAB „Vesta Consulting“ direktoriaus ir licencijuoto „BREEAM In-Use“ tarptautinio auditoriaus, „Žalgirio“ arena šiame vertinime neteko taškų, nes sunkiojo transporto judėjimo trajektorija sklype kerta automobilių stovėjimo aikštelės zoną, o tai neužtikrina geriausios saugaus eismo praktikos. Oro paėmimo taškai yra per arti sunkiojo transporto parkavimosi aikštelės.

„Kalbėdami apie arenų optimizavimą, žmonės dažnai pirmiausia pagalvoja apie energinio efektyvumo padidinimą, bet yra žymiai daugiau ne mažiau svarbių detalių“, – kalba p. Savickas. Anot jo, „Žalgirio“ arenos įvertinimas labai aukštas, o norint galima pasiekti maksimalių rezultatų.

Audito metu „Žalgirio“ arenai pavyko padidinti energinį efektyvumą – pavyzdžiui, metinis elektros suvartojimas sumažintas 2%.

Anot Ingos Valuntienės, energijos vartojimo auditą atlikusios bendrovės „Teisingi energetikos sprendimai“ vykdančiosios direktorės, arenoje elektros energija panaudojama efektyviai, tačiau pateiktas rekomendacijų sąrašas leistų pasiekti dar geresnių rezultatų.

„Rekomendavome įdiegti atskiras apskaitos sistemas vidaus apšvietimui bei vėdinimo sistemai, liftams, oro užuolaidoms, sukamoms durims ir t.t. Šios sistemos leistų dar tiksliau matyti energijos panaudojimą ir procesą padaryti efektyvesniu. Taip pat arena turi potencialo dalį sunaudojamos energijos, biokuro ir elektros, kurie gaunami iš centralizuotų šilumos tiekimo tinklų, pakeisti vietoje gaminama energija iš atsinaujinančių energijos išteklių – saulės, vėjo, šilumos siurblių. Tačiau tai – ateities sprendimas“, – sako p. Valuntienė.

Pasak Astos Ivanauskienės, „Žalgirio“ arenos vykdančiosios direktorės, įvertinimo lygis parodo, kaip šis pastatas yra prižiūrimas bei jo galimybę tapti dar „žalesniu“.

„BREEAM In-Use sertifikato siekimas leido areną ne tik paversti energetiškai efektyvesne ir draugiškesne aplinkai, tačiau ir įpareigoja nuolat stebėti ir rinkti suvartojimo duomenis, atlikti apklausas, analizuoti rezultatus, rinkti medžiagų, gaminių, įrenginių specifikacijas bei mėginius. Tai yra nuolatinis ir tęstinis procesas. Pavyzdžiui, jau dabar esame suplanavę atlikti ekologinę studiją, kuri atskleis Nemuno salos faunos ir floros ypatumus, paruoš priemones sklypo ekologinei vertei pakelti bei leis pritraukti galinčias čia apsigyventi atitinkamas paukščių rūšis“, – pasakoja p. Ivanauskienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA