Praėjusį trečiadienį du Kauno rajono savivaldybės mikroautobusai su maisto produktais ir medicinos priemonėmis pasiekė Užkarpatės apskrities sostinę Užhorodą, skelbiama savivaldybės pranešime žiniasklaidai.
Paramą atgabenusį Kauno rajono mero pavaduotoją Paulių Visocką pasitikęs Užkarpatės apskrities tarybos pirmininkas Volodymyras Chubirko kartu krovė dėžes, po to aplankė Mukačevo karo ligoninę, kurioje gydomi mūšiuose sužeisti Ukrainos kariai.
Ukrainiečiai pasakojo, kad karo draskoma šalis patiria humanitarinę katastrofą. Okupantai blokuoja miestus, bombarduoja gyvenamuosius namus, ligonines, teatrus, šaudo į taikius gyventojus. Nuo bombų žuvo daug vaikų. Šaliai ypač trūksta medikamentų, maisto, o kai kur ir geriamo vandens.
„Ši parama mums svarbi dar ir moraline prasme. Labai vertiname jūsų požiūrį į mus ir visą ukrainiečių tautą“, – kalbėjo V. Chubirko.
„Esame čia, nes tai mūsų bendras karas, kuriame ginamos laisvojo pasaulio vertybės“ – sakė P. Visockas, pabrėždamas, kad Kauno rajono savivaldybė ir toliau teiks paramą ukrainiečių tautai.
Kauno rajono savivaldybė su Užkarpatės apskritimi bendradarbiauja nuo 2015 metų ir jau ne kartą keitėsi delegacijomis. Nuo 2017 metų Kačerginėje vyko bendros ukrainiečių ir lietuvių vasaros poilsio stovyklos. Ukrainiečiai mokėsi kepti lietuvišką duoną, lankė istorines vietas, pramogavo. Kauno rajono vaikai taip pat poilsiavo Ukrainoje.
2019 m. Užkarpatės apskrityje lankėsi Kauno rajono ūkininkų sąjungos atstovai. Nemažai nuveikta plėtojant kultūrinius saitus, turizmą. Ukrainiečiai nori reformuoti savivaldą ir greičiau įgyvendinti vakarietiškos demokratijos normas, todėl vertina Kauno rajono patirtį.
Vienas aktyviausių Užkarpatės politikų Petro Gricikas už nuopelnus plėtojant savivaldybių ryšius yra padovanotas Kauno rajono garbės ženklu.
Užkarpatės apskrityje gyvena maždaug 1,3 mln. gyventojų. Be ukrainiečių čia yra 12 proc. vengrų, taip pat rumunų, slovakų, lenkų, rusėnų – iš viso beveik 100 tautybių žmonių.
Maždaug 118 tūkst. gyventojų turinti Užkarpatės sostinė Užhorodas įsikūręs Užo upės slėnyje, vos už trijų kilometrų – siena su Slovakija, čia pat – Vengrija, Rumunija ir Lenkija. Dabar čia kaupiasi didžiausi karo pabėgėlių srautai.
Antrame pagal dydį Užkarpatės mieste Mukačeve iki karo su Rusija per metus apsilankydavo daugiau kaip pusė milijono turistų. Didžiausia istorinė Mukačevo įžymybė yra ant aukštos kalvos dunksanti viduramžių pilis, kurioje 1396 m. nuo Vytauto persekiojimo rado prieglobstį Teodoras Karijotaitis.