Lietuvoje fiksuota omikron atmaina - Kas vyksta Kaune

Lietuvoje fiksuota omikron atmaina nustatyti du atvejai

Kas vyksta Kaune, BNS, 2021/12/15 10:37
Asociatyvi / V. Balkūno nuotr.

Lietuvoje nustatyti du koronaviruso omikron atmainos atvejai. Jie nustatyti atlikus papildomus mėginių tyrimus Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL), trečiadienį spaudos konferencijoje patvirtino sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

„Turime laboratoriniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – sakė ji.

Viceministrė patvirtino, kad tai yra įvežtinis atvejis ir kad „kalbame apie Čekiją“, bet daugiau informacijos sako kol kas negalinti suteikti dėl duomenų apsaugos reikalavimų. Anot jos, du atvejai nustatyti iš kartu tirtų keturių įtartinų mėginių, jie yra iš Vilniaus apskrities. Visi asmenų kontaktai yra nustatyti.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vėliau patvirtino, kad abu minėti atvejai yra „susiję su kelionėmis į užsienį“, tačiau jų abiejų tarpusavio sąsajų nenustatyta.

NVSPL patvirtino BNS, jog iš viso šiuo metu tiriama dar 16 įtartinų mėginių, jų rezultatų tikimasi ketvirtadienį.

Savo ruožtu NVSC Vilniaus padalinio vadovė Rolanda Lingienė teigia, kad jau prieš kelias dienas gavus informaciją apie įtariamus omikron atvejus, dėl kiekvieno jų atlikti išsamesni epidemiologiniai tyrimai, izoliuota 70 asmenų.

„Izoliaciją be galimybės susitrumpinti paskyrėme daugiau nei 70-čiai žmonių, turėjusių sąlytį su užsikrėtusiaisiais. Summa summarum – šimtai skambučių, ilgos valandos pokalbių, siekiant užsitikrinti, kad jokia, net menkiausia detalė, neprasprūstų“, – feisbuke rašė R. Lingienė.

Pasak jos, šios atmainos plitimo visuomenėje kol kas dar nestebime, tačiau „tai tik laiko klausimas“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada parengti rekomendacijas plintant šiai atmainai.

Anot A. Bilotienės-Motiejūnienės, bus rekomenduojama vengti susibūrimų, įvertinti, kokius renginius ar susitikimus galima atidėti, dėvėti kaukes, respiratorius, o esant simptomams, nedelsiant registruotis ir atvykti į mobiliuosius punktus testui.

Viceministrė neabejoja, kad omikron atvejų artimiausiu metu bus nustatoma ir daugiau. Specialistai taip pat pritaria, kad ši naujoji atmaina netrukus išstums paplitusią deltą atmainą.

„Ši atmaina turi keturis kartus didesnį užsikrėtimo lygį (…). Tie, kas jau yra vakcinavęsi anksčiau nei prieš 4-6 mėnesius, turėtų pagalvoti dėl sustiprinančiosios dozės“, – sakė ji.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas tvirtino, kad omikron atmainos plitimas priklausys nuo gyventojų sąmoningumo ir rekomendacijų laikymosi. Vis dėlto jis pažymi, jog alfa atmainai išplitus per maždaug tris mėnesius, o delta atmainai – per du, naujausioji atmaina gali išplisti dar greičiau.

NVSPL specialistas Lukas Žemaitis sakė, kad įtartini mėginiai paimti dar praėjusią savaitę, ketvirtadienį. NVSPL, nustačiusi tam tikras mutacijas, būdingas omikron, nusiuntė keturis mėginius į Santaros klinikas, kur ir nustatyta minėta omikron atmaina.

„Panašu, kad šie du atvejai yra kilę iš to paties šaltinio“, – sakė jis.

L. Žemaitis pasakojo, kad NVSPL dar ketvirtadienį gavo signalą iš vienos laboratorijos, atliekančios PGR tyrimus, jog yra keletas mėginių, kuriuose aptikta specifinė mutacija, būdinga ir omikron atmainai. Pakartotiniai tyrimai NVSPL patvirtino įtarimus, penktadienį mėginiai išsiųsti į Santaros klinikas.

Nei jis, nei kiti spaudos konferencijos dalyviai kol kas negalėjo pasakyti, ar COVID-19 omikron atmaina užsikrėtę asmenys buvo paskiepyti ir žadėjo, jog daugiau informacijos bus paskelbta vėliau trečiadienį.

Pasak L. Žemaičio, tiriama ir daugiau įtartinų atvejų, rezultatai turėtų paaiškėti ketvirtadienį. Mėginiai, jo teigimu, atkeliavę iš skirtingų miestų.

D. Naumovas akcentavo, kad konkreti COVID-19 atmaina patvirtinama tik atlikus genetinį sekoskaitos tyrimą, užtrunkantį kelias dienas, nes pirminiai rezultatai gali parodyti tik vieną mutaciją, kai, pavyzdžiui, omikron atmaina jų turi per 50.

Specialistai taip pat pabrėžė, kad sustiprinančioji dozė gali efektyviai apsaugoti ir nuo omikron atmainos.

Naujausiame Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro išplatintame pranešime pažymima, kad naujoji omikron atmaina jau patvirtinta 25 Europos sąjungos (ES) šalyse. Iš pradžių buvo pranešama, kad omikron patvirtinti atvejai buvo susiję su kelionėmis, tačiau dabar pabrėžiama, kad vis daugiau užsikrėtimo atvejų nustatyta nesusietų su kelionėmis, t.y. ES šalių viduje, įskaitant registruotus atvejus tiriant protrūkius.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, pagal sukeltos ligos sunkumą, visi ES šalyse išaiškinti omikron atmaina užsikrėtimo atvejai pasižymėjo lengva ar besimptome ligos eiga. Visgi, kaip pažymi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC), šiuos duomenis reikia vertinti atsargiai, nes patvirtintų atvejų skaičius yra per mažas, kad būtų galima suprasti, ar omikron ligos klinikinis vaizdas skiriasi nuo anksčiau nustatytų viruso atmainų.

Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jau 77 pasaulio šalyse nustatyta naujoji omikron viruso atmaina.

Šiuo metu mokslininkai siekia išsiaiškinti, koks yra po skiepo ar persirgus organizme susidariusių antikūnų poveikis omikron viruso atmainai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA