Rudens pradžioje kaimynų vaikui, lankančiam buriavimo treniruotes Kauno mariose, pranešiau gerą žinią, kad jo sporto mokykla „Bangpūtys“ gerokai praturtėjo, nes Kauno miesto savivaldybė jai perduoda už beveik pusę milijono eurų (biudžeto lėšų) nupirkto inventoriaus bei kitų materialių gėrybių.
Kai pavardinau, kas tai yra, labiausiai paauglį nustebino naujiena apie du katamaranus, kainavusius apie 45 tūkst. eurų, ir jiems kilnoti skirtą kraną už 11, 47 tūkst. Eur. O priedo vasarą savivaldybės biudžeto lėšomis buvo nupirkti ir 2 dyzeliniai generatoriai (19,36 tūkst. Eur), ir 2 varikliai bei kita katamarano poreikiams įranga (kainavę dar 29 tūkst. 766 Eur iš mokesčių mokėtojų sudėto biudžeto).
Gerai, kad Kauno mariose priešiškų valstybių laivai neplaukioja…
…nes gali kai ką vertingo, pakloto ant dugno, netyčia ar tyčia užkabinti, tad paskui prisieitų brangų miesto savivaldybės turtą tuoj pat į nuostolius nurašyti. Tas ironiškas pastebėjimas – tik dėl to, kad viso to birželį nupirkto biudžeto lėšomis turto, oficialiai skirto sporto mokyklai „Bangpūtys“, sąraše galima aptikti ir 2 kabelines rites su tvirtinimu į denį, taip pat kabelį vario gyslomis (550 metrų ilgio) , tinkamą kloti vandenyje (37 tūkst. 873 Eur) bei kitą tinkamą kloti vandenyje kabelį (260 m ilgio), kainavusį 6 564,25 Eur.
Klausiu jauną buriuotoją, kur jūs visa tai panaudosite? O vaikinas spėlioja: „Čia – tikriausiai įranga skirta turizmui, gal komercijai, degalinei mariose, bet tik mūsų mokyklai prirašyta..? Galbūt Lampėdžių karjere kabelių reikia, juk ten – irklavimo bazė..?“
Kaip ten bebūtų, „Bangpūčiui“ Kauno tarybos sprendimu, miesto savivaldybė rudens pradžioje perdavė materialaus turto už 497 tūkst. 860,55 Eur. Sąraše, beje, yra ir 4 buriniai laivai už 43,8 tūkst. eurų.
Kalėdinė dovana
Netrukus ta pati sporto mokykla dar bus „materialiai pamaloninta“. Pagal Kauno miesto savivaldybės administracijos parengtą naują tarybos sprendimo projektą, kuris bus svarstomas (greičiausiai – tradiciškai nesvarsčius patvirtintas „bendru sutarimu“) paskutiniame šiais metais vietos politikų posėdyje, numatyta perduoti „Bangpūčiui“ rugsėjo mėnesį savivaldybės nupirkto turto už daugiau nei 75 tūkst. eurų.
Sprendimo tikslas – „Perduoti biudžetinei įstaigai Kauno sporto mokyklai „Bangpūtys“ jos nuostatuose nurodytai veiklai vykdyti Kauno miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį ilgalaikį materialųjį turtą valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise“.
Susumavęs paminėtas rudenines ir žiemos dovanas, naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ gali konstatuoti, jog minima sporto mokykla, registruota Lampėdžiuose, tačiau sparčiai „Vieningo Kauno“ pastangomis plečianti bazę ir Kauno marių pakrantėje, pasipildys materialiomis gerybėmis, kurioms nupirkti Kauno miesto savivaldybė šiemet iš mokesčių mokėtojų sudėto biudžeto išleido apie 573 tūkstančius eurų.
Valdai informaciją – valdai situaciją
Jei atvirai, tai ne taip paprasta šiais laikais gauti informacijos iš Kauno miesto savivaldybės. Tiesiog, labai nekalbūs pasidaro kai kurie kauniečiai, kai valdžia patampa… O svarbiausia, kad žurnalistams iki „Matijošaičių eros gyvavusios „prieigos“ prie informacijos net keletą kartų buvo pakoreguotos. Todėl jei prireikia ką nors sužinoti apie viešuosius finansus, kuriuos skirstyti mes, kauniečiai rinkėjai, patikime išrinktiesiems, tenka apsišarvuoti didele kantrybe.
Kauno savivaldybė nusistačiusi tvarką operatyviai reaguoti tik į „neteisingą“ jos atžvilgiu informaciją. Pavyzdžiui, jei kažkas kažkur kai ką prilygino „jūrų gyvūnui“ ar, kaip rašytojas Kazys Saja yra girdėjęs Žemaitijoje sakant, – „linksmo priekio moteriškei“, iš savivaldybės jau po dienos skrieja į redakcijas pasipiktinusio asmens vardu sudėtas raštas…
Bet jeigu, tarkim, paskelbsi skaitytojo laišką, kad jo mažam vaikui, besitreniravusiam Sporto gimnazijos salėje, Žaliakalnyje, futbolo pradžiamokslio treniruotės pabrango nuo 20 iki 35 eurų, ir jos vyksta miesto pakraštyje, futbolo manieže, Lampėdžiuose, ši informacija savivaldybei, priešingai nei sportuojančiam vaikui ar už treniruotes mokančiam jo tėvui, yra nereikšminga…
Kai „Bangpūtys“ į žurnalistės telefoninį skambutį neatsiliepė, teko eiti nuo 2018-ųjų metų Kauno savivaldybės administracijos nustatytu „privalomu keliu“ – kreiptis į Ryšių su visuomene skyrių. Pasikreipiau antradienį internetu, išdėsčiusi, kokie klausimai mane šįsyk domina.
Trečiadienį skyriaus vedėjas, tokiais atvejais atliekantis dispečerio – klausimų nukreipėjo kitiems valstybės tarnautojams – praneša gavęs žurnalistės laišką savo asmeniniu adresu. Todėl iš naujo jį reikia persiųsti į savivaldybės „paštą“, vedėjo tarnybiniu e adresu. Man nesunku, – persiunčiu. Ir laukiu, ne dieną, ne dvi, tarsi kažkas užtrunka tikrindamas, ar iš vis turiu teisę į „savivaldos paslaptis“..?
Pagaliau, atsakymų sulaukiau. Penktadienį, baigiantis darbo savaitei…
Tam davė, o kitiems?
Kauno mieste, kaip paaiškino savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėjas Tadas Vasiliauskas, „yra 5 biudžetinės sporto mokyklos: „Gaja“, „Bangpūtys“, „Startas“, Kauno plaukimo mokykla ir krepšinio akademija „Žalgiris“. Taip pat, savivaldybė yra Kauno krepšinio akademijos „Žalgiris“ bendrasavininkė kartu su futbolo klubu „Kauno Žalgiris“.
O dabar – apie nesutampančius skaičius…
„Kas vyksta Kaune” klausia:
– kiek ir kurioms iš sporto mokyklų šiemet skirta inventoriui lėšų ar perduota savivaldybės nupirkto už biudžeto pinigus materialaus turto? Kokia bendra metinė tų įsigijimų vertė?
Sporto skyriaus vedėjas atsako:
„Šiais metais sportinis inventorius buvo pirktas mokykloms „Bangpūtys“, „Gaja“ ir „Startas“. Bendra turto įsigijimo vertė siekė maždaug 395 597 eurų. Kiekvienais metais sporto mokyklos pateikia reikiamo inventoriaus poreikį savivaldybei, o smulkųjį perka pačios“.
Kodėl politiniuose sprendimuose nurodyta birželio – rugsėjo mėnesiais savivaldybės biudžeto lėšomis įsigyto ir perduoto „Bangpūčio“ sporto mokyklai turto bendra vertė gerokai skiriasi nuo tos, kurią mini Sporto skyriaus vedėjas atsakyme portalui „Kas vyksta Kaune“, nežinia. Gal tikrai ne visiems mokykloje sekėsi matematika, man – tai nesisekė nei ji, nei fizika, – prisipažinsiu.
Tačiau į klausimą, kurį iš įstaigų 2024-aisiais pamaloninta labiausiai? Sekė toks atsakymas:
„Sporto mokyklų poreikis skiriasi, todėl perkamas vis skirtingas sportinis inventorius. 2024 metais daugiausiai inventoriaus nupirkta sporto mokyklai „Bangpūtys“.
Belieka pridurti, kad valstybės tarnautojų paaiškinimu, „lėšos pirkimui buvo numatytos 2024 m. Kauno miesto savivaldybės biudžete papriemonėje 2.1.3.1.006. Sporto biudžetinių įstaigų paslaugų kokybės užtikrinimas gerinant įstaigų materialinę bazę (…) Kauno sporto mokyklos „Bangpūtys“ 2024 m. rugsėjo 11 d. raštu „Dėl turto perėmimo“ pritarė, kad sprendimo projekto priede nurodytas turtas būtų perduotas mokyklos funkcijos atlikti (treniruočių ir varžybų procese)“.
Kiek panaudota (2024-aisiais) Kauno savivaldos viešųjų finansų kitų sporto mokyklų inventoriaus papildymui, materialinės bazės pagerinimui ir paslaugų kokybės užtikrinimui, – sunku pasakyti.