Savivaldybė toliau stabdo planus dėl „Britanikos“ griuvėsių | Kas vyksta Kaune

Savivaldybė toliau stabdo planus dėl „Britanikos“ griuvėsių

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Šios vasaros pradžioje Kauno centre jau galėjo vykti gražios įkurtuvės naujame statinyje, turėjusiame iškilti vietoj nuo sovietmečio Kęstučio gatvėje stovinčio gelžbetoninio monstro, turistinio viešbučio, kuris jau šiais, nepriklausomos Lietuvos laikais gavo pavadinimą „Britanika“.

Deja, Kauno miesto savivaldybė atkakliai stengiasi, kad ir toliau Kauną „puoštų“ seno, vieno pirmųjų mieste, monolitinio daugiaaukščio griuvėsiai. Paradoksas, tačiau Nemuno saloje, įžanginiame, renginyje projekto „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“, kurio organizatoriams bei vykdytojams ta pati savivaldybė paskyrė 9 mln. eurų, butaforinė „Britanika“, lyg kokia „Bastilija“ griuvo, sukeldama visų džiugesį. Tačiau realios monolitinio monstro Kauno centre griūties dar teks palaukti. Nes savivaldybė yra apskundusi aukštesnės instancijos teismui nutartį, kuria pralaimėjo ginčą su verslininkais (UAB „K26“) dėl „Britanikos“.

Bylinėjimosi pabaigos investuotojai tikisi rudenį

Portalas „Kas vyksta Kaune“ primena, jog Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Audriaus Grauželio (kolegijos pirmininkas ir pranešėjas), Algio Markevičiaus ir Janinos Vitunskienės, daugiau nei prieš porą metų paskelbė nutartį dėl uždarosios akcinės bendrovės „K26“ skundo Kauno miesto savivaldybės administracijai, su trečiuoju suinteresuotu asmeniu Nacionaline žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Bendrovė teismo prašė panaikinti jos investicijas stabdantį Kauno miesto savivaldybės administracijos 2020-01-22 raštą, kaip nepagrįstą. Taip pat prašyta įpareigoti Kauno miesto savivaldybės administraciją priimti naują sprendimą ir patvirtinti (pritarti) UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“ parengtus bei tų pačių metų sausio 8-ąją visuomenei pristatytus ypatingo viešbučių paskirties pastato Kęstučio g. 26, Kaune, statybos, projektinius pasiūlymus. Dar teismo prašyta priteisti ir patirtos žalos atlyginimą.

Viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinę bylą, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjų kolegija nusprendė uždarosios akcinės bendrovės „K26“ skundą patenkinti iš dalies. Nutarta panaikinti, kaip nepagrįstą, Kauno miesto savivaldybės administracijos 2020-01-22 sprendimą „Dėl nepritarimo ypatingo viešbučių paskirties pastato Kęstučio g. 26, Kaune, statybos projektiniams pasiūlymams“.

Taip pat – „įpareigoti Kauno miesto savivaldybės administraciją teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo, pagal savo kompetenciją pritarti UAB „Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“ parengtiems ir visuomenei pristatytiems ypatingo viešbučių paskirties pastato Kęstučio g. 26, Kaune, statybos, projektiniams pasiūlymams“.

„Britanika“ / R. Tenio nuotr.

Įdomumo dėlei, verta pabrėžti, kad žymus Kauno architektas Gintautas Natkevičius per pirmąją tiesiogiai išrinkto Kauno mero Visvaldo Matijošaičio kadenciją (2015-2019 m.) buvo jo visuomeninis patarėjas‚ architektūros ir urbanistikos klausimais“. Deja, mero vadovaujama savivaldybė nusprendė „Britanikos“ projektui „nepritarti“, ir teismų karusėlė sukasi jau ne vienerius metus. Nepaisant to, kad visa tai vyksta mokesčių mokėtojų pinigais, nes dėl „Britanikos“ projekto „pristabdymo“ dirba ir savivaldybės administracija, teisės, kiti skyriai ar iš šalies samdomi specialistai.

Tiesa, išsiuntusi į teismą Vilniuje skundą, Kauno miesto savivaldybė atkakliai ramiai nelaukė galutinio sprendimo, bet rado būdą, kaip padirginti investuotojams nervus dar iki jo. Vieną dieną „Britanikos“ aptvertoje teritorijoje apsilankė specialistė iš Centro seniūnijos ir konstatavo, kad teritorija apleista, neprižiūrima. Netruko gimti ir „santaupas stiklainiuose linkusio kaupti“ Viliaus Šiliausko, savivaldybės administracijos direktoriaus (jau buvusio), įsakymas įtraukti tą teritoriją į neprižiūrimų sklypų sąrašą.

Tokiais atvejais galėjo kilti realus pavojus, kad savivaldybė pasistengs dar labiau „Britanikos“ kiemo sąskaita padidinti teritoriją jos kaimynui – jau ne vieną dešimtmetį veikiančiam viešbučiui. Tik nepakako aplink griuvėsiais virtusį pastatą pašienauti ūgtelėjusią žolę, dar prireikė monolito savininkui kreiptis į teismą. Ir tik šiam tarus žodį, savivaldybė turėjo „Britanikos“ sklypą iš „neprižiūrimų“ sąrašo išbraukti.

„Britanikos” kilmė

Vyresni kauniečiai pamena, jog miesto centre nuo sovietmečio buvo likę stovėti du nebaigti statyti viešbučiai. Vieną jų prieš Nemuno salą (Karaliaus Mindaugo prospekte) ne taip seniai nugriovė „Vičiūnų grupė“ (ta proga meras savo šeimos verslo objekte žurnalistams kalbą pasakė, o pakviesti savivaldybės įstaigos muzikantai pagrojo, prieš pradedant statybininkams statinį griauti). Pastačiusi modernų pastatą, „…grupė“ jame įrengė biurų patalpas.

Kada Kaunui pavyks atsikratyti „Britanikos“ viešbučio griuvėsių, tikslaus atsakymo dar nėra.

„Britanika“ apžvalgos aikštelė / J. Simonavičiūtės nuotr.

Anot bendrovės „K26“ vadovo Rolando Balčikonio, įmonė Kaune nuosavybės teise valdo 0,5716 ha ploto žemės sklypą, esantį Kęstučio g. 26, taip pat pastatą – viešbutį ir jam priklausantį statinį – hidroforinę. Jų statyba buvo pradėta 1988-aisiais, bet sustabdyta 1997 metais (nustatytas baigtumas – 61-63 proc.). Kauno miesto valdybos sprendimu leidus parengti detalųjį sklypo planą (patvirtintas 1999 m.), jo aiškinamajame rašte nurodyta, kad sklypas skirtas 500 vietų viešbučio statybai. Valdybos 2002-10-22 sprendimu, planas pakoreguotas.

Ilgą laiką nebaigtas statyti viešbutis priklausė Kauno miesto savivaldybei. Paskui „suderėjusi“ su viena užsienio bendrove (mainais už pastato užbaigimą) ir skyrusi jai patalpas parduotuvei Vytauto prospekte, savivaldybė įvardino projektą Kęstučio gatvėje, „Britanikos“ viešbučio vardu.

Užsieniečiai, kaip ir vėliau kiti to nebaigto viešbučio savininkai, savo įsipareigojimų nevykdė. Kol griuvėsiai miesto viduryje ėjo iš rankų į rankas, įvyko pokyčių „Britanikos“ kaimynystėje. Vietoj nugriauto gyvenamojo namo (garbaus amžiaus jo paveldėtoja buvo įtikinta imti kompensaciją), iškilus ir paskui besiplečiant kitam viešbučiui leista pasididinti savo kiemą.

Savivaldos žaidimai stabdantys investicijas

Prieš keletą metų įsigijusiems „Britaniką“ verslininkams (bendrovei „K26“), pasirengusiems didelėms investicijoms, vos tik pradėjus pirmuosius žingsnius jų link, imta daryti nemažai kliūčių. Teisme įmonės atstovai teigė, jog dėl atsakovės (Kauno miesto savivaldybės) neteisėto ir nepagrįsto sprendimo, negali vykdyti projektavimo ir statybos darbų, kurie turėjo būti pradėti dar 2019 m. rugpjūčio mėnesį, o galutinis statybos užbaigimas buvo numatytas iki 2022-ųjų vasaros pradžios.

Pernai portalui „Delfi“ pasidomėjus ilgai užsitęsusia istorija suplanuotos „Britanikos“ griūties, kad čia iškiltų pasaulyje garsaus tarptautinio tinklo „Hilton“ viešbutis, Kauno miesto savivaldybės administracijos teisės ir konsultavimo skyriaus vedėja (tuo pačiu ji – ir vienintelė savivaldybei priklausančio bei „Pegasui“ išnuomoto Centrinio knygyno darbuotoja (direktorė) Rūta Šimkaitytė – Kudarauskė aiškino: „šiuo metu tarp savivaldybės ir Kęstučio g. 26 pastato savininko vyksta ginčas dėl statybai reikalingų dokumentų atitikimo teisės aktams. Kol šie ginčai nebus išspręsti, negali būti tęsiamos su statybų dokumentų vertinimu susijusios procedūros“.

Visi „Hilton“ viešbučio statybos terminai jau praėję, tad kyla pagrįstu abejonių, ar šio tinklo vardas atsiras iškaboje kada nors vietoj „Britanikos“ iškilsiančio statinio fasade. Ne taip seniai ir portalas „Kas vyksta Kaune“ skelbė, jog Kauno miesto mero šeimos verslas parduoda Vilniuje „Hilton“ viešbučio statybą. Gal kaupia „Vičiūnų grupė“ pinigus atsiskaityti su paskolų jai davusiais Rusijos bankais, kas žino, – jos problemos, jai ir spręsti.

„Britanikos“ viešbutis / R. Tenio nuotr.

O kas spręs problemas kitų verslininkų, pasirengusių ne kokiame nors „artimame užsienyje“, bet čia, Kaune, investuoti 30 mln. eurų ir naujame objekte sukurti per 100 darbo vietų? Juk jų nuostoliai dėl neįvykdytų planų (ir frančizė, projektavimai, koregavimai, derinimai, bylinėjimasis, o kur dar į aukštumas šokusios statybų, energijos kainos, kiti kaštai) tik auga.

Kaip dar Regioniniam Kauno administraciniam teismui aiškino investuotojų atstovai, galima išvada, kad „atsakovė kryptingai siekia pakenkti pareiškėjos („K26“) teisėtiems interesams, nežiūrint to, kad dėl tokios atsakovės veiklos pareiškėja patirs nuostolius, susijusius su Franšizės sutarties vykdymu“.

„Iki šiol buvo nemažai teisminių ginčų su Kauno savivaldybe. Gal jau netrukus sulauksime galutinio sprendimo, bet detaliau apie tai dar nesinori kalbėti. Apeliacine tvarka jau Vilniuje išnagrinėjus Kauno savivaldybės skundą dėl jos netenkinančio žemesnės instancijos teismo sprendimo, bylinėjimosi proceso baigtis, tikėtina, įvyks rudenį.

Jei tas sprendimas bus mums palankus, tai mūsų projektas Kaune, Kęstučio gatvėje, bus pradėtas tuoj pat, kai tai taps įmanoma“, – šią savaitę portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė UAB „K26“ vadovas Rolandas Balčikonis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA