Sinoptikai perspėjo gyventojus apie stichinį reiškinį, dėl kurio Lietuvoje turėtų iškristi viso mėnesio kritulių norma. Be to, jau sekmadienį pradės stiprėti ir vėjas.
„Facebook“ „Orai ir klimatas Lietuvoje“ puslapio administratoriai, remdamiesi naujausiais meteorologine informacija, sako, kad per dvi paras kai kuriose šalies vietovėse turėtų iškristi viso mėnesio kritulių norma.
„Estofexas davė LEVEL2. Taigi, tik dar vienas patvirtinimas, jog dalis Lietuvos, o ypač Latvija, nuo ilgai besitęsiančio smarkaus lietaus skęs. Per dvi paras dalyje Lietuvos turėtų iškristi viso mėnesio kritulių norma.
<...> Tokio intensyvumo lietūs mūsų regione statistiškai pasitaiko labai retai. Vandens lygis upėse, upeliuose ir ežeruose pakils.
Ypatingai, jei gyvenate toje raudonoje zonoje (šiauriau Šiaulių ir Panevėžio).
Šalia to, situaciją sunkins šiandien vakare sustiprėsiantis vėjas, kuris patikrins šlapių medžių su lapais stiprumą“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“ atstovai.
Ragina pasiruošti
Kaip skelbia „Meteo.lt“, liepos 28–29 d. orus lems aktyvus ciklonas.
Dėl šios priežasties iškris viso liepos mėnesio kritulių kiekis.
„Prognozuojamas kritulių kiekis (ECMWF orų modelis), kuris iškris iki liepos 30 d. 03:00 val. (Lietuvos laiku).
Dalyje šalies vos per ~2 paras iškris viso liepos mėnesio kritulių kiekis.
Smarkaus lietaus metu gali būti išplaunami, išguldomi pasėliai, paviršiniai vandens srautai ardo dirvožemį, gali formuoti įgriuvas ir nuošliaužas, šlaituose išversti medžius ir t. t.“, – rašoma pranešime.
Miestuose asfaltuota danga stabdo vandens sugėrimą, lietaus surinkimo sistemos nesusidoroja su intensyviais krituliais, dažnai užliejamos žemiausios miestų vietos, namų rūsiai, apliejami namai ir butai, nukenčia juose esantis turtas.
Apsemti keliai ir gatvės trikdo transporto eismą, su sunkumais susiduria ir pėstieji. Stiprus lietus, besitęsiantis 2–3 paras iš eilės, upėse sukelia staigius poplūdžius.
Pagrindinėms upėms išsiliejus iš krantų, vanduo semia dideles teritorijas, namus, kelius, žemės ūkio plotus, žalą patiria ir pačių upių ekosistemos.
„Didžiausias pavojus – šiaurės rytinei šalies pusei. Dabar ne vėlyvas ruduo, todėl smarkaus lietaus (medžiai su šlapiais sunkiais lapais) ir sustiprėsiančio vėjo derinys gali prilaužyti nemažai medžių ir jų šakų. Vėjas sustiprės šiandien vakare, o rims tik pirmadienį vakare“, – taip pat pridūrė „Orai ir klimatas Lietuvoje“ atstovai.
Daugiau naujienų skaitykite čia.