Paburkę, pakritę, juodą atspalvį įgavę paakiai, virš skruostų atsiradę maliariniai maišai – problemos, su kuriomis bėgant metams susiduria daugelis. Nors apatinių vokų estetinė išvaizda gali iliustruoti nemigą, nuovargį, netinkamą mitybą ar kitus žalingus įpročius, dažnai problema slypi ne tik gyvenimo būde bet ir natūraliuose senėjimo procesuose, genetikoje.
Kaip atgauti pasitikėjimą savimi ir vėl su šypsena žiūrėti į veidrodį? Apie probleminių apatinių vokų gydymo subtilybes ir naujausius jų gydymo būdus papasakoti sutiko „DermaSurgic“ gydytoja-oftalmologė Viktorija Slavinskytė bei dermatovenerologas Grinvydas Butrimas.
Specialistų, suvienijusių savo žinias akių vokų odos suglebimui bei audinių deformacijos problemoms spręsti, teigimu, šiandien estetinį ir funkcinį diskomfortą kelianti problema gali būti išspręsta ir be chirurginės intervencijos. Šiandien „DermaSurgic“ yra vienintelė klinika Lietuvoje, taikanti inovatyvių sprendimų visumą, apimančią lazerinės intervencinės dermatologijos, estetinės medicinos bei mažosios chirurgijos instrumentus, siekiant kiek įmanoma sumažinti chirurginės intervencijos poreikį.
Su kokiomis paakių problemomis dažniausiai susiduriama? Kada ir dėl kokių priežasčių jos atsiranda?
G. Butrimas: Tiek viršutiniai, tiek apatiniai vokai tam tikra prasme yra mūsų gyvenimo būdo veidrodis. Jei esame pervargę, susiduriame su nemiga, dideliu stresu ar organizmui nedraugišku gyvenimo būdu – visa tai atsispindės ir mūsų paakiuose, užkritusiuose viršutiniuose vokuose. Visgi, jei paakių paburkimas nedingsta diena iš dienos ir yra matomas nuo pat ryto iki vakaro bei įsitaiso ant skruostikaulio viršutinės dalies, daug šansų, jog žmogus susidūrė su maliarinių maišelių (angl. malar bags) problema.
Maliariniai maišeliai, anglų kalba vadinami „malarbags“, yra vandeningi, riebaliniai, maišelius primenantys dariniai, kartais savo išvaizda lyginami su pūslėmis. Įprastai jie susidaro ties akiduobės ir skruosto riba, o laikui bėgant nusileidžia žemyn.
Jų kilmė susijusi su senėjimo, gyvenimo būdo bei genetiniais procesais: dažniau atsiranda vyresniame amžiuje, tačiau sutinkama ir jaunų žmonių gretose. Jų atsiradimui įtakos taip pat turi ir inkstų ligos. Kartais maliarinių maišelių susiformavimą gali nulemti apatinių vokų plastinė operacija ar grožio injekcijos.
Ar tai tik estetinė problema? O gal jų atsiradimas turi įtakos ir žmogaus sveikatai?
V. Slavinskytė: Maliarinius maišelius maskuoti yra išties sudėtinga, tad daugeliui tai kompleksus kelianti estetinė problema. Tam tikrais atvejais jie gali tapti ir sveikatos problema. Pavyzdžiui, apatinio voko retrakcija. Su ja susiduriama tuomet, kai dėl sunkių audinių apatinis vokas yra atitraukiamas nuo akies obuolio. Jam nebedengiant apatinės ragenos dalies, akis tampa jautria, greičiau pažeidžiama uždegimo, atsiranda problemų, susijusių su ašarų plėvele. Ateityje apatinio voko retrakcija gali lemti ir dar sudėtingesnius sutrikimus, tokius kaip apatinio voko ektropionas ar entropionas.
Ką daryti žmogui, pastebėjusiam susiformavusius paakių maišelius?
V. Slavinskytė: Labai svarbu suprasti, jog apatiniai mūsų vokai – itin jautri veido zona. Bet koks netinkamai atliktas veiksmas problemą gali tik pagilinti ar netgi iššaukti kitas komplikacijas. Dėl šios priežasties, rekomenduočiau išgirsti tiek oftalmologo, tiek estetinės medicinos gydytojo nuomonę.
Atskirai norėčiau atkreipti dėmesį į kelis rinkoje populiarius gydymo metodus. Pavyzdžiui, maliarinių maišelių problemai spręsti gana plačiai siūlomos hialurono injekcijos vidurinio veido pakėlimui – suteikiant jam daugiau tūrio, panaikinant įdūbą ryškinančią paakio bei maliarinio maišelio kraštą. Visgi retas pacientas žino, jog pakliuvęs į maliarinį maišelį, hialuronas jame tarsi užsirakina, taip problemą tik padidindamas. Taip pat nereikėtų skubėti rinktis ir plastinės chirurgijos, prieš tai neišbandžius kitų, mažiau radikalių intervencijų. Plastinė chirurgija taip pat yra reikšminga, tačiau ją dažnai lydi kitos operacijos: vidurinio veido pakėlimas, endoskopinis skruostų pakėlimas. Ji rekomenduojama atlikti tuo atveju, kai nebepadeda švelnesnės procedūros.
Kokie yra naujausi gydymo metodai? Kokius rekomenduotumėte jūs?
V. Slavinskytė: Kiekvieno paciento atvejis – individualus. Jei odos pakritimas ar susidarę maišeliai yra itin dideli, žinoma, tokiu atveju problemą išspręsti galime tik chirurginiais metodais. Tai mes „DermaSurgic“ klinikoje sėkmingai įgyvendiname mažosios chirurgijos pagalba. Šiame kontekste reikėtų atkreipti dėmesį į gydytojo kompetenciją. Patarčiau pasitikėti tuo, kas specializuojasi viršutinių ir apatinių vokų plastikos srityje.
G. Butrimas: Visgi „DermaSurgic“ klinikoje šiandien esame įvaldę naujausią, pasaulyje itin vertinamą „EndoliftX“ metodą. Tai minimaliai invazinė lazerinė procedūra, naudojama estetinėje medicinoje. Procedūros tikslai gali būti trys: odos stangrinimas, patempimas, riebalinių išvaržų tirpdymas arba visi tikslai pasiekti vienos procedūros metu. Procedūrai naudojamas naujausias „EufotonLASEmaR 1500“ lazeris, kuriuo galime ne tik koreguoti odos suglebimą, paburkimą, bet ir mažinti esantį riebalų perteklių. Procedūros metu paakiai veikiami specifine lazerio energija, kurios bangos ilgis – 1470 nm. Patekusi į paviršinę hipodermą, ši energija audiniuose sąveikauja su juose esančiu vandeniu ir riebalais. Ši reakcija paveikia gilius ir paviršinius odos sluoksnius, sutvirtina jungiamąsias pertvaras, skatina kolageno, elastino gamybą ir ištirpdo riebalų perteklių. Praėjus poprocedūriniam laikotarpiui oda tampa stangresnė, įgauna liftingo efektą, dailesnes formas ir linijas. Žinoma, rezultato tenka palaukti apie 3 mėnesius, o iki metų jis tik gerėja.
Tai yra tarpinis metodas, efektyvesnis už frakcinius lazerius, veikiančius tik odos paviršių bei mažiau rizikingas už plastinę chirurgiją. Labai svarbu ir tai, jog po jo nėra pooperacinio laikotarpio, išvengiama randelių.
Ar jis tinkamas kiekvienam?
V. Slavinskytė: Jei paakių būklė yra nedidelio ar vidutinio lygio – vieno apsilankymo metu maliarinių maišelių ir paakių paburkimo problema turėtų būti išspręsta. Jei paakių maišeliai yra itin dideli, tuomet jo gali ir nepakakti. Visgi operaciją atlikti spėsite visuomet. Kodėl nepabandyti saugesnio ir mažiau diskomforto keliančio metodo?
Paciento būklę ir progresą atidžiai stebime. Matydami, kad „EndoliftX“ – nepakanka, klinikoje taikome ir chirurginį metodą. Lydime pacientą kiekviename tolimesniame žingsnyje: padedame atsistatyti po operacijos, minimizuoti po jos likusius randelius, atliekame procedūras leidžiančias pasiekti maksimaliai geriausius rezultatus. Pavyzdžiui, „Morpheus8“, kolageno biostimuliaciją, fotobiostimuliaciją ar cheminių rūgščių terapiją, puikiai veikiančią randelius.
O jei žmogus susiduria tiek su viršutinių akių vokų, tiek su paakių problema?
V. Slavinskytė: Esame vieninteliai taikantys kombinuotą gydymo metodą. Viršutinių akių vokų plastika nėra tokia sudėtinga ir rizikinga, kaip paakių operacija. Vienu kartu galima atlikti tiek akių vokų pakėlimo operaciją, tiek maliarinių maišelių šalinimo „EndoliftX“ procedūrą.
Taikant kombinuotą gydymą kiek didesnį diskomfortą pacientai jaučia viršutinių akių vokų zonoje. Sunkiausias pooperacinis laikotarpis yra pirmosios 3 dienos. Vėliau pacientai jau gali palengva grįžti ir į darbą. Pirmąsias 10 dienų vaikštoma su maskuojančiais pleistrais, o vėliau suteikiame tolimesnį gydymą pastebimų randų maskavimui. Gydymui taikome skirtingus metodus, kurių tikslas, jog laikui bėgant randeliais būtų beveik nematomi.
Kaune veikiančioje „DermaSurgic“ klinikoje (I. Kanto g. 18, verslocentras „Bokštas“) su viršutinių akių vokų ir paakių problematika dirbanti estetinės medicinos gydytoja ir oftalmologė Viktorija Slavinskytė bei dermatovenerologas-onkologas Grinvydas Butrimas teigia, jog 8 iš 10 pacientų lieka patenkinti „EndoliftX“ gydymo metodo atnešamu rezultatu. Esant poreikiui, lazeriu išgautą natūralų jauninamąjį efektą galima sustiprinti praėjus pusės metų laikotarpiui. Siekiant šį efektą išlaikyti, procedūrą „Endolift“ lazeriu rekomenduojama kartoti po 1,5-2 metų.
Plačiau apie „EndoliftX“ metodą: https://dermasurgic.lt/paslaugos/endolift/