Prokuratūra: „Foxpay“ tyrimo apimtys didėja – figūruoja ir korupcija - Kas vyksta Kaune

Prokuratūra: „Foxpay“ tyrimo apimtys didėja – figūruoja ir korupcija

BNS / Lukas Juozapaitis, Saulius Jakučionis 2024/10/18 12:57
„Foxpay“ / P. Peleckio / BNS nuotr.
„Foxpay“ / P. Peleckio / BNS nuotr.

Prokuratūra penktadienį pranešė, kad su finansinių technologijų įmone „Foxpay“ susijęs ikiteisminis tyrimas vyksta tiek dėl turtinių nusikaltimų, tiek dėl korupcijos.

„Ikiteisminis tyrimas atliekamas pakankamai plačioje apimtyje“, – žurnalistams Vilniuje sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.

Pasak jo, turtiniai nusikaltimai apima turto pasisavinimą, vagystes, sukčiavimą stambiu mastu, o korupciniai – papirkimą, kyšininkavimą, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą – tai yra pinigų plovimą.

Prokuroro teigimu, taip pat atliekamas tyrimas dėl nusikalstamo susivienijimo.

„Šiuo metu nėra inkriminuota bendrininkavimo forma, kaip dalyvavimas organizuotoje grupėje. Reiškia, lieka bendrininkų grupė. (…) Ikiteisminio tyrimo dalykas išsiaiškinti būtent bendrininkavimo formas, dalyvaujančius asmenis“ – teigė A. Urbelis.

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą buvo sulaikyta „Foxpay“ savininkė Ieva Trinkūnaitė, jos sugyventinis Vilhelmas Germanas bei buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyras Mindaugas Navickas.

Pasak teisėsaugos, M. Navickui pareikšti įtarimai dėl galimo papirkimo, pinigų plovimo ir didelės vertės turto pasisavinimo – panašūs, kaip ir kitiems įtariamiesiems.

Tuo metu M. Navickienė nefigūruoja ikiteisminiame tyrime.

„Atliekamame ikiteisminiame tyrime mes M. Navickienei jokių klausimų ar pretenzijų neturime“, – spaudos konferencijoje sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.

Kalėjime dėl kitų nusikaltimų anksčiau sėdėjusiam V. Germanui ketvirtadienį buvo skirtas dviejų mėnesių suėmimas, kitiems įtariamiesiems po sulaikymo skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.

V. Germanui suėmimas skirtas įtariant, kad jis gali slapstytis nuo teisingumo, gali trukdyti ikiteisminio tyrimo procesui ir gali daryti naujus nusikaltimus.

„Asmuo iš probacijos sąrašų buvo išbrauktas tik 2022 metų vasario mėnesį, teistas už sunkių nusikalstamų veikų padarymą, kurių senaties terminas yra penkeri metai. Akivaizdu, penkeri metai yra nesuėję, taigi, inkriminuojant analogiško pobūdžio nusikalstamas veikas, tarp jų ir sunkias, pagrįstai manoma, kad asmuo būdamas laisvėje gali daryti nusikalstamas veikas“, – kalbėjo A. Urbelis.

„Nereiškia, kad turime turėti informaciją, kad jis rengiasi arba kėsinasi daryti tokias veikas“, – pridūrė jis.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Rolandas Kiškis teigė, kad iki sulaikymo V. Germanas ir I. Trinkūnaitė, kartu arba individualiai dažnai skraidydavo iš Lietuvos ir atgal.

Prokuroro teigimu, nesulaikytiems įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir užstatas.

Anot A. Urbelio, sulaikytojo gynyba prašė teismo įvertinti tokios kardomosios priemonės pagrįstumą, tačiau teismas nurodė, jog ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimas sulaikyti asmenį buvo pagrįstas ir teisėtas.

Rasta 500 tūkst. eurų, prabangių daiktų

Pasak teisėsaugos, tyrime įtarimai iš viso pareikšti septyniems asmenims, tačiau jų skaičius gali augti. Juridiniams asmenims ir valstybės tarnautojams įtarimai nėra pareikšti.

Pareigūnai nuo pernai vykdė neįvardijamą skaičių su šiais asmenimis susijusių ikiteisminių tyrimų, tačiau šiemet rugsėjį jie buvo sujungti, sudarius jungtinę tyrimo grupę. Po to prasidėjo aktyvesni procesiniai veiksmai.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos vadovas Robertas Šadianecas sakė, kad nuo spalio 16 dienos vykstant tyrimui atliktos 32 kratos įtariamųjų ir su jais susijusių asmenų namuose, įmonių patalpose. Operacijoje dalyvavo 80 pareigūnų.

Pasak jo, per kratas paimti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi daiktai, kompiuterinė technika, skaitmeninė informacija.

„Tos informacijos yra be proto didelis kiekis“, – teigė pareigūnas.

Jis pranešė, kad per kratas buvo rasta maždaug 500 tūkst. eurų vertės grynųjų pinigų, taip pat prabangos daiktų – meno kūrinių, laikrodžių. Anot R. Šadianeco, įtariama, kad įtariamieji juos pirko norėdami legalizuoti nusikalstamu būdu gautus pinigus.

Atliekant kratas taip rastos kriptopiniginės. Vykstant tyrimui apribota maždaug 3 mln. eurų vertės turto, bet suma gali augti.

Teisėsaugos pareigūnai patvirtino, kad tyrime figūruoja I. Trinkūnaitės įmonės „Foxpay“, „iSun“, taip pat – M. Navicko įmonė „Litlab“, pastačiusi verslo centrą prie Vilniaus oro uosto.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA