Kai kuriems darbuotojams nuo šiandien leidžiama dirbti net ir sergant besimptome COVID-19 forma – Kas vyksta Kaune

Kai kuriems darbuotojams nuo šiandien leidžiama dirbti net ir sergant besimptome COVID-19 forma papildyta

BNS 2022/01/24 10:06

Trūkstant darbuotojų nuo pirmadienio leidžiama dirbti gyvybiškai svarbių sričių atstovams, sergantiems besimptome COVID-19 forma ar po buvusio kontakto su sergančiaisiais.

Pirmadienį įsigaliojo toks sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas, tačiau ministras pažymi, jog situacija šalyje dar nėra tokia kritiška, kad reikėtų dirbti sergantiesiems.

„Turime pasirengti labiau kritiškai situacijai nei dabar ir numatėme, kad būtų užtikrintos kritiškos, gyvybiškai svarbios funkcijos. Mes parengėme tvarką ypatingai ekstremaliai situacijai, kai ji jau būtų kritiška“, – penktadienį sakė A. Dulkys.

Ministro pasirašytu įsakymu nustatoma, kad nauja tvarka galios gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdantiems darbuotojams, kurie privalo dirbti nepertraukiamai fiziniu būdu, „jei dėl didelio gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų, sergančių COVID-19 liga skaičiaus neįmanoma užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų vykdymo“.

Minėtos išimtys bus taikomos daugiau nei 60-čiai įvairių subjektų energetikos, susisiekimo srityse, taip pat kai kuriems vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų darbuotojams.

Sveikatos apsaugos srityje išimtys bus taikomos didžiajai daliai medikų – greitosios pagalbos, skubios pagalbos, COVID-19 skyrių, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiantys darbuotojai ir kt. Prie jų priskirti ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, laboratorijų ir kai kurie kiti darbuotojai.

Sprendimą dėl sergančiųjų darbo turės priimti darbdavys, kai susidarys toks darbuotojų trūkumas, jog nebegalės būti užtikrinamos gyvybiškai svarbios funkcijos.

Taip pat atnaujinus koronaviruso pandemijos metu galiojančius reikalavimus nuo pirmadienio kino teatro salėje tarp sėdinčių ne kartu atėjusių asmenų reikės palikti mažiausiai vieną laisvą kėdę, jeigu salėje vartojamas maistas ir gėrimai.

Šiuo metu kino teatruose šešerių metų ir vyresniems asmenims būtina dėvėti respiratorius, tačiau juos galima nusiimti kino salėje valgant ir geriant.

Papildyta 14.27 val.

Anot Vyriausybės kanclerės Giedrės Balčytytės, įsigaliojusi tvarka dar nėra taikoma.

„Nepaisant priemonių, gali susiklostyti tokios aplinkybės, kad visi kontaktiniu būdu dirbantys darbuotojai yra apsikrėtę. Tokiu atveju darbdavys galės prašyti apsikrėtusių, bet neturinčių simptomų darbuotojų, grįžti į darbą. Ta tvarka bus taikoma tik labiausiai kritiniais atvejais. Šiuo metu mūsų žiniomis niekur tokia tvarka, nei vienoje kritines funkcijas užtikrinančioje įstaigoje ar organizacijoje, nėra taikoma“, – žurnalistams pirmadienį sakė ji.

G. Balčytytė pabrėžė, kad tokia tvarka būtų taikoma „tik tuomet, kai iškyla rizika (kritinių tarnybų veiklos – BNS) vykdymui ir tęstinumui“.

„Iš esmės tik tada, kai visi darbuotojai atsiduria izoliacijoje“, – kalbėjo Vyriausybės kanclerė.

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė pabrėžė, kad tiek šis, tiek su izoliacijos tvarkos pokyčiais susiję sprendimai priimti „atsižvelgiant į esamą situaciją“.

„Ją turime kiek kitokią nei prie alfos ar deltos. Turime pavyzdžius iš Europos, kad jie susiduria ne tik su sveikatos priežiūros specialistais, kurie serga, bet ir kitais kritinių tarnybų darbuotojais. Tai turime jų darbą užtikrinti“, – sakė ji.

Viceministrės teigimu, izoliacijos trukmę galima mažinti dėl trumpesnio omikron atmainos inkubacinio periodo.

A. Bilotienė Motiejūnienė taip pat nurodė, kad besimptome forma sergantis gali nesutikti dirbti, nors ir būtų prašomas tą daryti.

„Jeigu žmogus nesutinka, niekas jo priversti negali“, – kalbėjo viceministrė.

Vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė pastebėjo, kad darbdaviai dar iki kritinio momento turi būti sudarę sąrašus, kas galėtų dirbti, trūkstant žmonių.

„Svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų darbdaviai turi sudaryti tipinių pareigybių, grupių arba vardinius darbuotojų sąrašus, kurie turės vykdyti tas funkcijas, iš anksto aptarus su darbuotoju“, – dėstė ji.

Ragina skiepytis

Pastarąją savaitę besiskiepijančiųjų srautai gerokai sumažėjo – bendras pasiskiepijusių skaičius kasdien vidutiniškai buvo mažesnis nei 10 tūkstančių, kai ankstesnėmis savaitėmis fiksuotas pusantro karto ar dvigubai didesnis rodiklis.

Tuo metu sergamumas koronavirusu šalyje tik auga – 14 dienų naujų susirgimų koronavirusu rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 2437,3 atvejo.

G. Balčytytės teigimu, ateinančios dvi–trys svaitės „bus tikrai labai didelių užsikrėtimų laikotarpis“. Dėl to ji ypač ragino skiepytis, gauti sustiprinančią dozę vyresnius, rizikos grupėse esančius žmones.

„Tikrai verta įvertinti savo galimybes apsisaugoti“, – kalbėjo ji.

Kanclerė pabrėžė, kad dauguma pacientų, gydomų ligoninėse, yra neskiepyti.

Pirmadienio Statistikos departamento duomenimis, dėl koronaviruso ligoninėse gydomi 1058 pacientai, 756 iš jų yra neskiepyti arba paskiepyti nepilnai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA