2025 m. baltai (lietuviai ir latviai) minės Baltosios gulbės metus. Pasak baltų kultūros puoselėtojos Reginos Karmazaitės-Valtenbergos, Naujuosius metus baltai pasitiks 2025 m. vasarį. „Tai tautos pažibų ir tautos karžygių metai. Bus geri, išmintingi metai, reikės namų židinį kūrenti, ūkį tvarkyti, vyks daug vestuvių“ – teigė ji ir ragino nesigręžioti į svetimus mums – kinų – horoskopus.
Valmieros krašto (Latvija) lietuvių kultūros draugijos „Gintaras“ pirmininkė, baltų kultūros puoselėtoja Regina Karmazaitė-Valtenberga aiškino, kad baltų dainose, tautosakoje tautietės/pilietės dažnai vadinamos gulbelėmis, o jaunuoliai – gulbinais, t. y., įstabiais, nepakartojamais.
Svarbiausia – orumas
„Žinote gulbių gyvenimo būdą – taigi, tokias ypatybes ir atspindės šie metai. Iš jų svarbiausios yra orumas, puošnumas ir baltumas“, – pabrėžė R. Karmazaitė-Valtenberga.
Anot jos, Baltosios gulbės metai žadins ir puoselės mumyse šias ypatybes: išskirtinį orumą, savigarbą, teisingumą ir tyrumą; ištikimybę aukštiems idealams, net esant nepalankiai aplinkai, taip pat skatins ištikimybę savam gyvenimo būdui, saviems papročiams, prigimtai sąvasčiai.
Šie metai ragins ir nepriekaištingai elgtis.
„Pažvelkite į gulbes. Mes visi turime elgtis, kaip gulbės ir neprarasti orumo. Pilietis, netekęs orumo, yra mazgotė, nevertas pagarbos“, – akcentavo ji.
Skatins ištikimybę ir meilę
Gulbės metai skatins polinkį būti savimi, o kartu ragins ir būti pakankamai uždariems, kad nepatektų kitaminčiai ir neišneštų namų šventumo.
„Nauji metai ragins atsiverti tik saviems ir savųjų tarpe. 2025-ieji skatins ištikimybę ir meilę vyrui/žmonai, taip pat ištikimybę draugams, vienminčiams, artimiesiems“, – pabrėžė baltų kultūros puoselėtoja R. Karmazaitė-Valtenberga.
Pasak jos, gimusieji Gulbės metais, geba mylėti tik vieną kartą.
„Jiems meilė gali būti iš pirmo žvilgsnio, perduota šokiu, miela muzika, gamtos grožiu ir t.t. „Gulbiukai“ yra svajotojai, sapnuotojai, gamtos kerais apsvaigę, o kartu ir kiek išsiblaškę“, – pažymėjo pašnekovė.
Beje, gimusieji Gulbės metais dažnai būna ilgakakliai, apie tokius sakoma: „turi gulbės kaklą“.
Nauji metai – vasarį
Remiantis baltų etnokultūros tyrinėtojos Anželikos Zelmos Tamaš-Tamūžos (1933-2014) Lllatų (lietuvių, latvių, lyvių) pasaulėžiūros sistema, naujus gamtinius metus baltai pradeda vasario mėnesį, vadovaujantis Artūro kalendoriumi – kai pradeda augti mėnulis. Įprastai šventės įžanga būna vasario 16 d. Šventės kulminacija būna apie vasario 20-22 d. Tuomet džiaugsmingai pasitinkami Nauji metai, kuriami ugniakurai.
Pagal Artūro kalendorių, būna 32-jų metų ciklai (dabar eina 23-eti metai), kiekvieni metai turi savo žvėrį.
„2024 m. buvo Kalakuto metai, užtat jie buvo karingi, stipriai reiškėsi generolai, kariuomenės. Beje, ir sodybose kalakutas šeimininkauja“, – pastebėjo baltų kultūros puoselėtoja R. Karmazaitė-Valtenberga, pridūrusi, kad Kalakuto metai tęsis iki 2025 m. vasario, kai pasitiksime Baltosios gulbės metus. Įdomu, kad 2026-ieji pagal baltus bus Lūšies, o 2027-ieji – Žiogio.
„Mums Baltoji gulbė – etalonas. Tais metais pasikabiname gražų gulbės atvaizdą ar įsigyjame skulptūrėlę. Tais metais dainuojame dainas apie gulbes. Beje, yra ir Gulbės žvaigždynas, iš kurio slaunios Lllatų kiltys kilusios. Sakoma, kad tie, kurie kilę iš Gulbės žvaigždyno yra šventi žmonės, galingi, žyniai. Gulbės žvaigždynas sumirgėjo – iškart atsibudome, atgimėme, o dabar jis žiburiuos dar stipriau ir stipriau“, – sakė pašnekovė iš Latvijos.
Nesigręžioti į kinus
Prieš atsisveikindama ji ragino nesigręžioti į svetimas kultūras, kai populiaru švęsti pagal kinų kalendorių, baltams tai – svetima.
„Mums primetinėja Naujuosius švęsti pagal 12 metų ciklą turinčius kinus. Mes – ne kinai! Baltai skaičiuoja pagal 32 metų ciklą. Nebeždžioniaukime, gerbkime savo kultūrą. Seniau baltai kinų naujųjų nešventė, jie turėjo savo tvarką, pvz., kokį vardą vaikeliui duoti, kai jis gimstą tą dieną ir pan. Baltai stebėjo dangų, bet bendrų horoskopų nesudarinėjo, nes manė, kad kiekvienas žmogus yra unikalus. Apie gyvenimo dėsnius anksčiau mokė žinyčiose. Laimingų 2025 metų, Gulbės vaikai!“, – linkėjo baltų kultūros puoselėtoja iš Latvijos R. Karmazaitė-Valtenberga.