Dar negimusių Shamo viščiukų kelionė iš tolimojo Tailando į Kauno rajoną – pasiteisino – Puslapis 2 – Kas vyksta Kaune

Dar negimusių Shamo viščiukų kelionė iš tolimojo Tailando į Kauno rajoną – pasiteisino

Moderato Patašini 2024/03/31 08:00

Kęstutis Fedirka – keliautojas, verslininkas, fotografas, fotoalbumų leidėjas… Ir tik nedaugelis žino, kad jis ir aistringas vištų, ypač egzotinių, augintojas.

„Man tai senas, iš vaikystės atkeliavęs hobi. Prieš tai domėjausi sportiniais automobiliais, nardymu, fotografija“, – šypsojosi Kęstutis, sutikęs aprodyti savo, kaip pats vadina, vištų fermą Sausinėje (Kauno raj.).

Juolab, kad artėjant šv. Velykoms, kalbėjomės apie neatsiejamą šios šventės atributą – kiaušinius.

Įsigijo 10 vištos kiaušinių

Negalintis gyventi be nuotykių K. Fedirka teigė, kad padarė tai, ko lig šiol niekas Lietuvoje nėra atlikęs. Grįždamas iš tolimojo ir egzotiškojo Tailando, jis kartu atskraidino 10 veislinių Shamo vištų kiaušinių. Ir ne bet kokių, o su jų viduje jau užsimezgusia gyvybe.

Bet apie viską nuo pradžių… Prieš trejus metus užsidegęs vištų auginimu ir veisimu, K. Fedirka prieš kelias savaites grįždamas iš Indonezijos, kur kasmet praleidžia ne vieną mėnesį, nutarė namo parsivežti ir egzotinių tos šalies vištų.

Labiausia jį domina populiarūs tame krašte koviniai gaidžiai, tad nuvykęs į Tailandą, K. Fedirka susipažino su juos veisiančios fermos savininke. Kadangi gyvus šios veislės gyvūnus transportuoti, ypač oru, gana sudėtinga – reikalinga begalė dokumentų – veisėja patarė daug paprastesnį kelią – vežtis ne gyvas vištas, o kiaušinius.

Likus parai iki skrydžio namo, atvykęs juos įsigyti, K. Fedirka sužinojo netikėtą naujieną. Pasirodo, kad ta moteris ne taip suprato ir jam gali parduoti ne paprastus, o jau apvaisintus kiaušinius, su viduje esančiais savaitės embrionais.

„Nebuvo laiko apmąstymams, teko rizikuoti. Nepigus tai malonumas. Jie kainavo daug kartų daugiau nei Lietuvoje“, – pasakojo K. Fedirka.

Lietuvoje išsiritę iš Tailando atkeliavę viščiukai / M. Patašini nuotr.

Reikalingas specialus pasiruošimas

Kadangi iki Lietuvos laukė ilgas skrydis su keliais persėdimais, moteris davė naudingų patarimų. Pagrindinis iš jų – visą laiką palaikyti reikalingą maždaug 37 bei šiek tiek daugiau laipsnių temperatūrą, tolimesniam kiaušinyje esančio embriono vystymuisi.

Kadangi kiaušiniai lėktuvuose buvo skraidinami rankiniu bagažu, Kęstutis įsigijo specialią dėžę, taip pat dvi gumines trijų litrų talpos pūsles bei specialų termometrą.

„Ta moteris tikino, kad tokiu būdu į kitas šalis sėkmingai jau iškeliavo ne viena jos auginta višta“, – pasakojo Kęstutis.

Sėkmingai parėjo patikras

Pirma „kliūtis“ kelionės pradžioje buvo patekti su šiuo bagažu į lėktuvą. Kadangi su savimi skysčių prasinešti į lėktuvą per patikrą negalima, prieš ją iš pūslės K. Fedirka vandenį išpylė. Pasieniečiai bei muitininkai peršvietė krovinį ir be problemų įleido į laukimą salę.

„Tada iškart bėgau į kavinę prisipilti šilto, reikiamos temperatūros vandens ir šiltomis pūslėmis vėl apdėjau kiaušinius“, – sakė vištų augintojas.

Pakilus į ilgą, net keliolika valandų trunkantį skrydį, Kęstutis naktį, kas kelias valandas, matuodavo aplink kiaušinius esančią temperatūrą. Jai sumažėjus, prašydavo stiuardesių karšto vandens, jį tualete atskiesdavo iki reikiamos temperatūros.

Panašią procedūrą reikėjo atlikti persėdus į ir į kitus lėktuvus Malaizijoje ir Stambule, kol pagaliau, po beveik paros varginančios kelionės, pasiekė namus. Čia sugrįžęs Kęstutis kiaušinius sudėjo į specialų inkubatorių ir nekantriai laukė, kas bus toliau.

Lietuvoje išsiritę iš Tailando atkeliavę viščiukai / M. Patašini nuotr.

Išsirito 4 viščiukai

Dideliam jo džiaugsmui, po keliolikos dienų prasimušė pirmas viščiukas, o po kelių dienų – dar trys.

„Gaila, tačiau šeši kiaušiniuose esantys embrionai dėl kažkokių man nežinomų priežasčių žuvo. Tačiau ir tie keturi, manau, didelis pasiekimas“, – džiaugėsi vištų augintojas.

Šiuo metu viščiukai keliautojai sėkmingai auga specialiai jiems sukonstruotoje dėžėje. Per šv. Velykas jie bus jau dviejų savaičių amžiaus, o pilnai subręs būdami pusės metų amžiaus.

Dideliam Kęstučio džiaugsmui, jau aiškėja, kad tarp tų viščiukų bus ir gaidukas.

„Kai jie subręs, tikiuosi, bus ir kiaušinių, o iš jų ir vištyčių…“, – vylėsi Kęstutis.

K. Fedirka augina apie 20 įvairios veislės vištų / M. Patašini nuotr.

Įrengė modernią vištidę

Vištų augintojo duomenimis, tokių Shamo vištų Lietuvoje daugiau neaugina niekas. Apie tai informacija sklinda socialinio tinklo „Facebook“ vištų augintojų grupėje. Smalsu, kiek galėtų mūsuose tokios veislės vištos kainuoti?

Kęstutis tiksliai nežino, bet jo manymu, mažas viščiukas turėtų kainuoti apie 50 eurų.

Kai viščiukai paaugs, jie bus perkelti į šiuolaikinėmis technologijomis aprūpintą vištidę, pas kitas vištas, kurių čia yra apie dvidešimt.

Mėgstantis eksperimentuoti bei besidomintis šiuolaikinėmis technologijomis Kęstutis įrengė nuotoliu valdomą patalpos autonominį šildymą, apšvietimą, pašarų ir gėrimo padavimą…

Būdamas tolimoje šalyje jis mobiliajame telefone mato, kaip jo augintinėms sekasi Lietuvoje. Esant reikalui, vištų augintojas gali keisti ir įvairius reikalingus duomenis.

K. Fedirka augina apie 20 įvairios veislės vištų / M. Patašini nuotr.

Vištos išsilaiko pačios

Be lietuviškų dedeklių čia auga ir egzotiškos Bramo vištos bei gaidžiai. Artėjant Velykoms, kiekviena šeimininkė apsirūpina būtiniausiu šioms šventėms patiekalu – kiaušiniais.

Ne tik Kęstučio šeimai, bet ir artimiausiems kaimynams, tai neaktualu. Kiaušiniais jie apsirūpindavo ir vištų augintojui būnant Indonezijoje. Kas kelios dienos jie sutartu laiku ateidavo į vištidę ir susirinkdavo kiaušinius. O atlygį už juos įmesdavo į specialią dėžutę.

„Aš neretai juokaudamas sakau, kad jos man nieko nekainuoja, nes išsilaiko pačios“, – šypsojosi K. Fedirka.

Kai kas jo klausia, kam viso to reikia?

Pasak Kęstučio, vištos labai raminančiai veikia, nuima visą, per dieną susikaupusį stresą.

„Kai kas tuo tikslu naudoja įvairius medikamentus, man tai padaro mano augintinės“, – atsisveikinant sakė mėgstantis iššūkius vištų augintojas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA