Išaiškinta stambi sukčiavimo schema: prisidengiant jaunojo ūkininko statusu siekta įgyti per 750 tūkst. eurų ES paramos lėšų – Kas vyksta Kaune

Išaiškinta stambi sukčiavimo schema: prisidengiant jaunojo ūkininko statusu siekta įgyti per 750 tūkst. eurų ES paramos lėšų

https://videopress.com/v/t7jOB5ky

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), vadovaujant Europos prokuratūrai, atlieka itin didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl, kaip įtariama, sukčiaujant įgytų Europos Sąjungos (ES) ūkio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų, kurių bendra suma siekia daugiau nei 650 tūkst. eurų, bei pasikėsintų įgyti dar per 106 tūkst. eurų. Visoje Lietuvoje pareigūnai atliko 46 kratas, per jas sulaikyti 27 įtariamieji, 3 iš jų suimti.

Surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad asmenys, pasinaudodami Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritimi „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui”, galėjo imituoti projektų, kuriems jau buvo skirta beveik 650 tūkst. eurų parama, vykdymą.

Įtariama, kad lėšų užvaldymo schemą organizavo keturi verslo partneriai, valdantys žemės ūkio paslaugas teikiančias bendroves, rašoma FNTT pranešime žiniasklaidai.

Įtariama, kad keturi organizatoriai, žinodami, kad jų bendrininkai, kurie paraiškose bus įvardinti kaip „jaunieji ūkininkai“, paramos lėšomis finansuojamų projektų patys neįgyvendins ir tik imituos jų įgyvendinimą, į savo sumanytą schemą įtraukė mažiausiai 16 giminystės, draugystės, santuokos, darbo santykių, juridinių asmenų valdymo ir kitais ryšiais susijusių asmenų.

Įtariama, kad nusikaltimo bendrininkai Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) 2021 metų vasarą pateikė mažiausiai 20 paraiškų finansavimui gauti. Pagal šias paraiškas įtariamiems nusikaltimo bendrininkams buvo išmokėta daugiau kaip 650 tūkst. eurų.

Teisėsaugai pradėjus ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad įtariami organizuotos grupės nariai, panaudodami finansinės paramos lėšas, kaip įtariama, projektinės veiklos imitavimo tikslais, sudarė apsimestinius sandorius (dėl paskolų, agrarinių paslaugų suteikimo ir pan.), taip pat apsimestinius žemės ūkio paskirties sklypų pirkimo–pardavimo sandorius su tarpusavyje giminystės ryšiais susijusiais, bendrus ūkius valdančiais fiziniais ir juridiniais asmenimis.

Surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad šie sandoriai buvo sudaryti įgyvendinant organizuotos grupės nusikalstamą sumanymą imituoti įsipareigojimų vykdymą projektų įgyvendinimo laikotarpiu.

Taip veikdami įtariamieji organizuotos grupės nariai savo naudai įgijo 650 tūkst. eurų bei kėsinosi įgyti dar beveik 106 tūkst. eurų ES paramos ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų.

Praėjusią savaitę Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos apskrityse buvo atliktos 46 kratos, kuriose dalyvavo beveik 100 FNTT pareigūnų. Po kratų buvo sulaikyti 27 įtariamieji, tarp jų ir įtariami organizatoriai, trims iš jų buvo skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.

Kratos buvo atliekamos organizatorių bei vykdytojų gyvenamosiose vietose, pagalbinėse patalpose ir jų naudojamuose automobiliuose. Atliekant kratas rasti ir paimti tyrimui reikšmingi finansinės apskaitos dokumentai, sutartys, užrašai, kompiuteriai ir telefonai su reikšmingais duomenimis, aptikta ir paimta keliasdešimt tūkstančių eurų grynųjų pinigų. Be to, rastos ir galimai narkotinės medžiagos – dėl jų tyrimą atlieka Lietuvos policija.

Galimai padarytos žalos atlyginimui užtikrintas laikinas nuosavybės teisių apribojimas turtui, kurio vertė siekia per 654 tūkst. eurų.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Lietuvos Europos deleguotieji prokurorai.

Už sukčiaujant įgytą didelės vertės svetimą turtą galima griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Dokumentų suklastojimas ir jų panaudojimas griežčiausiai baudžiamas laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA