Produktyvumas dirbant iš namų. Kaip darbas iš namų gali būti produktyvesnis ir atnešti geresnių rezultatų? Paprasti ir veiksmingi patarimai.
Kaip pagerinti produktyvumą dirbant iš namų
Kai darbas iš namų tapo įprastu kasdieniu dalyku ir vis daugiau dirbančiųjų renkasi dirbti namuose, arba hibridinį darbo modelį, norint išlaikyti produktyvumą, svarbu turėti tinkamą darbo aplinką.
Daugelio nuomone, darbas namuose yra labai lengvas – nereikia niekur eiti, galima dirbti net su pižama, viskas labai patogu. Visgi, ne visuomet namai leidžia tinkamai susikoncentruoti ir darbus atlikti laiku. Daug kas priklauso nuo erdvės organizavimo ir sukurtos darbinės atmosferos.
Šiame straipsnyje aptarsime labai paprastus, bet kartu efektyvius būdus, kaip prisijaukinti namų biurą ir namuose dirbti taip pat gerai kaip ir įprastame biure.
Tvarka ir funkcionalumas erdvėje
Kuriant darbo zoną, svarbu užtikrinti, kad ji būtų tvarkinga ir tinkamai suplanuota. Tvarka padeda susikaupti, kai tuo tarpu netvarkingas darbo stalas gali kelti stresą ir trukdyti susikaupti darbui. Kuo mažiau daiktų ant stalo, tuo geriau. Palikite tik būtiniausius, tokius kaip kompiuteris, telefonas, rašiklis, užrašų knygutė, vanduo. Visa kita gali būti sudėta į lentynas arba stalčius.
Įsigykite patogią darbo kėdę ir tinkamą apšvietimą. Idealus variantas – natūrali šviesa. Tačiau, dažnu atveju, o ypač gyvenant Lietuvoje, jos trūksta. Tinkamai apšviesta darbo erdvė, šiek tiek sumažina akių nuovargį. O patogi kėdė, leidžia didžiąją dienos dalį dirbti patogioje padėtyje.
Oro kokybė
Patalpas reikia nuolat vėdinti, gaivus ir švarus oras, taip pat veikia mūsų darbingumą. Per sausas oras, gryno oro stoka gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, o tai žinom, įtakoja ir blogą nuotaiką.
Šiuo atveju itin naudingas gali būti oro drėkintuvas, kuris padeda išlaikyti tinkamą drėgmės lygį patalpoje. Ypač šaltuoju metų laiku, kai patalpose dėl šildymo oras išsausėja, drėkintuvas gali padėti išvengti odos sausėjimo, kvėpavimo takų problemų ir net akių nuovargio.
Be to, geresnė oro kokybė leidžia ilgiau išlaikyti dėmesį ir sumažina nuovargį, todėl darbo diena yra produktyvesnė ir malonesnė.
Jauki atmosfera darbo zonoje
Produktyvumui skatinti yra įvairių būdų. Itin didelę reikšmę produktyvumui turi ir emocinė būsena. Jauki darbo zona, leidžia jaustis labiau susikaupusiu, didina motyvaciją. Vienas iš paprasčiausių būdų sukurti jaukumo – malonus kvapas.
Tam puikiai tinka įvairūs namų kvapų rinkiniai. Namų kvapas ne tik kuria jaukumą, bet ir suteikia norimą nuotaiką. Pavyzdžiui, citrusinių vaisių kvapai stimuliuoja kūrybingumą ir energiją, o levandų ar eukalipto kvapai ramina, padeda susikoncentruoti į darbus.
Kvapai turi galingą poveikį mūsų emocinei būklei, todėl jie gali raminti, kurti jaukumą, grąžinti prisiminimus, motyvuoti, suteikti energijos ir dar daugiau.
Kvapai darbo erdvėje, padaro ją ne tik jaukesnę bet ir kur kas malonesnę.
Pertraukėlės ir judėjimas
Dirbant namuose, galima sutaupyti laiko. Tačiau, kiekvieną akimirką reikėtų išnaudoti tikslingai. Dažnai pamirštama daryti aktyvias pertraukas.
Nors pertraukos ir daromos, neretai jos skiriamos pietums, užkandžiams arba tiesiog laikas praleidžiamas socialiniuose tinkluose. Tai reiškia, kad labai trūksta fizinio aktyvumo. Ilgai sėdint prie kompiuterio kenčia sveikata. Todėl nepamirškite daryti trumpų pertraukų ir jų metu judėti. Pasivaikščiokite, padarykite tempimo pratimus, išgerkite vandens.
Nepamirškite pertraukėlių metu vėdinti patalpas. Tai ne tik pagerina oro kokybę, bet ir padeda atgauti koncentraciją bei energiją darbui.
Aiški dienotvarkė
Tiek dirbant biure, tiek namie, svarbu tinkamai suplanuota dienotvarkė. Nusistatykite prioritetus, sudarykite darbų sąrašą ir griežtai laikykitės darbo laiko. Taip bus lengviau išvengti chaoso. Darbo diena bus daug produktyvesnė, o darbai nenusitęs į kitą dieną.