Nepriklausomybės aikštėje sušvis 100 Kauno atvaizdų – Kas vyksta Kaune

Nepriklausomybės aikštėje sušvis 100 Kauno atvaizdų

/ A. Čiukšio nuotr.

Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Kauno skyriaus organizuojamas projektas „100 Kauno (at)vaizdų“ kviečia į naktinį performansą. Menininkė Bronė Sofija Gideikaitė jo metu pristatys kūrinį „Laikas“ – tai 2 valandų trukmės projekcija ant M. Žilinsko galerijos (Nepriklausomybės a.) fasado. Performanso pradžia – penktadienį, spalio 14 d. 19 val.

Kaip teigiama LDS Kauno skyriaus pranešime, tapęs Europos kultūros sostine Kaunas šiais metais sukūrė daug galimybių prakalbinti miestą ir jo miestiečius. 100 Kauno (at)vaizdų“ – tai menininkų kultūrinis tyrimas, kuriame dalyvauja miesto architektūra ir „miesto žiūrovas“.

„B. S. Gideikaitė kūrinio pristatymui pasirinko daug istorinių, sakralinių miesto mitų ir net romantinio patoso turinčią vietą. Nepriklausomybės aikštė simbolizuoja kultūrų samplaiką ir istoriškai susiklosčiusį verslo, politikos, kultūros ašių poslinkį, kurį geriausiai atskleidžia vietos architektūra: istorizmą – Kauno soboras, postmodernizmą – M. Žilinsko galerija, o centrines miesto gatves – pėsčiųjų alėjos specifika ir marga kavinių būtis.

Labai svarbus su šiais aspektais susijęs nuolatinės kaitos pojūtis ir emocinis bruzdesys. Šioje sankryžoje susikerta rimtis ir žaismė, riba tarp aktualaus ir statistinio, asmeniško ir visuomeninio, realistinio ir ideologizuoto“, – teigia projekto kuratorius Ignas Kazakevičius.

B. S. Gideikaitė pristato asmeninę laiko viziją, kurią formuoja mūsų susitikimai. Pasak menininkės, kiekvienas kontaktas – laiko mainai, apskaičiuojantys žmogaus laiką žemėje.

„Mes laiką matuojame įvykiais. Prisirišame prie datų ir pavardžių, praeities perrašymo iliuzijos, vilties, jog susitiksime „iš naujo“, susitiksime ten, kur geriau, saugiau, tobuliau. Saugiau ir geriau nebus. Visų laukia pokyčiai. Bet ne tie kokių naiviai tikimės – progreso, gerovės ar lygybės. Žmogaus evoliucijoje yra svarbūs ne technologiniai ar socialiniai pokyčiai, tačiau laiko kaip sąvokos, laiko vertės pokyčiai.

Mes iš naujo turime pasistengti suvokti laiko idėją, koncepciją, prigimtį. Meno kūrinys taip pat yra laiko matavimo vienetas, turintys pradžią ir pabaigą, savo vietą ir laiką. Menas reikalingas tam, kad padėtų nustatyti laiko vertę jūsų gyvenime. Kiek tau brangus mano laikas? Kiek tau svarbus tavo laikas?“ – klausia autorė ir kviečia performanso metu įžengti aikštėje sukurtą laiko juostą.

B. S. Gideikaitė / Asm. archyvo nuotr.

Bronė Sofija Gideikaitė 1999–2005 m. studijavo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno Dailės fakultete. 2009 m. VDA suteiktas dailės krypties meno licenciato laipsnis. Menininkė 2008, 2011, 2013, 2016 m. yra pelniusi Lietuvos kultūros ministerijos stipendiją, dalyvauja tarptautinėse parodose, projektuose ir bienalėse Lietuvoje, Danijoje, Irane, Italijoje, Lietuvoje, Švedijoje, Ukrainoje, Vengrijoje.

Menininkė koordinavo meno kritikų ir kuratorių E. Lucie – Smith projekto „Trys pasauliai viename“ ir pirmojo Nicolas Bourriaud vizito Lietuvoje (projektas „Prestižas. Šių dienų fantasmagorija“) pristatymus Lietuvoje.

Lygiagrečiai meninei veiklai B. S. Gideikaitė vykdo ir mokslinius tyrimus, kurių rezultatas – 2009 m. atkurta karališkosios Lietuvos – Lenkijos valdovo Augusto II (Stipriojo) vėliava, kuri yra saugoma Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Projektą „100 Kauno (at)vaizdų” organizuoja LDS Kauno skyrius. Projektas yra programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.

Projekto kuratorius – Ignas Kazakevičius, garso takelis – Henrikas Gulbinas, techninė grupė – UAB „Svline“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA