Vienybės aikštėje jau pastatytas trečiasis skulptoriaus Rimanto Okulič-Kazarino kūrinys – bronzinė skulptūrinė kompozicija, kurioje įamžintas tarpukario metais čia stovėjęs brolių Juozo ir Jono Vailokaičių namas bei elektrinė. Šie statiniai 1944 metais, traukiantis vokiečiams, buvo susprogdinti.
Siekė atskleisti architektūros grožį
Visi trys kūriniai – Kauno miesto savivaldybės finansuojamo projekto „Kauno akcentai“. Bendra jų sąmata – 33 700 eurų.
Pirmasis šio projekto kūrinys – prieš Naujuosius metus Laisvės alėjoje, prie Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, įkurdinta kompozicija, kuri primena tarpukaryje čia pastatytą Art Deco šedevrą – centrinį Žydų banką.
Po Naujųjų metų Kauko laiptų viduryje atsirado antrasis projekto kūrinys – kompozicija skirta ant kalno stovėjusiam dar vienam įspūdingam Art Deco statiniui – F. Vizbaro baltajai vilai. Šiuo metu toje vietoje jau pastatyti trys šiuolaikiški kotedžai.
Daugiau šia tema
Kaip jau rašyta, R. Okulič-Karazino bronzinės pastatų miniatiūros – tai siekis atskleisti prarastos tarpukario architektūros grožį, įprasminti Kauno ir ten gyvenusių žmonių istorijas.
„Domiuosi Kauno istorija, suprantu tarpukarinės architektūros vertę. Norėjau, kad tai, kas neišliko iki mūsų dienų, bent tokiu formatu atsirastų mieste“, – sakė skulptorius.
Objektai, kuriuos menininkui norėjosi įamžinti, buvo aiškūs nuo pat pradžių. Šie pastatai, anot skulptoriaus, svarbūs miestui architektūrine ir istorine prasme.
R. Okulič-Karazinas pažymėjo, kad idėjos įgyvendinimas truko apie metus laiko.
Netrūksta ir smulkių detalių
„Darbų išskirtinumas – detalumas. Modeliuose atkurtos net smulkiausios detalės, balkonėliai ir kiti elementai. Tam reikėjo peržiūrėti ir išanalizuoti ne vieną šūsnį nuotraukų. Tikiu, kad šie darbai gali pasitarnaus kažkam ateityje.“
Vienybės aikštėje esančioje kompozicijoje yra ir viena nedidelė detalė, kuri turėtų patikti antikvarinių retro stiliaus automobilių mylėtojams. Prie Vailokaičių namo maketo stovi nedidukas, maždaug degtukų dydžio, kabrioletas.
„Bandžiau aiškintis archyvuose, kokiais automobiliais važinėjo Vailokaičiai. Man atrodo, kad su „Mercedes“, – spėliojo skulptorius.
Negali išskirti mieliausio
Paklaustas, kuris iš šių trijų objektų jam mieliausias, skulptorius negalėjo išskirti: „Visi vienodai brangūs, negalėčiau išskirti kokio nors vieno.“
O prie kurio teko daugiausia padirbėti? „Tikrai jie gimė ne iš karto. Kai kuriuos objektus teko lieti net kelis kartus“, – prisiminė menininkas.
Sulaukęs teigiamo šių kūrinių vertinimo, skulptorius planuoja ir toliau tęsti šį projektą. Tačiau, kokie miesto senieji objektai būtų įamžinti, skulptorius, kol savivaldybei nėra pateikta paraiška, nenorėjo atskleisti.
Atlieka tris funkcijas
Miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas šiuos skulptoriaus kūrinus vertina pozityviai, kadangi tai dar vienas būdas pažinti Laikinosios sostinės istoriją.
„Visuomet džiugina, kai „Kauno akcentų“ konkurse sulaukiame ne vien dekoratyvaus meno projektų, bet ir tokio, kuris įprasmina tam tikrą vietą, įamžina Kauno istoriją.“
„Nematomi objektai“ šiuo atveju išpildo tris funkcijas – estetinę, įamžinimo, o tuo pačiu tai ir taktiliniai maketai regėjimo negalią turintiems žmonėms. Jie gali šiuos neišlikusius objektus paliesti rankomis ir brailio raštu perskaityti jų istoriją.