Metų pradžioje Kauno miesto politikai patvirtino Kauno miesto savivaldybės sutikimų statyti laikinuosius nesudėtinguosius statinius, įrengti įrenginius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, išdavimo taisykles. Spalio pradžioje prireikė jų pakeitimo, tiesa, nežymaus.
Tie laikinieji ir nesudėtingi prekybos, paslaugų ir (ar) maitinimo statiniai tai – kioskai, paviljonai, lauko kavinių aptarnavimo statiniai, sporto įrenginiai. Taip pat į tą pačią grupę įeina ir kiti statiniai, reikalingi keleivių vežimo vietinio susisiekimo maršrutais Kauno mieste paslaugos teikimui užtikrinti. Visi jie minimi taisyklių punkto pakeistame variante kaip „naudojantys jais užimtą valstybinę žemę, kurioje nesuformuoti žemės sklypai“.
Tuo pačiu naujame Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendime pažymėta, jog „prie stacionariosios viešojo maitinimo įstaigos ir lauko kavinės aptarnavimo statinio lauke statomai įrangai (staliukams, kėdėms, skėčiams, pakyloms ir pan.), kuri yra skirta viešojo maitinimo ar kitoms paslaugoms teikti, taisyklių nuostatos netaikomos.“
Savivaldybė – valstybinės žemės mieste valdytoja
Tiesa, valdo ją patikėjimo teise. Ir neseniai vietinės valdžios valdomus plotus papildė šalies centrinės valdžios sprendimu Kauno miesto savivaldybei perduoti (patikėti) daugiau nei 5000 ha valstybinės žemės. Ir – „jokio dėkingumo“ iš Kauno rūmų ta valdžia nesulaukė. Priešingai, dar daugiau (ir dėl pakitusio Vietos savivaldos įstatymo) valdymo galių įgavęs miesto meras Visvaldas Matijošaitis, netikėtai prieš Seimo rinkimus savyje pajutęs „publicisto“ pašaukimą, nepraleidžia progos viešai rėžti kritikos dozę konservatoriams.
Nesusilaikė dargi tuomet, kai gretimoje su Didžiąja sale, kur vyko miesto savivaldybės tarybos posėdis, Mažojoje, būriai kauniečių balsavo išankstiniuose Seimo rinkimuose. Teisybė, meras politinės reklamos draudimo nuostatų nepažeidė, nes draudimas įsigalios tik prieš pat pagrindinę rinkimų dieną.
Kita vertus, „Vieningo Kauno“ valdančioji frakcija savo atstovų delegavo į ne vieną šiuose Seimo rinkimuose dalyvaujančią partiją. Tarp jų – ir į „Vardan Lietuvos“. Tai visai logiška, kad papeikęs konservatorius, Kauno meras visiems, kurie girdi (ar skaito miesto dienraštį) leidžia suprasti, jog „prie Skvernelio Kaunui buvo geriau“…
O dabar – apie kioskus ir kitus laikinus statinius. Maždaug prieš dešimtmetį jų mieste turėjome kur kas daugiau nei dabar. Tačiau atkakliomis savivaldybės pastangomis (išklausant ir stambių komersantų priekaištus dėl per plataus „konkurencinio lauko“, miesto erdvių planuotojų projektų, nepratęstų žemės nuomos sutarčių terminų, pagaliau, dėl pasikeitusios pirkėjų „mados“ visa, ko reikia, įsigyti, apeinant kioską), jų iš tikrųjų kai kuriose Kauno gatvėse liko vos vienas kitas.
Netgi „miestą reprezentuojančiame“ turguje prie Geležinkelio stoties, kurio naujų statinių projektavimui Kauno savivaldybė jau išleido gausybę kauniečių sudėtų biudžetan viešų finansų, smulkioji prekyba merdi. Bet laikas nuo laiko vis atsiranda naujų entuziastų, norinčių savo verslą pradėti nuo prekybos kioske, nes didesniems komerciniams plotams neturi lėšų. Savivaldybė reglamentavo, kaip tai turėtų prasidėti.
Biurokratinės procedūros neišvengiamos
Baigiantis antradienį vykusiam savivaldybės tarybos posėdžiui, vyko opozicijai (mažumai) skirta valanda. Į ją su klausimais vis įsiterpdavo anaiptol savęs oficialiai nepriskiriantys nei mažumai, nei valdančiajai daugumai, bet pastarajai labai lojalūs, socialdemokratai (jų Kauno vietinėje valdžioje dabar yra 3).
Valdantiesiems, žinoma, per kiekvieną tarybos posėdį „viskas būna aišku, – jie dažniausiai tyli ar tarpusavyje pasikalba, nebent neištveria ir garsiai pareplikuoja opozicijai. Daugiausiai klausimų savivaldybės atstovams užduoda konservatoriai. Pastarąjį kartą jie aiškino girdėję ne vieną smulkaus verslininko nuogąstavimą, kad pasibaigus kioskui skirtos žemės nuomos terminui, o taip pat – naujoje vietoje žemė kioskui bus nuomojama tik aukciono būdu.
Licencijų, leidimų ir paslaugų skyriaus vedėja Sonata Šėlienė to nepatvirtino, nors pripažino girdėjusi kalbų apie galimus aukcionus. Jei atvirai, tai ne jos vadovaujamam skyriui bus duota užduotis rengti sprendimo dėl aukcionų projektą, susijusį su kioskų dislokacija. Taisyklėse dėl laikinųjų statinių aukcionai bei konkursai yra minimi.
Nekilnojamojo turto (tiek savivaldybei priklausančių pastatų, tiek jai patikėtų valdyti žemės sklypų) nuomos reikalais rūpinasi Nekilnojamojo turto skyrius. Pastarasis taip pat, greta kitų skyrių, paminėtas ir Kauno miesto savivaldybės sutikimų statyti laikinuosius nesudėtinguosius statinius, įrengti įrenginius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, išdavimo taisyklėse.
Ankstesniais „laikais“…
… dėl leidimo pastatyti kioską jo savininkui pakakdavo apsilankyti savivaldybėje ir įteikti „prašymą“, o paskui dar telefonu papildomai pasitarti su tuo, kas gali lemti teigiamą sprendimą. Dabar, „skaidrumo ir viešumo laikais“ Kaune viskas yra kitaip. Dalį to „kitaip“ sugalvojo pati savivaldybė, numačiusi leidimų išdavimo atvejus ir tvarką, bet kai kam pavyksta gerokai greičiau, savęs nevarginant, susitvarkyti biurokratinius reikalus, anaiptol ne statant kioską, bet kitokius, kur kas labiau miesto vaizdą keičiančius statinius. Kioskiniu bizniu mero aplinka neužsiima…
Pagal atitinkamą įstatymą bei minimą tvarką (taisykles), tai sutikimus dėl nesudėtingų statinių statybos valstybinėje, patikėjimo teise savivaldybės valdomoje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, „išduoda Savivaldybės meras (toliau – Meras) arba Lietuvos Respublikos žemės įstatyme nustatyta tvarka įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius. (…) Prašymai dėl sutikimų išdavimo teikiami ir Sutikimai išduodami per Žemės informacinę sistemą (toliau – ŽIS).
Prisijungimo prie ŽIS nuoroda viešinama per Topografijos, inžinerinės infrastruktūros, teritorijų planavimo ir statybos elektroninių vartų informacinę sistemą (www.planuojustatau.lt). Prašymai pateikti ne per ŽIS nenagrinėjami. Per ŽIS be trūkumų gauti prašymai registruojami dokumentų valdymo sistemoje „Kontora“ (toliau – DVS „Kontora“) ir pateikiami nagrinėti Savivaldybės administracijos atsakingiems padaliniams (Nekilnojamojo turto skyriui, Miesto planavimo ir architektūros skyriui, Miesto tvarkymo skyriui, Sporto skyriui, Aplinkos apsaugos skyriui, Kultūros paveldo skyriui ir kt.) (toliau – Savivaldybės atsakingi padaliniai) pagal kompetenciją“ – tokia tvarka išdėstyta taisyklėse.
O toliau vyksta visos kitos numatytos biurokratinės procedūros, kurioms pasibaigus, pretendentas, kiosko savininkas, gali išgirsti ir neigiamą atsakymą. Pavyzdžiui, jeigu žemė, kurios jis prašo kioskui pastatyti, yra „reikalinga savivaldos reikmėms“…