J. Šmidtienė apie nuniokotą Kauno eglutę: paprasčiau būtų iš naujo padaryti – Puslapis 2 – Kas vyksta Kaune

J. Šmidtienė apie nuniokotą Kauno eglutę: paprasčiau būtų iš naujo padaryti

Šeštadienio naktį įvykdytą išpuolį prieš pagrindinę Kauno Kalėdų eglutę pakomentavo ir eglutės kūrėja Jolanta Šmidtienė. Ji neslėpė nusivylimo tokiu sulaikyto vyriškio poelgiu, tačiau pažadėjo, kad artimiausiu metu eglutė vėl džiugins kauniečius ir miesto svečius.

Užmigti nespėjusią menininkę iš lovos išvertė siaubingas skambutis apie liepsnojančią eglę, ji nieko nelaukdama važiavo į Rotušės aikštę žiūrėti, kas nutiko. Prie jos prisijungė ir likusi komanda.

„Tik atsiguliau ir skambutis, kad dega eglutė, tai vėl atgal į drabužius ir tiesiai į aikštę lėkiau. Kol atvažiavau, tai eglutė jau buvo užgesinta iš tikrųjų, bet dar karšta.

Iš karto parašiau mūsų nykštukų komandai, visi kaip apie savo vaiką tupinėja aplink kiekvieną detalę tos eglutės. Aš galvojau, kad aš viena atvažiuosiu, bet visi iš paskos kartu susirinko į aikštę“, – pirmąsias akimirkas nupasakojo ji.

„Skambinom gatvių apšvietimui, prašėm bokštelio, iš karto priėmėm sprendimą nuimti sudegusias dekoracijas ir vežti jas į dirbtuves, kur tvarkysim, perdažysim ir restauruosim.

Iš karto surašiau žinutes, kad drugelius naujus gamintų, nes daugelis jų toj vietoj išsilydė ir dar vienas darbas buvo užsakyti lempučių, nes didelė jų dalis buvo sugadinta. Greitai, operatyviai kaip vienas didelis kumštis sakėm, kad tikrai nepaliksim taip stovėt eglutės ir visas pastangas dėsim, kad atstatyt ją“, – greitus sprendimus dėstė J. Šmidtienė.

Eglių šakos jau dabar keliauja į pagrindinę miesto aikštę, kur bus pradėti eglutės tvarkymo darbai, bus nurinktos apdegusios girliandos, ruošiamas stovas sudėti naujoms šakoms. Čia komanda darbuosis su manevringu bokšteliu, kurio pagalba pasieks visas reikiamas eglutės vietas.

„Darbai vyksta jau nuo 3 valandos nakties, visi pluša dirbtuvėse, o dabar kelsimės ir į aikštę, kad pradėti atkūrinėti tai kas suniokota.

Apie trečdalis eglutės nuniokota. Naktį ne viskas matėsi, gal dieną kitaip matysis, bet pirmas įspūdis, kad apie trečdalis eglutės sugadinta“, – apie pirminį nuostolių vertinimą kalbėjo kaunietė.

Sudėtingiausia bus atkurti girliandas, nes puošiant eglutę jos čia nugulė pirmutinės, o bendrą tinklą atrinkti ir vėl sujungti bus gana sudėtinga, tačiau kūrėja nenuleidžia rankų, tiki savo komanda.

„Girliandų tinklas darytas, pirmiausia žalias tinklas, tada baltas tinklas, o jos tarpusavy sujungtos visos, atskirais segmentais, bet į bendrą visumą. Mūsų elektrikai važiuos žiūrėti, jie atsimena kur buvo jungta ir bandys tvarkyti. Bet atrankioti ten kiekvieną nudegusį nenudegusį bus labai sudėtinga.

Paprasčiau būtų iš naujo visas lemputes uždėt, bet kadangi norim išsaugot viską, tai nesinori ardyti visko. Ta juosta, tas randas eglutės pasipildys jau šiandien šakomis, savaitės pradžioje planuojame, kad drugeliai atsiras, kažkiek atsarginių turim, bet ne visus. Smilgas žiūrėsim kaip seksis daryti, kaip dažai džius. Ačiū Dievui oras šiandien toks palankus“, – apie numatytus darbus kalbėjo ji.

/ E. Šostakaitės nuotr.

Menininkė tikisi, jog per savaitgalį bus atkurtas eglutės kūnas, pagrindinės vietos uždengtos naujomis eglių šakomis, o dekoracijos čia nuguls kiek vėliau, nes dekoracijos turi būti iš naujo pagamintos, išpjaustyti drugeliai.

J. Šmidtienė neslepia, jog buvo ir anksčiau susidurta su šiokiais tokiais nesklandumais, kai stichija aplaužė kitas dekoracijas ir jau šiandien jos turėjo būti grąžintos į aikštę, tačiau atsirado daug didesnė bėda dėl apdegusios eglutės.

„Čia praeitą dieną buvo ta vėtra, tai išvertė stereogramas, tai mūsų komanda iš karto ėmė tvarkyti, virinti, perdažyti. Jau padarėm stereogramas, jau statysim, tai šiandien turėjom pastatyti stereogramas, bet va kaip nutinka.

Gal kitas eglutes ir pamirš visi, bet jau šitą tikrai atsimins dabar (juokiasi)“, – gero ūpo nepraranda kaunietė.

J. Šmidtienė neslėpė išgąsčio, jog viskas galėjo baigtis ir blogiau.

„Tas uždegimas buvo toks labai momentinis, nes yra ir apsauga aikštėje, bet jis labai greit ten užpylė specialiai to skysčio, tai pradžioje degė ne pati eglutė, o tas skystis ir po to jau įsidegė ir eglutė. Jei būtų užtrumpinę, tai būtų tiesiog rūkt pradėje. O čia toks momentinis fakelas buvo padarytas. Gerai, kad taip baigėsi, kad nieks nenukentėjo“, – apie patį įvykį kalbėjo ji.

„Atvirai pasakius, tai man gaila ir to vaiko, nes kiek girdėjau 21 metų vaikinukas. Nu ką jis sau galvojo. Aš galvoju, gal čia jaunimo padurnavojimas koks, gal išgėręs ar susilažinęs buvo. Logiškai mąstant tai nėra priežasties, prie ko čia ta eglutė. Dabar prisidarė sau problemų.

Man tai pagalvojus, ką jis sau galvojo, gi sau gyvenimą susigadino, nes eglutė tai kas, tik daiktas“, – kalbėjo ji.

/ Skaitytojų nuotr.

J. Šmidtienę nudžiugino kauniečių vieningumas, visi pamatę kas įvyko, norėjo padėti atstatyti žalą, kiti net siūlė pagalbą iš kitų miestų, kad tik Kalėdinė pasaka būtų greičiau atkurta.

„Kaip pasireiškė kauniečių vieningumas, visi kaip susirūpinę buvo, siūlė pagalbą, visi nori prisidėti, kaip kumštis.

Jei galėtų, tai turbūt patys ir atstatytų tą eglutę (juokiasi), labai visi paslaugūs. „Gal jums šalta, gal jums pirštinių, gal arbatos, tai gal rankų pagalbos reikia“. Kiti net siūlė, kad iš Trakų atvažiuotų padėti“, – neslėpė džiaugsmo dėl draugiškų miestiečių.

„Nesitikėjau tiek daug palaikymo ir kad visiems tai yra labai svarbu. Padarysim, kad ir toliau džiugintų ta eglutė. Padarysim dar gražesnę“, – pažadėjo ji.

„Kas įvyko, mes jau nepakeisim, bet reikia žiūrėti į priekį. Visą savaitgalį dabar važiuotų prie tos eglutės žmonės ir matytų tą ruožą negražų, nesinori taip palikti. Nors ir ne darbo dienos, bet norisi sutvarkyti, kad būtų gražu visiem. Jie mato, ir jiem skauda realiai matyti tokią eglutę“, – apie kuo greičiau planuojamą atkurti eglutę kalbėjo ji.

Menininkė tikino, kad greičiausiai jau šį vakarą eglutė bent dalinai bus uždengta ir įjungta, jog susirinkę kauniečiai ir miesto svečiai galėtų apsilankyti prie apšviestos eglutės.

Eglė buvo apdrausta

Kaip minėjo Kauno savivaldybės atstovai savo „Facebook“ paskyroje, Kauno šventinė eglutė ir Kauno rotušėje esantys papuošimai buvo apdrausti, todėl miestui tai papildomų pinigų nekainuos.

Kauno savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė anksčiau vykusiame pristatyme minėjo, kad eglutės ir Rotušės aikštės papuošimui šiemet skirta iki 160 tūkst. eurų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA