Kol kas jos kilnojamasis materialusis turtas (tai gali būti darbo įranga bei įvairios kitos priemonės, suvenyrai, dovanos Kauną aplankantiems oficialiems užsienio asmenims (vietiniams – taip pat) yra saugomas tam nepritaikytose neveikiančios mokyklos Verkių gatvėje patalpose. Taip pat – ir „nuo pedagogikos seniai atlaisvintos“ bei iš kultūros paveldo registro išbrauktos medinės pradinės mokyklos Savanorių prospekte patalpose.
Mokyklos jau nebetinka „valdiškiems“ daiktams pasidėti
Abiejų šių švietimo įstaigų pastatai, primena naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ įrašyti į savivaldybės parduodamo NT sąrašą. Tiesa, neoficialiai kalbama, kad Verkių gatvės mokykla gali būti atgaivinta ir vėl tarnauti pagal savo paskirtį. Nebūtinai todėl, kad greta jos sparčiai vyksta gyvenamųjų namų statybos, ir daugėja naujakurių, tarp kurių – nemažai jaunų šeimų, pageidaujančių leisti savo vaikus mokytis į netoli nuo namų esančią (deja, neveikiančią nuo 2018-ųjų) mokyklą.
Savivaldybėje sklando idėja atgaivinti šią mokyklą, nes jos netolimoje ateityje gali prireikti Kaune apsigyvensiantiems su savo šeimomis vokiečių karinės brigados atstovams. Tačiau gauti oficialų savivaldybės patvirtinimą apie tokią minimos mokyklos atgaivinimo intenciją portalui „Kas vyksta Kaune“ nepavyko.
Miesto tarybai, kurios posėdis vyks liepos 8-ąją (o paskui – tik rugsėjį) parengto projekto tikslas – išsinuomoti 300-400 kv. m. patalpas, Kaune, materialiojo turto sandėliavimui. Kai politikai sprendimą priims, numatyta pavesti Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui teisės aktų nustatyta tvarka organizuoti patalpų nuomos pirkimą, parengti ir pasirašyti nuomos sutartį, priėmimo ir perdavimo aktą, kitus dokumentus, susijusius su šios nuomos pirkimu bei teisinės registracijos Kauno miesto savivaldybės vardu atlikimu.
Taip pat – patvirtinti Patalpų materialiojo turto sandėliavimui Kaune, nuomos pirkimo ekonominio ir socialinio pagrindimo aprašą.
Visi šie procesai vyks, kaip teigiama, prisilaikant Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo bei kitų teisės aktų, bei pagal pačios miesto savivaldybės tarybos patvirtintas tvarkas.
Projektą inicijavo du administracijos padaliniai
Iš pradžių Kauno miesto savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyrius gegužę per porą kartų kreipėsi į tos pačios administracijos Nekilnojamojo turto skyrių, prašydamas skirti patalpas sandėliavimui.
Raštu buvo pateiktos ir patalpų charakteristikos: sandėlio plotas turi būti nuo 300 – 400 kv. m; patalpos – ne didesniu atstumu kaip 7 km nuo Kauno miesto savivaldybės administracinio pastato, adresu Laisvės al. 96.
Ir dar svarbu, kad patalpos būtų apšviestoje teritorijoje; privažiavimas iki sandėlio turi būti kietos dangos (asfaltuotas, betonas, trinkelės) ir pritaikytas krovininiam automobiliui. Teritorija – saugoma, o patekimas turi būti užtikrintas visą parą, visomis savaitės dienomis.
Greta viso to, – patalpų grindų pagrindas turi būti lygus, betoninis ar kitu kietu paviršiumi. Turtas turi būti atlaisvintas (gali būti su stelažais). Pageidautina sudaryti sąlygas sandėliuoti materialines vertybes per vieną (pirmąjį) pastato aukštą. Sandėlio patalpose turi būti įrengtas apšvietimas, o durų angos aukštis bei plotis privalo būti ne mažesni kaip 2,5 metro.
Deja, pagal išvardintus patalpų kriterijus Kauno miesto savivaldybė nuosavybės teise nekilnojamojo turto nevaldo ir negali patenkinti Bendrųjų reikalų skyriaus poreikio, – pripažino Nekilnojamojo turto skyriaus vedėjas Donatas Valiukas.
Savivaldybės politikams parengtame Aiškinamajame rašte pažymima, kad šiuo metu Bendrųjų reikalų skyrius, vykdydamas savo funkcijas, materialųjį turtą sandėliuoja nenaudojamuose mokyklų pastatuose Savanorių pr. 91 ir Verkių g. 30, Kaune. Šis NT įtrauktas į Viešame aukcione parduodamo Kauno miesto savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą. Pastatas – mokykla su kiemo statiniais Verkių g. 30, Kaune, nenaudojamas nuo 2018-02-10, kai reorganizavus Kauno Žiburio pagrindinę mokyklą, pastatas ir kiti inžineriniai statiniai buvo grąžinti savivaldybei.
Anot Bendrojo skyriaus vedėjo Artūro Andriuškos (jis, tikėtina, tarnyboje nėra tiesiogiai pavaldus savo žmonai Eglei Andriuškienei – savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai), mokyklos Verkių gatvėje pastato būklė labai prasta. Neatlikus kapitalinio remonto ar rekonstrukcijos, „jį naudoti tinkamai veiklai vykdyti nėra galimybės“.
Apsaugoti turtą mažiau apsimoka nei nuomotis patalpas
Dalyje šio pastato šiuo metu yra sandėliuojamas laikinai nenaudojamas materialusis turtas. Pastaruoju metu mokykla pastoviai niokojama, lauko durys išlaužtos, didžioji dalis langų išdaužyti, apkalti medžio plokštėmis. Apsaugos sistemos ir langai nuolat taisomi.
Atsižvelgiant į tai, kad pastatas Verkių g. 30, Kaune, yra labai nesaugus, laikyti jame brangų (bendra šiame objekte sandėliuojamo materialaus turto vertė yra apie 350 tūkst. eurų) savivaldybės turtą yra pavojinga dėl vagysčių ar suniokojimo grėsmės. Todėl, skyriaus vedėjo įsitikinimu, būtina skubiai spręsti klausimą dėl sandėliavimo patalpų, į kurias reikia perkelti minėtą materialųjį turtą.
Detalės apie medinį mokyklos pastatą Savanorių prospekte Aiškinamajame rašte neminimos. Žinoma, politikams ir visuomenei savivaldybė neaiškina, kas komerciškai patrauklioje vietoje siekia įsigyti kultūros paveldo vertybe nebelaikomą, daugiau nei prieš šimtą metų Kaune įkurtos pradinės mokyklos pastatą. Kad paskui jį nugriovęs, jau su nauju šiuolaikiniu statiniu įsipaišytų į sparčiai modernėjančiame Savanorių prospekte stiklu tviskančių verslo pastatų gretas. O gal procesas jau „pajudėjo“, tad savivaldybei reikia kuo greičiau ištuštinti medinuką..?
Mokesčių mokėtojams svarbu žinoti…
…kad sandėlio nuoma pagal pateiktus reikalavimus savivaldybės biudžetui kainuotų 2500-4000 eurų per mėnesį. O tai – pigiau nei užtikrinti fizinę apsaugą Verkių g. 30 (apie 8640 eurų per mėnesį be PVM).
„Reikalingų sandėliavimui patalpų nuoma leistų užtikrinti sandėliuojamo materialiojo turto saugumą ir patogesnę logistiką. Bendrųjų reikalų skyriaus sandėliuojamas inventorius būtų saugus. Patalpos būtų patogiai pasiekiamos, su patogiu privažiavimu ir mažesniu atstumu nuo miesto centro, kas sutaupytų darbuotojų laiko ir kuro sąnaudų.
Nuomojant sandėliavimui pritaikytas patalpas ir mokant nuomą, Savivaldybė sutaupytų mažiausiai pusę kainos nei užtikrinant saugumą esamose patalpose. Neišnuomojus patalpų, Kauno miesto savivaldybės materialusis turtas liktų nesaugus, išliktų rizika, kad jis bus pavogtas, suniokotas ar sunaikintas.
Neperkant patalpų nuomos, vienintelė išeitis būtų pirkti fizinę apsaugą, kas ne tik kainuotų daugiau, bet ir paliktų kitus nepatogumus, tokius kaip nepatogus privažiavimas ir netinkamas patalpų išplanavimas“ (cituojame Aiškinamąjį raštą, kurį pasirašė Nekilnojamojo turto skyriaus vedėjas D. Valiukas). Jo vadovaujamas savivaldybės administracijos padalinys, o taip pat – Bendrųjų reikalų skyrius ir inicijavo Kauno miesto tarybos sprendimo projektą.
Vietos politikams patvirtinus sprendimą, sandėlio nuomos pirkimui organizuoti ir atlikti Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius įsakys „sudaryti Pirkimo komisiją bei patvirtinti jos darbo reglamentą“.