„Naktis Obelynėje“ kvies į ekskursijas, kvapų edukacijas ir naktinį vabzdžių gaudymą – Kas vyksta Kaune

„Naktis Obelynėje“ kvies į ekskursijas, kvapų edukacijas ir naktinį vabzdžių gaudymą

„Naktis Obelynėje“./ Organizatorių nuotr.
„Naktis Obelynėje“./ Organizatorių nuotr.

Birželio 7 d., penktadienį, nuo 20 val. Tado Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje vyks jau tradicija tampantis renginys „Naktis Obelynėje 2024“.

Tadas Ivanauskas – gamtininkas, rašytojas, biologijos daktaras, profesorius, akademikas, Lietuvos Šaulių sąjungos narys. Per savo gyvenimą profesorius Lietuvoje įkūrė ne vieną mokslinę-kultūrinę įstaigą. Kaune iki šiol veikia ir prof. Tado Ivanausko atminimą puoselėja jo įkurti Lietuvos zoologijos sodas, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, VDU Botanikos sodas.

Prof. T. Ivanauskas./Organizatorių nuotr.

Įkūrė ne vieną gamtosauginę instituciją

„Prof. Tadas Ivanauskas Obelynę kūrė tarsi gamtos laboratoriją, kuri XXI amžiuje atsiskleidžia vis plačiau ir giliau, suteikdama lankytojams neišdildomus įspūdžius ir pažinimo džiaugsmą. Šių metų renginys „Naktis Obelynėje“, tai Kaune veikiančių prof. T. Ivanausko kartu su kitais XX a. šviesuoliais, inicijuotų ir sukurtų mokslo ir atminties institucijų: Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Lietuvos zoologijos sodo, Kauno VDU botanikos sodo ir dabartinių verslo įmonių, vystančių gamtosaugines temas, bendras renginys, suteikiantis dalyviams galimybę pažinti gamtą iš skirtingų pusių – augalų ir gyvūnų pasaulių, labiau suprasti mus supančią gamtą, numalšinti žmogiškąjį egoizmą ir skatinti saikingą vartojimą“ – sako Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas.

T. Ivanauskas nuo mažens domėjosi gamta. Šio jausmo įkvėpėjas buvo jo tėvas Leonardas Ivanauskas, kuris gebėjo gaminti iškamšas, mokė pažinti augalus ir gyvūnus, ruošti augalų herbarus. 1859–1861 metais tėvo gamintos paukščių iškamšos, atkeliavusios iš gimtojo Lebiodkos dvaro Baltarusijoje, tapo Zoologijos muziejaus Kaune užuomazga. Tadas Ivanauskas visą gyvenimą paskyrė gamtai. Jis vienas pirmųjų Lietuvoje iškėlė ir skleidė gamtos apsaugos idėją. Organizavo gamtosauginį darbą, į kurį įtraukė ir visuomenę.

T. Ivanauskas buvo ir vienas iš Lietuvos universiteto Kaune kūrėjų – 1920 m., kartu su kitais pažangiais mokslininkais įkūrė Aukštuosius kursus, iš kurių 1922 m. buvo suformuotas Vytauto Didžiojo universitetas.

Prof. T. Ivanauskas./Organizatorių nuotr.

Simboliška, kad šiam universitetui šiandien priklausantis Botanikos sodas – taip pat vienas profesoriaus kūrinių – 1923 m. T. Ivanauskas kartu su Konstantinu Regeliu įkūrė Kauno botanikos sodą, 1919 metais, susiklosčius palankioms aplinkybėms, išsipildė ilgametė T. Ivanausko svajonė – Kaune buvo įkurta Gamtos tyrimo stotis, davusi pradžią Zoologijos muziejui. 1919–1922 m. T. Ivanauskas buvo šios stoties direktoriumi. Profesoriaudamas Vilniaus ir Kauno aukštosiose mokyklose, Tadas Ivanauskas nuolat rengdavo išvykas į įvairius Lietuvos kampelius, kuriuose atliko mokslinius tyrimus ir kartu rinko eksponatus Zoologijos muziejui. Profesorius suorganizavo 12 mokslinių ekspedicijų į įvairius pasaulio kraštus. Žymiausios iš jų – 1931 metais į Braziliją, 1945 metais į Turkmėniją ir 1962 metais suorganizuota paskutinė ekspedicija į Obės žemupį. Visa medžiaga, surinkta ekspedicijų metu, buvo skirta Zoologijos muziejui.

1938 metais profesoriaus T. Ivanausko iniciatyva buvo įkurtas Lietuvos zoologijos sodas, kuris ir šiandien tęsia pradėtą profesoriaus veiklą vykdydamas dvi pagrindines funkcijas – retų ir nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimą ir gamtosauginį švietimą.

Organizatorių nuotr.

Renginyje – unikalus turinys

„Daugelis vietos gyventojų memorialinę prof. Tado Ivanausko sodybą, ją supančius senojo paveldo obelų sodą bei dendrologinį parką puikiai žino ir yra juose lankęsi dieną. Tačiau kaip ši vieta atrodo naktį? Kokie kvapai, garsai, gyvūnai ir vabzdžiai čia karaliauja?“ – intriguoja jau tradiciniu tampančio renginio „Naktis Obelynėje 2024“ organizatoriai.

Šiemet T. Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus organizuojamame renginyje susibūrę partneriai pasiūlys išskirtinę programą, kur žinių ir naujų patyrimų įgyti galės tiek maži, tiek dideli. Pavyzdžiui, Lietuvos zoologijos sodas kvies susipažinti su gyvūnais per jų kvapus. Juk nakties metu, suprastėjus regėjimui, pasitelkiame uoslę, tad edukacijos metu lankytojai bus kviečiami pabandyti atpažinti kuris gyvūnas „kutena“ nosį, bus aiškinama šių kvapų svarba gyvūnų pasaulyje.

Vesdamas ekskursiją-edukaciją susidraugauti su Obelynės gamta kvies Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus pomologinio dendrologinio rinkinio saugotojas Simonas Stašaitis. Tie, kuriuos domina ne T. Ivanausko įkurto dendrologinio parko slėpiniai, o sodybų šeimininkų asmenybė, drauge su Kauno rajono muziejaus direktoriumi Zigmu Kalesinsku galės užsukti į prieš mažiau nei mėnesį po restauracijos atvertą T. ir H. Ivanauskų gyvenamajį namą-memorialinį muziejų ir išvysti, kaip gyveno tarpukario akademinio pasaulio inteligentai.

Organizatorių nuotr.

„Augalijos pasaulis turi be galo daug paslapčių ir įdomybių. Būtent jas ir atskleis Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo edukatorės: pirmiausia papasakos apie įvairiausius augalų skleidžiamus signalus – kaip jie komunikuoja tarpusavyje, kokiais būdais atbaido kenkėjus ir kokių priemonių „imasi“, norėdami privilioti vabzdžius.

Po pristatymo lankytojai bus kviečiami netikėtam potyriui – edukacinėje palapinėje jie patys galės pažvelgti į augalijos pasaulį vabzdžių akimis“, – pasakojo VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė. Anot K. Mulevičienės, VDU Botanikos sodo edukacijomis siekiama sužadinti smalsumą, bent mažumėlę praskleisti širmą į gilų bei daugelio mažai ištyrinėtą paslaptingą augalų gyvenimą – šios potyrių kelionės galės tęstis ir po edukacijų – su naujomis žiniomis, žvilgsniais ir įdėmesniais stebėjimais.

Net du intriguojančius pranešimus dovanoja Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus atstovai. Kas yra taksidermija – mokslas ar menas – sužinosite paklausę Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus vyr. ekskursijų vadovės Audronės Kleišmantienės paskaitos, kurios metu klausytojai susipažins su gyvūnų patekimo į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų keliais, eksponatų: spiritinių, džiovintų, parafinuotų, muliažų, iškamšų gamybos metodais bei pavyzdžiais, išgirs pasakojimą apie pirmuosius Lietuvos taksidermistus bei talksidermijos mokslą Lietuvoje.

Prof. T. Ivanauskas./Organizatorių nuotr.

Tuo tarpu Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologinio rinkinio kuratorius Romas Ferenca pasakos, kokį kelią nueina vabzdys, kol tampa muziejaus eksponatu. Jau sutemus, drauge su kolegomis entomologais, R. Ferenca pakvies į naktinių vabzdžių gaudymą ir patiems kantriausiems renginio dalyviams papasakos apie vabzdžius, kurie atskridę nutūps į specialiai tam paruoštas gaudykles Obelynės dendrologiniame parke.

Prie renginio jungiasi ir Nacionalinio maisto klasterio atstovai. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotoja dr. Lina Dėnė kvies į pažintį su augaliniais ekstraktais. Lankytojai turės galimybę susipažinti su ekstrakcijos anglies dioksidu (CO2) technologija,tinkama augalinėms medžiagoms išgauti, prieskoniniais ekstraktais ir aliejais bei sudalyvauti kvapų atpažinimo žaidime Tuo tarpu Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro doktorantė Viktorija Januškevičė pristatys trumpąją šaltalankių uogų perdirbimo grandinę. Lankytojai bus kviečiami sužinoti, kaip taikant CO2 ekstrakciją galima sumažinti maisto švaistymą, bus supažindinami su aukštos pridėtinės vertės produktais iš šalutinių maisto pramonės produktų ir jų taikymu rankų darbo kosmetikos gaminiuose.

Norintieji pasmaguriauti, renginio metu ras ir lietuviškų maisto produktų parduotuvėlę „Maisto namukas“, kuri vienija mažuosius gamintojus ir ūkininkus. Šios parduotuvėlės asortimentą sudaro ir maisto produktai, sukurti bendradarbiaujant kartu su mokslininkais. Tai liofilizuotos uogos, skanėstai be pridėtinio cukraus, riešutų kremai, karamelės, pagardai, užtepėlės, fermentuoti gėrimai, aštrūs padažai, sultys, sirupai, arbatos ir t.t.

Ir tai dar ne viskas. Apsilankę renginyje „Naktis Obelynėje 2024“, sužinosite apie T. Ivanausko mylėtą paukštį – gervę, kartu su Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro atstovais išmoksite lankstyti origami gerves ir išgirsite apie jau tradicija tapusį naktinį žygį „Pagervinėkime”. Laukia ir Kauno rajono muziejaus pamėgtos cianotipijos dirbtuvės. Jų metu, renginio dalyviai turės galimybę sukurti po ypatingą atviruką – mėlynąjį Obelynės augalų atspaudą. Azartiškiausi bus kviečiami leistis į žaidimą – objektų medžioklę Obelynėje.

Renginio programa:

20:00 val. Ekskursija-edukacija „Susidraugauk su Obelynės gamta“ (Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus pomologinio dendrologinio rinkinio saugotojas Simonas Stašaitis) / ekskursija po H. ir T. Ivanauskų gyvenamąjį namą (Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas).

20:30 val. Augalų skleidžiami signalai (VDU Botanikos sodo pranešimas ir kvietimas į edukacinę veiklą palapinėje).

21:00 val. Paskaita „Taksidermija – mokslas ar menas? Iškamšų gamyba“ (Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus vyr. ekskursijų vadovė Audronė Kleišmantienė)

22:30 val. Žaidimas „Objektų medžioklė Obelynėje“

22:50 val. Paskaita „Nuo vabzdžio iki eksponato“ (Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologinio rinkinio kuratorius Romas Ferenca)

23:35 – iki… Naktinis vabzdžių gaudymas Obelynės dendrologiniame parke (drauge su Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologais)

Taip pat renginio metu:

„Pažvelk į augalijos pasaulį vabzdžių akimis“ VDU Botanikos sodo edukacinė veikla palapinėje.

„Kvapų“ edukacija – Lietuvos zoologijos sodo edukacinė veikla, kurios metu lankytojai turės galimybę susipažinti su gyvūnais per jų kvapus.

Naktinės atviruko iš Obelynės kūrybos dirbtuvės.

Pažintis su augaliniais ekstraktais.

Trumpoji šaltalankių uogų perdirbimo grandinė – nuo maisto iki kosmetikos.

Maisto namukas.

Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro edukacija – gervių origami dirbtuvės ir naktinio žygio „Pagervinėkime“ pristatymas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA