Antikorupcijos komisija ir toliau skatins visuomenės nepakantumą korupcijai ir jos apraiškoms – Kas vyksta Kaune

Antikorupcijos komisija ir toliau skatins visuomenės nepakantumą korupcijai ir jos apraiškoms

Kauno tarybos posėdis
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Artimiausiame Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje kauniečių išrinktieji patvirtins Antikorupcijos komisijos nuostatus, taip pat – komisijos sudėtį bei jos vadovą.

Teoriškai – arklys, praktiškai – nesikelia

Ši seniai į praeitį nuėjusio humoristinio žurnalo „Šluota“ rubrika pirmiausia ateina į galvą, besigilinant į viešai skelbiamus būsimosios Antikorupcijos komisijos nuostatus ir tuo pačiu prisiminus šį pavasarį per visas 60 Lietuvos savivaldybių praūžusį bei jų populiarumo reitingą dešimtimi punktų dabar nusmukdžiusį čekiukų skandalą.

Kauno miesto savivaldybė, kilus skandalui, buvo viešai pavadinta rekordininke, nes joje tarybos nariams skiriamų už veiklą bei jos priemonėms išmokų dydžiai, deja, pažeidžiant su buhalterine apskaita susijusius teisės aktus, buvo (yra?) rekordiniai.

Kas pirmas turėjo „mesti akmenį“, kad Kauno savivaldybę apsaugotų nuo tokio nelemto „titulo“? Administracijos tarnautojai, kurių įtikinėjimai „nepaprastinti“ atsiskaitymo tvarkos už tarybos nariams skiriamas veiklai biudžeto lėšas, kaip paaiškėjo, ne tik jai nedavė jokio rezultato. Deja, patys politikai senų seniausiai nusprendė, kad jų žodis tiek pinigų, tiek kitais klausimais – lemiamas. O administracijos pareiga – suktis taip, kad visos pagal pačios tarybos patvirtintą reglamentą išmokamos politikams pinigų sumos (tai yra, – viešieji finansai) būtų tinkamai „apiformintos“. Ir jokių prielaidų galimai korupcijai čia neįžvelgė ne viena iki šiol veikusi Kauno miesto savivaldybės tarybos sudaryta Antikorupcijos komisija.

Na, taip teoriškai jos uždavinys – „nagrinėti korupcijos ir su ja susijusius reiškinius bei atvejus, priimti sprendimus nagrinėjamais klausimais ir kontroliuoti jų vykdymą“. Bet ką čia nagrinėsi, kai ir į komisijos narių sąskaitas kas mėnesį įkrenta papildomi pinigučiai. Juk nė vienas iš 41 „skaidruolio“, sudarančio Kauno miesto savivaldybės tarybą (bent praeitoje kadencijoje) nepasakė: „ne, man tiek nereikia, – atsisakau“…

Pinigai
Pinigai / R. Tenio nuotr.

Komisija vertina ir informuoja

Jau minėti nuostatai nustato Antikorupcijos komisijos tikslus, uždavinius, jos narių teises, pareigas, atsakomybę bei kitus su komisijos veikla susijusius klausimus. Akivaizdu, kad komisijai tenka nemažai funkcijų. O tai reiškia, – ir nemažai darbų.

Nuostatuose (kurie dar nepatvirtinti) nurodyta, jog „Reglamento nustatyta tvarka, savivaldybės tarybos ar mero iniciatyva, komisija dalyvauja atliekant savivaldybės institucijų parengtų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą“.

Jei atvirai, tai sunku dabar sužinoti, ar prieš keliolika ar netgi prieš keliasdešimt metų Kauno tarybos politikai nustojo save varginti, rinkdami įsisavintas biudžeto lėšas pateisinančius čekiukus. Tačiau akivaizdu, kad pagal savo įgaliojimus, jei ne meras (tuokart juo buvo ne Visvaldas Matijošaitis, bet kažkas dar iki jo), tai bent Antikorupcijos komisija turėjo įvertinti ir tvarką, pagal kurią kiekvienam išrinktam tarybos nariui privalu atsiskaityti už gautas savivaldybės biudžeto lėšas.

Bet, matyt, komisija, kuri dalyvauja rengiant Savivaldybės korupcijos prevencijos veiksmų planą ir teikia išvadas merui bei savivaldybės tarybai dėl plano ir jo įgyvendinimo, tada „kažko neįžvelgė“? Todėl šiandien yra kaip yra su tais nelemtais čekiukais. Nors tiek savivaldybėse, tiek ir Seime, teoriškai visi vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (o joje, beje, apie čekiukus nieko konkretaus nepasakyta), Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos ir kitais įstatymais.

Kauno savivaldybės Antikorupcijos komisija teoriškai, (tiesa, kai kada mėgina ir praktiškai, tik jos balsas lieka „tyruose“) dar atsižvelgia į įvairių bendruomenių bei bendruomeninių organizacijų narių, valstybės institucijų ar jų atstovų pasiūlymus ir pastabas dėl kovos su korupcija priemonių vykdymo.

Negana to, kaip numato komisijos nuostatai, – informuoja visuomenę apie savo veiklą, vykdomas korupcijos prevencijos priemones savivaldybėje, taip pat apie kovos su korupcija rezultatus. Gal kada nors taip ir bus, bet kol kas tos informacijos visuomenei mažoka.

Pasak nuostatų (projekto), komisijos posėdžiai transliuojami tiesiogiai ir jų garso bei vaizdo įrašai Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose. Šie įrašai vienus metus skelbiami viešai savivaldybės interneto svetainėje, jeigu komisija nenusprendžia kitaip. Žiūrėsim, kaip čia viskas klostysis toliau, nes, nepaisant pasikeitusių Vietos savivaldos įstatymo reikalavimų, Kauno savivaldybė ir toliau nėra linkusi per daug atvirauti…

Įdomu ir tai, kad korupcijos prevencijos tikslais komisija analizuoja miesto savivaldybės administracijos, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, ir jos valdomų įmonių viešuosius pirkimus bei apie galimus korupcijos atvejus informuoja merą, miesto tarybą, kompetentingas institucijas ir įstaigas. Komisijos pirmininkas ir nariai turi teisę susipažinti su visa analizuojamų viešųjų pirkimų informacija. O kaip visuomenės teisė žinoti? Kiek pati savivaldybė jai „padozuoja“ informacijos apie galimus korupcijos atvejus?

Kauno tarybos narių ir mero priesaika
Kauno tarybos narių ir mero priesaika / R. Tenio nuotr.

Komisijos pirmininke konservatoriai siūlo skirti savo frakcijos narę

Antikorupcijos komisija sudaroma laikantis proporcinio savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Jos nariais gali būti ne tik tarybos politikai, bet ir valstybės tarnautojai, pagal darbo sutartį dirbantys asmenys, ekspertai, gyventojų bendruomenių atstovai – seniūnaičiai ar jų sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai, kiti savivaldybės gyventojai.

Komisijos nariai (ne iš savivaldybės tarybos) komisijos posėdžio metu atleidžiami nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, išsaugant jiems darbo vietą. Už darbą komisijoje jiems mokama LR valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijos narių atlygio už darbą įstatymo nustatyta tvarka.

Komisijos pirmininku gali būti skiriamas tik nepriekaištingos reputacijos savivaldybės tarybos narys. Pretendentas privalo užpildyti LR vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams.

Antikorupcijos komisijos pirmininką iš šios komisijų narių – savivaldybės tarybos narių – deleguoja savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui.

Kadangi ir šią kadencija Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, Kauno miesto savivaldybės taryboje turinti 8 narius, pasiskelbė dirbsianti opozicijoje, tai tikėtina būtent jos atstovas (ė) ateityje vadovaus Antikorupcijos komisijai. Kitos dvi mažiau skaitlingos frakcijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (4 nariai) bei Lietuvos socialdemokratų frakcijos (3 nariai) – oficialiai nei prie valdančiosios „Vieningo Kauno“ frakcijos, nei prie opozicijos (konservatorių) neprisijungė.

Kauno tarybos narių ir mero priesaika
Andrijana Filinaitė / R. Tenio nuotr.

2023-ųjų gegužės 23 dieną vykusio Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui buvo įteiktas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos raštas, kuriuo jos narė Andrijana Filinaitė deleguojama į Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas. Taip pat įteikta ir A. Filinaitės pasirašyta atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams deklaracija.

„Kas vyksta Kaune“ primena, jog ši jauna politikė anksčiau yra dirbusi Kauno miesto savivaldybės administracijoje: 2014-2015 m. buvo Kultūros paveldo skyriaus vedėja, vėliau, iki 2019-ųjų, – vyriausioji specialistė. Vienerius metus ji dėstė Europos humanitariniame universitete, kaip mokslinių tyrimų ir inovacijų sričių ekspertė dirbo Europos Komisijoje. 2020-aisiais buvo Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininko pavaduotoja, paskui tapo patarėja LR Seime.

Kandidatė į Kauno miesto savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininko postą A. Filinaitė 2011-aisiais baigė Vilniaus universitetą (filologija), o po dvejų metų – Vytauto Didžiojo universitetą (paveldosauga).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA