Kaune įsiplieskus skandalui, kai paaiškėjo, kad nesilaikant projekto sprendinių atnaujinami legendiniai Pieno centro rūmai, iškilo dar viena istorija. Laikinojoje sostinėje – pažeidimai atnaujinant istorinio Kosto Petriko namo fasadą. Kaip nustatė Kultūros paveldo departamentas, darbai atliekami nesilaikant tvarkybos darbų projekte numatytų sprendinių.
Dėl istorinio pastato tikras skandalas
Tuo metu darbų užsakovas ir rangovas teigia, kas viskas buvo padaryta legaliai ir laikantis leidime nurodytų sąlygų.
„Delfi“ domisi, kas vyksta Kaune su ypatingos kultūrinės vertės istoriniais pastatais. Ir kokių priemonių bus imtasi, kad nustatyti pažeidimai būtų pašalinti.
Rugsėjo mėnesį „Delfi“ rašė, kad Kauno centre – reto įžūlumo atvejis. Kultūros paveldo departamentas užfiksavo, kad tarpukario architektūros šedevro fasadas atnaujinamas pažeidžiant suderinto projekto sprendinius.
Užfiksavus pažeidimus darbai buvo sustabdyti, tačiau Kauno savivaldybė pastebėjo, kad statybininkai nieko nepaisydami juos tęsė toliau.
Kaip informavo Kultūros paveldo departamentas, jo Kauno teritorinis skyrius, vykdydamas tvarkomo tarpukario modernizmo architektūros pastato – Pieno centro rūmų, esančių Kaune, Laivės al. 55/S. Daukanto g. 18 – patikrinimą, nustatė, kad dalis fasadų tvarkybos darbų atliekami ne pagal suderinto projekto, kuriam išduotas leidimas atlikti tvarkybos darbus, sprendinius.
Pieno centro rūmai – viena svarbiausių Kauno tarpukario modernizmo architektūros ikonų. Jis pažymėtas Europos paveldo ženklu ir yra vienas iš UNESCO pasaulio paveldo vertybės „Modernistinis Kaunas: Optimizmo architektūra, 1919-1939“ objektų.
Nacionaliniu mastu – Kultūros paveldo objektas, paskelbtas valstybės saugomu ir turintis paminklo statusą.
Paveldosaugininkai: bus teikiamas reikalavimas
Tačiau paaiškėjo, kad Kaune problemų kilo atnaujinant ir kitą kultūros paveldo objektą – Kosto Petriko namo ir garažo kompleksą. Šis vertingas pastatas yra E. Ožeškienės g. 33.
Kultūros paveldo departamento atstovė Jūratė Mičiulienė „Delfi“ informavo apie nustatytus pažeidimus. Anot jos, nustatyti pažeidimai turės būti pašalinti.
„Kosto Petriko namo (u. k. 46297) fasadų tvarkybos darbai atlikti pažeidžiant Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio skyriaus suderintus tvarkybos darbų projekto sprendinius. KPD Kauno teritorinis skyrius tvarkybos darbų rangovui teiks reikalavimą atlikti fasadų tvarkybos darbus vadovaujantis tvarkybos darbų projekte numatytais sprendiniais. Rangovui nevykdant teisėtų Departamento Kauno teritorinio skyriaus reikalavimų bus sprendžiama dėl administracinio poveikio priemonių taikymo“, – teigė J. Mičiulienė.
Tuo metu KPD Veiklos koordinavimo skyriaus vyr. specialistas Gintaras Ivanavičius teigė, kad buvo suderinti tvarkybos (remonto) darbai, kurie apima statinio prarastų fizinių savybių atstatymą, maksimaliai saugant fasadų vertingąsias savybes.
Ir čia pat jis įvardijo, kokie pažeidimai buvo padaryti. „Ne pagal projektą (Kosto Petriko namo ir garažo komplekso namo (U.K. KVR 46287), Kauno m. sav., Kauno m., E. Ožeškienės g. 33 – fasadų tvarkybos darbų (remontas) projektas) atlikti statinio granitinio tinko remonto darbai. Neatitikimai apima tiek darbų apimtis, tiek pasirinktą granitinio tinko aplikavimo būdą“, – nurodė G. Ivanavičius.
Anot jo, Departamento reikalavimo įvykdymo terminas dar nėra pasibaigęs. „Departamentas artimiausiu metu teiks reikalavimą“, – nurodė G. Ivanavičius.
Jo teigimu, rangovas yra UAB „Audomaras“, užsakovas – „Mano būstas“.
Pažeidimus užfiksavo prieš metus
Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas „Delfi“ teigė, kad suderintame projekte buvo numatytas pastato fasadų restauravimas.
Skyriaus vedėjo teigimu, savivaldybė taip pat pastebėjo pažeidimus. „Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius apie ne pagal projekto sprendinius atliktus darbus užfiksavo maždaug prieš metus. Pastato gyventojai patys kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, rangovą, daugiabučio administratorių dėl, jų nuomone, netinkamai atliktų fasado tvarkybos darbų“, – nurodė savivaldybės atstovas.
Jo teigimu, dalis defektų jau pašalinti, tačiau pagrindinis – ne. „Dalį defektų rangovas jau yra pašalinęs, tačiau pagrindinio – ne. Tai ne pagal projektą, tyrimų išvadas įrengta pastato pagrindinio fasado granitinio tinko apdaila. Jo sudėtis neatitinka tyrimais nustatyto autentiško granitinio tinko sudėties, spalvos, akmens grūdelių frakcijos. Taip pat ir dengimo technologijos.
Kaip ir Pieno centro rūmų atveju, šio pastato fasadų tvarkybai yra numatytas savivaldybės Paveldotvarkos programos dalinis finansavimas (42,535 Eur). Kauno miesto savivaldybė laikosi pozicijos, kad visi defektai privalo būti pašalinti iki darbų pridavimo, kitu atveju lėšos nebus išmokėtos“, – nurodė S. Rimas.
Jo teigimu, pastato techninės priežiūros vadovas yra Irmantas Miliauskas.
Kokia yra šio unikalaus pastato kultūrinė ir istorinė vertė?
„Modernizmo architektūros stiliaus pastatas E. Ožeškienės g. 33 yra saugomas kaip kultūros paveldo objektas – Kosto Petriko namo ir garažo komplekso Kosto Petriko namas (unikalus objekto kodas Kultūros vertybių registre (toliau – u. k.) 46297). Taip pat šis pastatas yra valstybės saugomos kultūros paveldo vietovės Kauno miesto istorinės dalies, vad. Naujamiesčiu (u. k. 22149) ir UNESCO pasaulio paveldo vertybės teritorijoje“, – teigė S. Rimas.
Kultūros vertybių registre nurodyta, kad šis pastatas pastatytas 1937 m. Projekto autorius yra architektas Arnas Funkas (1898–1957). „Modernizmas su art deco elementais interjeruose“, – taip apibūdinamas šis pastatas.
Užsakovas: visi darbai atlikti teisėtai
Kaip jau minėta, darbų užsakovas yra UAB „Mano būstas“. Šios įmonės atstovas Paulius Ugianskis „Delfi“ teigė, kad visi darbai esą atlikti pagal išduotus leidimus. Jo teigimu, valstybinės institucijos esą jokių pažeidimų nėra nustačiusios.
„Vykdomas projektas dar nėra iki galo užbaigtas. Norime pabrėžti, kad nei Kultūros paveldo departamentas, nei Kauno miesto savivaldybė, nei Statybos inspekcija jokių pažeidimų šiame objekte nėra nustačiusi. E. Ožeškienės g. 33 namo fasado tvarkybos darbai vykdyti pagal 2022 06 10 Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio skyriaus rašytinį pritarimą ir turimą Kauno miesto savivaldybės išduotą Statybos leidimą.
Atlikus gatvės fasado dekoratyvaus tinko tyrimus, 2023 spalio mėn. buvo parinkta dekoratyvaus tinko sudėtis ir ji suderinta su Kultūros paveldo departamento Kauno teritoriniu skyriumi bei pačiu architektu. Tvarkybos darbus vykdantis rangovas parengė dekoratyvaus tinko tinkavimo technologinę kortelę, kuri buvo suderinta su projekto techniniu prižiūrėtoju.
Taigi, dar kartą patvirtiname, kad tvarkybos darbai buvo vykdomi ir tebevykdomi griežtai laikantis visų leidimų, o technologiniai sprendimai parinkti taip, kaip ir reikalauja kultūros paveldo reglamento PTR 2.06.01:2010 reikalavimai bei suderinti su visomis atsakingomis institucijomis“, – teigė P. Ugianskis.
Mano, kad gyventojai nenori mokėti
Tuo metu pastato techninės priežiūros vadovas I. Miliauskas „Delfi“ teigė neturintis įgaliojimų pasisakyti. „Delfi“ nusiuntus klausimus rangovui telefonu perskambino įmonės atstovas, kuris nesutiko įvardyti savo vardo ir pavardės, ir trumpai įvertino situaciją.
Anot jo, darbai atlikti taip, kaip numatyta projekte. Ir esą situaciją aštrina kai kurie šio namo patalpų savininkai, kurie nenori mokėti už atliktus darbus.
„Žmonės nenori mokėti pinigų. Čia daug galima prišnekėti“, – kalbėjo vyras.
Jis šią situaciją sulygino su ta, kai žmogus ateina į parduotuvę, pasiima maisto produktus, juos suvalgo ir galiausiai atsisako mokėti, nes neskanu buvo. Pašnekovo teigimu, už atliktus darbus su įmone iki šiol nėra pilnai atsiskaityta, nors jie esą atlikti jau antri metai.
„Mes viską padarėm taip, ką leido mums daryti. Yra popieriai pasirašyti. Mes, kaip rangovai, atlikom pagal visus reikalavimus. Savavališkai niekas nedarė“, – kalbėjo vyras.
Jis taip pat teigė, kad esą namo patalpų savininkai gali turėti ryšių su aukštais Kultūros paveldo departamento darbuotojais, kurie esą jiems jaučia prielankumą.
„Jūs pasidomėkit, kas dirba kultūros pavelde. Kokie ryšiai ir pažintys su gyventojais“, – nurodė vyras.
Be to, jam kyla klausimų, ar KPD ekspertai iš viso buvo atvažiavę į vietą.
Daugiau naujienų skaitykite čia.