Narkotikų vartojimas tarp paauglių tampa vis dažnesne problema. Kauno klinikų medikai sako, kad situacija prastėja ne dienomis, o valandomis. Narkotinėmis medžiagomis apsinuodiję vaikai neišvengia gydytojų ir specialistų pagalbos. Apie tai, kokia grėsmė kyla nuo narkotinių medžiagų apsinuodijusiems ar jų perdozavusiems vaikams, buvo pasakojama LNK žiniose.
Toksinių medžiagų įvairovė nuolat auga
Kaip teigė Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas, tai, kad problema didėja, rodo kasdienis darbas.
„Tikslios statistikos aš negaliu pasakyti, bet mes pagal savo kasdieninį darbą jaučiame, kad tai didėja geometrine progresija. Pas mus patenka tie, kurie jau perdozuoja arba jiems pasireiškia pašalinis poveikis, nes tol, kol to nėra, niekas tikrai nesikreipia dėl tų „malonių“ pojūčių, kuriuos jie jaučia“, – pasakojo jis.
Anot pašnekovo, į specialistų rankas patenka įvairių būklių jaunuoliai.
„Nuo apsvaigimo, neramumo, blaškymosi, pykinimo, vėmimo iki traukulių ir kartais kvėpavimo ar širdies sustojimo, tai yra klinikinės mirties“, – teigė R. Kėvalas.
Jo teigimu, didžiausia problema yra tai, kad dažnai nei patys vaikai, nei specialistai nežino, ką jie vartoja.
„Tai nebe tie laikai, kai buvo alkoholis ir nikotinas. Dabar toksinių medžiagų, kurios naudojamos svaiginimuisi, bent jau kiek aš žinau, yra apie 800 ir kas savaitę jų padaugėja dešimtimis. Mes galime konstatuoti, kad tai yra kažkokia intoksikacija psichoaktyviomis medžiagomis ir taikome terapiją gelbėdami gyvybę“, – pasakojo Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas.
Anot pašnekovo, pačių paauglių prisipažinimo, kad jie vartoja tam tikras medžiagas, dažnai net ir nebereikia, nes visa tai būna akivaizdu.
„Kitas dalykas, dauguma net nežino, ką jie rūkė, kokios sudėties tas garinimo skystis buvo“, – teigė R. Kėvalas.
Vaikų rūkymas – socialinė problema
Pasak Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovo, problema yra didžiulė, tačiau tokiose situacijose medikų rankos iš dalies yra surištos – jie gali tik gelbėti vaikų gyvybes.
„Mes, kaip medikai, matome, kad tai yra tokia mada, banga, bet iš esmės tai yra socialinė problema. Čia ne medicininė problema. Mums šiek tiek surištos rankos, nes mes neturime priešnuodžių, bet jų, turbūt, niekas taip greitai ir neišras“, – teigė jis.
Anot R. Kėvalo, tai yra visos žmonijos problema.
„Galbūt mes rodome ir blogą pavyzdį, aš nežinau. Aš, asmeniškai, atkreipiu dėmesį, kad moterys vėl pradėjo labai rūkyti, kas buvo jau lyg praeinanti mada. Ar automobilį vairuojant, ar gatvėje, ar netgi stumiant vežimuką rūkomos elektroninės cigaretės. Vėlgi, vaikai yra mūsų atspindys“, – teigė pašnekovas.
Pasak jo, galima manyti, kad daugelis tokių žalingų įpročių ir atkeliauja iš tėvų.
„Teko girdėti, kad 16-os metų jubiliejaus proga tėvai dovanoja elektronines cigaretes savo paaugliams. Na, galbūt, intencija ta, kad bent jau rūkytų, ką žino, bet nemanau, kad tai yra išmintinga“, – teigė R. Kėvalas.
Svarbiausia – kalbėti
Kaip buvo teigiama LNK žiniose, dabar policija yra sugalvojusi rodyti kraupius, baisius vaizdus, kas nutinka organizmui po narkotikų vartojimo. Vis dėlto, neretai visuomenėje iškyla klausimas – ar tikrai tai reikėtų rodyti būtent vaikams? Čia R. Kėvalas nusprendė pasidalinti savo asmenine patirtimi.
„Aš dabar grįžtu pora dešimtmečių atgal, kai man teko dirbti Australijoje. Ten irgi buvo didžiulė problema tarp paauglių. Mano vyresnioji dukra tuo metu lankė mokyklą, kur buvo labai daug apsvaigusių paauglių net ir klasėje. Na, ten heroinas atkeliaudavo iš tam tikrų šalių. Tuo metu, kai lankiau tėvų susirinkimus, pagrindinis kovos ginklas buvo viešumas. Tada prasidėjo diskusijos dėl švirkštų pakeitimo punktų ir taip toliau, bet tai buvo kalbėjimas. Kalbėjimas, demonstravimas tų atvejų ir ypač šeimos kalbėjimas su savo atžalomis, kas tai yra ir kuom tai gali baigtis“, – dalijosi jis.
Anot jo, psichoaktyvių medžiagų vartojimas organizmui gali daryti įvairiausią žalą.
„Pradėkime nuo to, kad kartais sutrinka kvėpavimas – dėl kvėpavimo sutrikimų, hipoksijos nukenčia smegenys, jos yra pačios jautriausios. Aš jau nekalbu apie poveikį vidaus organams – kepenims, inkstams, širdžiai. Na, pagaliau, pati svarbiausia ir pati didžiausia, turbūt, problema yra tapimas priklausomu nuo psichoaktyvių medžiagų. Tu papuoli į tam tikrą kalėjimą, iš kurio ne visi išeina“, – teigė Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas R. Kėvalas.
Visą LNK reportažą rasite čia.