Dabar jau išformuotam Vyriausybės Valdysenos departamentui vadovavęs Eimantas Norkūnas pirmadienį paskelbė, kad Vyriausybės kanceliarijoje neseniai įdarbintas žmogus, kurio veikla ir neaiškūs ryšiai su viena bendrove jau buvo sukėlę nemažai klausimų. Jis tvirtina, esą anksčiau neaiškias pasipelnymo schemas bandęs įgyvendinti specialistas įdarbintas premjero Gintauto Palucko paliepimu.
Atsakydami į šiuos teiginius Vyriausybės kanceliarijos atstovai nurodė, kad, jų žiniomis, STT nustatinėja korupcijos rizikas Valdysenos departamento veikloje per laikotarpį, kai jam vadovavo E. Norkūnas.
Tuo metu pats į Vyriausybės kanceliariją priimtas darbuotojas teigia, kad E. Norkūno įrašas socialiniame tinkle yra tendencingas, o teiginiai jame pateikiami visiškai neobjektyviai.
Teigia radęs pasipelnymo schemą
E. Norkūnas vadovavo Ingridos Šimonytės Vyriausybės laikais sukurtam Valdysenos departamentui, kuris prižiūrėjo, kad nebūtų švaistomi pinigai viešuosiuose pirkimuose IT srityje.
Pasikeitus valdžiai G. Palucko Vyriausybė departamentą išformavo, o E. Norkūną atleido.
Buvęs departamento vadovas pirmadienį feisbuke paskelbė, kad Vyriausybės kanceliarijos Informacinių technologijų valdysenos grupės vyriausiuoju patarėju buvo įdarbintas Simonas Chadauskas, kurio veikla praeityje buvo sudominusi departamentą.
„Kai pradėjome kuopti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) nuo rastų schemų, niekada negalvojau, kad tai nuves iki paties premjero G. Palucko“, – feisbuke rašė E. Norkūnas.
Jo teigimu, buvęs VMVT vadovas, kurį pagavo su kyšiu, tarnyboje IT skyriaus vadovu buvo įdarbinęs S. Chadauską, po ko esą buvo pradėtas didelis mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas perkant institucijai nereikalingas sistemas už išpūstas kainas iš rangovo „Innoforce“.
„Atėjus naujai vadovei Audronei iškart kilo įtarimų, kad kažkas negerai VMVT institucijos IT ūkyje. Nes tik pradėjus dirbti susidūrė su aktyviu Simono spaudimu pasirašyti sąskaitas ir perdavimo aktus su „Innoforce“, – teigė E. Norkūnas.
Jis pateikė pavyzdį: 300 tūkst. eurų plius PVM už projekto analizę.
„Įdomiausia, kad tai buvo seniai turimas institucijos dokumentas, ruoštas dar kitos įmonės, o dabar perduotas „Innoforce“ ir pateiktas kaip jų darbas. Tad toks suinteresuotumas kuo greičiau įteisinti kontraktus su išpūstomis pinigų sumomis už neaišku ką privertė į visa tai pasižiūrėti atidžiau“, – pasakojo buvęs departamento vadovas.
Sustabdė žalingas sutartis
Anot jo, VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė kreipėsi pagalbos į ekspertus bei teisininkus, vėliau ir į Valdysenos departamentą.
„Kartu institucijoje subūrėme IT komandą, kuri padėjo visa tai iškuopti“, – teigė E. Norkūnas.
Pirmiausiai, pasak jo, buvo sustabdytos jų manymu institucijai žalingos sutartys su rangovu – įmonė kreipėsi į teismą, bet pralaimėjo.
„Nors dalį pinigų teko susimokėti, bet beveik 2 mln. eurų išėjimą pavyko sustabdyti. Kad tai nebūtų tik žodžiai – po to mūsų komandai sukūrimas to, ko reikėjo, kainavo dešimt kartų mažiau, nei buvo suplanuota Simono, – rašė buvęs departamento vadovas. – <...> Šiaip įdomi detalė – viso proceso metu sulaukėme didžiulio puolimo iš R. Žemaitaičio. Pagal tai kaip skaudėjo, atrodė, kad jo interesai ten labai platūs“.
Pasak E. Norkūno, prieš porą savaičių po jo atleidimo ir Valdysenos departamento išformavimo, vienas kolega gavo signalą, kad G. Palucko prašymu nurodyta vietoje jo priimti „gerą, patikimą specialistą“ S. Chadauską.
„Kitaip sakant, žmogus, atsakingas už milijonų iššvaistymą IT projektuose ir palankių sutarčių su „Innoforce“ pasirašymą, dabar ateina kuruoti šalies IT ūkio strategijos ir IT biudžeto. Beje, kai jis iš VMVT pasitraukė, nuėjo dirbti į Ligonių kasas, kurios lapkritį pasirašė 4 mln. eurų kontraktą su „InnoForce“. Esu ramus, kad permokėta vėl kartais. Bet sutartis pasirašyta, galima judėti į kitas pozicijas“, – rašė jis.
Anot buvusio departamento direktoriaus, sutapimas, bet pirmą dieną po S. Chadausko priėmimo į Vyriausybę, įmonė „Innoforce“ pateikė kasacinį skundą dėl visų valstybei pralaimėtų ieškinių.
„Šiaip jie jokių šansų neturėtų, bet bijau, kad jie kažką žino daugiau. Ir matant šios valdžios liguistą palankumą jiems, dar visko gali būti.
Sveikinu rangovus – atrodo, kad turi žmogų, kurį tiesiog rotuoji per IT vadovo pozicijas įvairiose institucijose. Dabar realu, kad stebėsime strateginių šalies įrankių sąraše atsirandančią SAP sistemą su minėtais rangovais. Schemos išdirbtos, nelabai verta ką keisti.“, – rašė E. Norkūnas.

Jis prognozuoja, kad mūsų tarnybos vėl tik skėsčios rankomis, nes IT srityje neturi kompetencijų.
„Tik kaip dabar žmonėms jaustis, kurie visa tai kuopė? Kaip sėdėti bendruose susitikimuose su tuo žmogumi? Iš to, kad informavus premjero aplinką jokių veiksmų nebuvo imtasi, suprantu, kad tas yra žinoma. Čia tik keli milijonai iššvaistyti. Juk pakelsim dar mokesčius ir bus tų pinigų“, – ironizavo jis.
E. Norkūnas prisipažino, kad jam labai liūdna matyti, kaip vietoje statymo yra ne tik griaunama, bet, panašu, kad grąžinamos praėjusio šimtmečio schemos ir dar tiesiai į Vyriausybės šerdį.
„Tačiau tikiu, kad laikai kiti, yra kam ne tas pats kas vyksta su mūsų šalimi ir dar tokiu metu, tad mielai pasidalinsime, kas vyks toliau“, – feisbuke rašė jis.
Chadauskas: įrašas yra tendencingas
Į „Delfi“ klausimus atsakė ir S. Chadauskas.
„Mano nuomone, buvusio Vyriausybės kanceliarijos darbuotojo E. Norkūno įrašas socialiniame tinkle yra tendencingas, jame visiškai neobjektyviai pateikiami teiginiai tėra bandymas pakenkti buvusiai darbovietei, apjuodinti naujai pradėjusius dirbti žmones“, – teigė jis.
VMVT darbovietę jis sako palikęs savo noru, per kasmetinį vertinimą VMVT buvo įvertintas gerai.
„Dėl to, koks IT sprendimas turėtų būti diegiamas, nei VMVT, nei jokioje kitoje valstybinėje įstaigoje vienasmeniškai nėra priimami sprendimai. Nesu pripažintas piktnaudžiavęs, švaistęs ar kaip nors kitaip pažeidęs teisės aktus. Su minima įmone jokių ryšių neturiu. Vyriausybės kanceliarijoje pagal kompetenciją, personalo politikos klausimai priskirti Vyriausybės kancleriui“, – teigia S. Chadauskas.
Vyriausybės atstovai: pareigybė nėra konkursinė
Atsakydamas į „Delfi“ klausimus Vyriausybės Ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyrius nurodė, kad S. Chadauskas į Vyriausybės kanceliariją priimtas pagal darbo sutartį į Informacinių technologijų valdysenos grupę vyriausiuoju patarėju.
„Tai nėra asmeninio politinio pasitikėjimo ar vadovaujanti pareigybė. Ši pareigybė nėra konkursinė“, – pabrėžiama atsakyme.
Jame nurodoma, kad pagal kompetenciją personalo politikos klausimai priskirti Vyriausybės kancleriui.
„S. Chadauskas, mūsų žiniomis, nėra pripažintas piktnaudžiavęs, švaistęs ar kaip nors kitaip pažeidęs teisės aktus. Todėl viešai metami kaltinimai yra visiškai nepagrįsti“, – nurodo Vyriausybės kanceliarijos atstovai.
Jie rašo, kad jiems žinoma, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba prieš kurį laiką pradėjo korupcinės rizikos atlikimo būtinybės nustatymą Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamento vykdomuose skaitmenizavimų projektų kuravimo procesuose per laikotarpį, kai departamentui vadovavo E. Norkūnas.
Norkūnas: nuo to klausimai premjerui nedingsta
„Vyriausybės atsakymas į mano prašymą pašalinti lėšas švaisčiusį asmenį – STT nustatinėja mano darbo korupcijos rizikas. Kitaip sakant, bando išsiaiškinti, ar nepažeidėm kažkokių reglamentų taupydami milijonus. Sveikinu STT, kad pagaliau bent kažkuo domisi. Gaila, kad ne „Innoforce“ ar TSMA įmonių institucijų užvaldymo schemomis, bet jau vis šis tas“, – į Vyriausybės atstovų pateiktą informaciją feisbuke pirmadienio pavakarę sureagavo E. Norkūnas.
Jis pasakojo, kad rudenį „per aplinkui“ buvo sulaukęs užuominų iš rangovų, kad „STT jų kišenėje ir jam gerai nesibaigs“, dėl to savo iniciatyva susisiekęs su tarnybos vadovybe ir nuvykęs pasikalbėti.
„Visą laiką dirbome skaidriai, taikydami aukščiausius reikalavimus sau ir kitiems. Viską viešinome ir visada jus informuodavome kas vyksta. Net ir ne apie visai malonias situacijas. Dirbome sudėtingame lauke, sprendėme sudėtingus klausimus, kuriuos visi kiti ignoruodavo, natūralu, kad kažką gal praleidome, bet tai daugiausiai galėtų būti kokie nors procedūriniai pažeidimai naikinant korupcines schemas. Esu ramus dėl visko“, – nurodė jis.
E. Norkūnas vylėsi, kad STT greitai ištirs visas rizikas ir nepaliks jokių abejonių ir tai netaps būdu pasinaudoti situacija metant šešėlį oponentams.
„Esu atviras ir pasiruošęs bendradarbiauti tiek, kiek reiks. Bet nuo to klausimai premjerui nedingsta. Sprendimai irgi“, – rašo jis.
Siūlo pradėti tyrimą
Seimo konservatoriai pirmadienį kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, prašydami pradėti tyrimą.
„Vertindami tarnautojo atsakomybių lauką ir pareigybės jautrumą, prašome Antikorupcijos komisijos pradėti tyrimą dėl šiuo metu Vyriausybės kanceliarijos Informacinių technologijų ir valdysenos grupės vyriausiojo patarėjo Simono Chadausko galimų sąsajų su įmone „Innoforce“, galimos atsakomybės už milijonų iššvaistymą IT projektuose ir palankių sutarčių su įmonės „Innoforce“ pasirašymą“, – teigiama kreipimesi.
Konservatoriai komisijai siūlo aiškintis, ar premjeras buvo informuotas apie S. Chadausko praeities veiklą ir galimus interesus, susijusius su viešaisiais pirkimais, koks buvo premjero vaidmuo priimant jį į darbą, kitus klausimus.
Daugiau naujienų skaitykite čia.