Linksmai praleisti vakarą tradicinių šokių sūkury kauniečiai renkasi ne tik Kaune, bet vyksta ir į Balbieriškį (Prienų r.), Elektrėnus, Vilnių, Alytų, Plungę ir kitur. Visur, kur tik vyksta tradicinių arba kitaip vadinamų lietuvių liaudies šokių vakaronės ar net naktišokiai, kviečiantys trypti per visą naktį.
Kas ir kur Lietuvoje šoka tradicinius šokius lapkričio 8 d. kvietė sužinoti konferencija-forumas „Tradicinių šokių judėjimas Lietuvoje: įdirbis, reikšmė ir perspektyvos“, vykęs Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje. Lietuvių etninės kultūros draugijos sutelkti dalyviai dalinosi sėkmės istorijomis ir kvietė išbandyti šokių vakarus įvairiuose šalies miestuose.
Kauniečiai šoka parke, muzieje ir net požeminėje perėjoje
Etnomuzikologė Laura Lukenskienė konferencijoje skaičiusi pranešimą „Tradiciniai šokiai Kaune: istorija, samprata, veiklų įvairovė, bendruomeniškumas“ džiaugėsi, kad vyresnio amžiaus žmonių šokiai Panemunės šile nepertraukiamai rengiami nuo 1964 metų. Čia šokama nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos. Šaltuoju metų laiku pereinama šokti po stogu. Tiesa, Panemunės šile buvo šokama ir prieš karą, pokariu.
„Aukštojoje Panemunėje gyvenu nuo vaikystės. Menu, kai man buvo ketveri, su seneliu ėjau į Panemunės šokius, stebėjau besisukančias poras. Paliko neišdildomą įspūdį“, – kalbėjo L. Lukenskienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad po Atgimimo, XX a. 10-ame dešimtmetyje, sumažėjo tradicinės kultūros populiarumas, retėjo vakaronės. Folkloro ansambliai ėmė telktis pogrindyje, dalyvaudavo uždarose šventėse: mergvakariuose, šimtadieniuose, gamyklų renginiuose.
„Dabar folkloras vėl populiarus!“, – džiaugėsi L. Lukenskienė. Ji vardino, kad prieš pandemiją Kaune tradicinių šokių vakaronės vykdavo kas savaitę: nuo 2009 m. iki šių dienų pirmą mėnesio pirmadienį Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus salėje rengiami tradicinių šokių vakarai įvairaus amžiaus žmonėms, ansamblis „Linago“ pasišokti tuomet kviesdavo antrą mėnesio antradienį, KTU ansamblis „Goštauta“ – trečią mėnesio trečiadienį, dar kiti vakarones rengdavo paskutinę mėnesio savaitę.
Į Kauno miesto muziejaus rengiamus šokius renkasi įvairaus amžiaus žmonės, „Goštautos“ vakarones yra pamėgęs jaunimas, o į Panemunę vyksta garbaus amžiaus šokėjai.
Pašnekovė džiaugėsi kauniečių spontaniškumu, kurie netikėtai feisbuko šokių grupėse paskelbia, kad šįvakar gros mieste, tarkim, požeminėje perėjoje ir kviečia prisijungti.
„Ir žmonės susirenka. Esu ne kartą šokusi požeminėje perėjoje, smagi iniciatyva, populiarinanti šokį“, – teigė L. Lukenskienė.
Balbieriškyje – populiarieji vyresniųjų šokiai
Konferencijoje pranešimą „Socialinių šokių renginių iniciatyvos Balbieriškyje ir Alytuje“ skaitęs etnomuzikologas, šokių organizatorius Giedrius Griškevičius nuo 2023 m. Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centre rengia šokių vakarus, skirtus vyresnio amžiaus žmonėms.
Pirmą šokių vakarą jis suorganizavo dar 2020 m. Alytuje, kur dirbo. Tuomet su folkloro ansambliu „Žvangutis“ jis sugalvojo rengti gandrų palydėtuves ir nutarė, kad vakare Alytaus miesto parke reikia šokių, pakvietė kelis kolektyvus. Vėliau šokiai persikėlė po Alytaus kultūros centro stogu, žmonės čia ėmė vykti net iš Kauno, Vilniaus, Marijampolės.
2023 m. įsidarbinęs Balbieriškio laisvalaikio ir kultūros centre, G. Griškevičius nutarė vakarones rengti ir čia. Vakarų metu skatinama bendrystė, geras laisvalaikio praleidimas. Vakaronėse groja gyva muzika, lankytojai atvyksta iš Prienų miesto, Alytaus, Kauno, Raudondvario, Kaišiadorių ir kt. G. Griškevičius dalyvius pasitinka su armonika rankose. Įdomu, kad šie šokių vakarai filmuojami ir fotografuojami, o įrašai peržiūrimi neįtikėtiną kiekį kartų.
„Yra du filmuotojai, pats daug filmuoju, juk svarbu, kad šokių istorija išliktų. Vieną populiarų įrašą yra pamatę 1,2 mln. žmonių, tad žmonės čia atvyksta pasipuošę, pasitempę ir gerai nusiteikę. Be to, šokių salės grindys medinės, tad šokti – vienas malonumas. Stengiuosi su 5-6 šokėjais vakaro metu ir pats pašokti. Ši veikla dalyviams suteikia daugybę džiaugsmo, matant laimingus kitus – ir mano širdis prisipildo džiaugsmo“, – sakė G. Griškevičius.
Šįmet paskutiniai šokiai Balbieriškyje vyks lapkričio 28 dieną. Kitąmet planuojama šokius rengti kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį.
Šoka įvairiuose miestuose
Tradicinius šokius Lietuvoje rengia įvairūs miestai. Nemažai jų skelbiama feisbuko grupėje „Tradicinių šokių klubas“.
Kauno miesto muziejuje lietuviškų šokių vakarai vyksta pirmą mėnesio pirmadienį (artimiausias renginys vyks gruodžio 2 d.), KTU ansamblis „Goštauta“ pašokti kviečia penktadienį (artimiausia vakaronė lapkričio 15 d.).
Vilniuje lietuviškų šokių vakaronės vyksta antradieniais dainų klube „Raskila“ (artimiausia vakaronė lapkričio 12 d.).
Klaipėdos etnokultūros centre tradicinių šokių vakaras vyks lapkričio 28 d.
Kartą per mėnesį pašokti kviečia Elektrėnų tradicinių šokių klubas (artimiausi šokiai lapkričio 17 d.).
Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Varėnoje, Plungėje vyksta ir naktišokiai.
Kartą per metus į Rakonių mišką (Vilniaus r.). sukviečia tradicinės muzikos ir šokių festivalis „Folk LT“.