Kiekviena tarpukario dama žinojo „Pieno centro“ rūmuose 1931 m. atidarytą moderniausią mieste Juozo Muralio kirpyklą, kurios interjerą projektavo garsus architektas Arnas Funkas. Po kelerių metų prie žinomo kirpėjo komandos prisijungė Kazimieras Muralis bei Juozas Rubšys ir pasivadino „MRM kirpykla“.
Apie garsiąsias Kauno kirpyklas pasakoja kovo 9 d. Lietuvos švietimo istorijos muziejuje atidaryta paroda „Iš kirpyklų istorijos. Kaunas nuo 1928 m.“.
Populiari kirpykla Laikinojoje sostinėje
„MRM kirpykla“ (Muralis, Rubšys, Muralis) buvo išsidėsčiusi dviejuose „Pieno centro“ rūmų aukštuose: I a. kirpti vyrai, o II a. – moterys. Kirpykla garsėjo moderniausia to meto įranga, Paryžiuje besistažavusiais plaukų meistrais, prie durų klientus pasitinkančiu šveicoriumi, geru aptarnavimu, tad nenuostabu, kad čia lankydavosi diplomatai su žmonomis, prezidentas Antanas Smetona su žmona Sofija, bankininkai, dainininkai, aktoriai ir pan.
Įdomu, kad J. Rubšys į Lietuvą atvežė pusmetinio sušukavimo aparatą, pusmetinis sušukavimas čia atsieidavo 60 Lt. Patalpose dirbo ir manikiūrininkės, buvo net masažo salonas ir kirpyklos įrangos parduotuvė.
1940 m. „MRM kirpykla“ buvo nacionalizuota.
Ketvirtoji karta
Parodos atstovė Ramunė Rubšaitė-Motekūnienė pasakojo, kad nors su seneliu J. Rubšiu (1908-1971) jai neteko susitikti, būtent jis įkvėpė būti kirpėjais dar tris giminės kartas, paskutinioji atstovė – pašnekovės dukra.
Įdomu, kad pašnekovės seneliai J. Rubšys su būsima žmona Regina susipažino jai būnant plaukų modeliu šukuosenų konkurse, kurio vertinimo komisijoje darbavosi J. Rubšys.
R. Rubšaitė-Motekūnienė atkleidė, kad tarpukariu Kauno damos prižiūrėdavo plaukus kirpyklose, ten specialistai juos išplaudavo, pakirpdavo, sušukuodavo.
„Močiutė sakydavo, nesvarbu, moteris melžėja ar prezidentė, jeigu ji yra ponia, plaukai visada bus sutvarkyti, o priežiūra tuo metu patikėta profesionaliam kirpėjui. Jei galėdavo sau leisti, damos kirpykloje lankydavosi kas savaitę ar kas penkias dienas“, – pasakojo garsiojo tarpukario kirpėjo anūkė.
Mokėsi iš žvaigždžių kirpėjo
Žinomas kaunietis plaukų meistras J. Rubšys mokėsi iš „kirpėjų karaliumi“ vadinto Antoni Cierplikowski (1884-1976). Jis laikomas ir trumpų kirpimų pradininku. A. Cierplikowski klientų sąraše buvo Edith Piaf, Coco Chanel, Greta Garbo, Marlene Dietrich, Eleanor Roosevelt, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot ir kt. „Kirpėjų karalius“ turėjo apie 60 grožio salonų visame pasaulyje (JAV, Kanadoje, Japonijoje, D. Britanijoje, N. Zelandijoje ir kt.). Vizitas pas jį atsieidavo apie 2 tūkst. dolerių.
„Mano senelis J. Rubšys mokėsi pas J. Muralį, stažavosi ir įkvėpimo sėmėsi pas A. Cierplikowski. Stažuočių metu pas jį apsistodavo. Seneliui A. Cierplikowski buvo vienas ryškiausių šukavimo, kirpimo meistrų“, – pažymėjo kaunietė.
Žnyples kaitindavo angliukais
Parodoje matyti gausybė eksponatų: tarpukario laikotarpio žnyplės, žnyplių aušintuvas, veidrodžiai, vandens purkštukai, mechaninė plaukų kirpimo mašinėlė „Zinger“, peiliukai, peiliukų galąstuvas, J. Rubšio darbo knygelė, iš Prancūzijos atvežtas madų žurnalas, odekolono purkštukas. Yra eksponatų ir iš 1928 m. J. Rubšio Maironio gatvėje atidarytos kirpyklos.
Kitame stende matyti tarybinio laikmečio plaukų lakas „Gražina“, šalto sušukavimo metaliniai suktukai, pečiukai, cheminio sušukavimo reikmenys.
„Mano senelis J. Rubšys garsėjo kaip sušukavimo karštomis žnyplėmis meistras. 1929 m. Paryžiuje jis pelnė garbės vardą šukuosenų darymo srityje, po poros metų gavo ilgalaikių bangų šukavimo meistro diplomą, o 1935 m. Paryžiuje jam suteiktas plaukų dažymo meistro vardas. Beje, kai kurios žnyplės buvo kaitinamos angliukais (…) Jo klienčių rate buvo diplomatų žmonos, operos solistės, balerinos. Juokauta, kad pas J. Rubšį sunkiau patekti nei pas prezidentą“, – pridūrė R. Rubšaitė-Motekūnienė.
Paroda „Iš kirpyklų istorijos. Kaunas nuo 1928 m.“ Lietuvos švietimo istorijos muziejuje veiks iki balandžio 30 d.