Trečią kartą Kaune pasiskiepijęs A. Dulkys siunčia žinią dėl omikron atmainos ir revakcinacijos - Kas vyksta Kaune

Trečią kartą Kaune pasiskiepijęs A. Dulkys siunčia žinią dėl omikron atmainos ir revakcinacijos

R. Tenio nuotr.

Antradienį popiet sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Kauno klinikose ir užsuko į ledo rūmuose veikiantį vakcinavimo centrą gauti stiprinamąją koronaviruso skiepo dozę. A. Dulkys ragino skiepytis nepaisant konkrečių duomenų stygiaus apie vakcinų efektyvumą omikron atmainos atžvilgiu ir patikino, kad kol kas griežtinti pandemijos valdymo priemonių neketinama, tačiau turime būti sąmoningi ir laikytis galiojančių reikalavimų.

Tuoj po skiepo ministras teigė besijaučiantis puikiai ir tikintis tuo, ką daro. Beje, 15 minučių stebėjimo laikotarpį jis praleido su dviem pasišnekučiuoti mielai sutikusiomis moterimis.

„Buvo dvi senjorės, labai malonu, kad viena senjorė atvedė kitą, kaimynę, kuri yra vieniša. Mielai pasikalbėjome, pasirodo, yra kaunietės. Jaučiuosi puikiai“, – pakartojo A. Dulkys.

Duomenų nedaug, bet ragina skiepytis

„Šiandien labai norėtųsi pasiųsti atsakingą žinutę, kad apie naują koronaviruso atmainą šiuo metu turime nedaug informacijos. Viena tikrai aišku ir galiu patikinti, kad dėl šios priežasties nereikia atidėti suplanuoto skiepijimosi. Ar tai būtų apsisprendimas skiepytis pirmą kartą, ar pastiprinančiąja doze.

Aišku, kad vakcinos bet kuriuo atveju bus didinančios apsaugą, jos yra efektyvi priemonė prieš bet kurią naują atmainą. Šiandien dar neturime pakankamai informacijos iš tyrimus atliekančių gamintojų, laboratorijų tik koks bus vakcinų efektyvumas, ar jis bus mažesnis ir kiek mažesnis, bet kad vakcinos išlieka labai svarbios prieš bet kokią naują atmainą, faktas. Visus kviečiu nestabdyti apsisprendimo ir skiepytis“, – žurnalistams Kaune sakė A. Dulkys.

Jo žiniomis, Lietuvoje omikron atmainos atvejų dar nėra patvirtinta, šiuo metu atliekami sekoskaitos tyrimai, vyksta tarptautiniai susitikimai, tyrimai vykdomi ne tik Lietuvoje ir mainomasi informacija. Ministro spėjimu, tik kitą savaitę sulauksime pirmųjų žinių apie konkrečius tyrimų rezultatus, o dabar jie atliekami.

„Turime vakcinų diversifikaciją, pats prieš tai buvau skiepijęsis „AstraZeneca“ vakcina, šiandien – „Pfizer“ vakcina. Manau, žinias turime sekti, bet kviečiu laukti oficialių tarptautinių institucijų, pačių gamintojų tikrų tyrimų arba nacionalinių tyrimų rezultatų ir į juos reaguoti, bet ne apskritai pasisakymus“, – paklaustas, kaip vertina „Moderna“ vadovo šiandien paviešintą spėjimą, kad esamos vakcinos menkai saugos nuo omikron atmainos, kalbėjo A. Dulkys.

Karantino įvesti neplanuoja

Anot sveikatos apsaugos ministro, pačios griežčiausios priemonės, kaip judėjimo ribojimai, renginių uždarymas, mokyklų išvedimas iš kontaktinio į nuotolinį mokymąsi būtų taikomos tik su ta sąlyga, jeigu sveikatos apsaugos sistema būtų nebepajėgi funkcionuoti.

„Mūsų praktika rodo, kad tokiam scenarijui reanimacijose turėtų būti apie 240 pacientų. Šiuo metu ta situacija stabilizuota, reanimacijose gydoma apie 130 pacientų, reiškia, tiek ligoninėse, tiek reanimacijose situacija nėra lengva, bet ji stabilizuota. Apie karantiną, labai griežtas priemones diskutuoti reikėtų, jeigu pacientų skaičius pasiektų 215, o sprendimus priiminėti jeigu pasiektų 240“, – aiškino A. Dulkys.

Sunkiausia, pažymėjo jis, matyti anapilin iš reanimacijų išeinančius žmones. Ten miršta apie 70-80 proc. pacientų, apie du trečdalius jų yra nepasiskiepiję. Visgi rytoj Vyriausybei teikti naujų sugriežtinimų ar sušvelninimų dėl pandemijos valdymo neplanuojama.

„Dėl naujos atmainos laukiame informacijos, ligoninėse situacija stabili, skiepijimas vyksta, imunizacijos laipsnis auga. Rekomenduojame visiems kartu laikytis kaukių nešiojimo, atstumų, įvertinti elgesį renginių metu, žiūrėti, ar tikrai verta kažkur dalyvauti, ar tikrai būtina kažkur keliauti. Kiekvienas galime prisidėti, kad žodį karantinas po truputį užmirštume“, – kaip didžiąsias metų šventes sutikti saugiai vardijo ministras.

Privaloma vakcinacija – kai kurioms grupėms

Pasak A. Dulkio, dabar daugėja žmonių, kuriems reikia labai specializuotos konsultacijos, o 30 sek. pokalbis, klipas ar trumpa žinutė yra mažiau efektyvi. Žmonės esą turi tokių klausimų, į kuriuos atsakyti negali net savanoris, reikia 30 min. ar ilgesnio pokalbio.

„Šito reikėtų ir laikytis, bet priemonių visuma tebeveikia. Kasdien 2-2,5 tūkst. žmonių pasiskiepija pirmąja doze. Reiškia, procesas tęsiasi, norisi, kad jis vyktų toliau. Šiandien lankiausi Kauno klinikose, bendravau su medikų bendruomene, yra žmonių ir 20, ir 28 metų, negalinčių rišliai paaiškinti, kodėl nesiskiepija“, – skatinamųjų priemonių svarbą komentavo ministras.

Tuo metu dėl privalomo visuomenės skiepijimo diskutuojama, yra tarpinstitucinė grupė žmonių, kuri derina sprendimus su darbo kodeksu, žiūri, kokios veiklos sritys galėtų būti vakcinuojamos privalomai. Svarstoma dėl mokytojų, švietimo, slaugos, globos sričių, medicinos darbuotojų, yra pasiūlymų dėl viešajame sektoriuje, valstybės tarnyboje dirbančių žmonių.

„Tai yra pasiūlymai, apie kuriuos diskutuojama ir žiūrima, kaip tai galėtų atsispindėti teisės aktuose. Kalbame su socialiniais partneriais, profesinėmis sąjungomis, yra minčių iš verslo, kad jie turėtų turėti galimybę apsispręsti. Iki Vyriausybės kažkokie projektai nėra atėję“, – patikslino A. Dulkys, pridėjęs, kad apie privaloma skiepijimą visiems gyventojams nekalbama.

Mokės tie, kurie gali pasiskiepyti

Kalbėdamas apie rytoj įsigaliojančią naują privalomo darbuotojų testavimo tvarką, ministras pabrėžė, kad testavimo algoritmuose niekas nepasikeitė, yra testavimo grupės ir veiklos dirbančių žmonių, kurios nustatomos Vyriausybės nutarimu.

„Tai tos pačios grupės, kurių nei sumažinta, nei padidinta. Nesikeičia ir testavimo algoritmas, jis turi vykti kas 7-10 dienų. Darbuotojo atsakomybė yra pateikti sveikatos pasitikrinimo dokumentus darbdaviui, o kontroliuojančios institucijos šiuos dalykus taip pat žiūri ir tikrina. <…>

Čia ir yra atsakomybės dalijimasis ir atsakingo konstitucinio valdymo principas, kad visi prisiimame atsakomybę už sprendimus. Noriu atkreipti dėmesį, kad testavimas tebėra nemokamas tiems, kurie jaučia simptomus, turi kontraindikacijų, negali skiepytis. Yra didžiulis sąrašas aplinkybių, kada to nereikia daryti. Mokėti už testus turi tik tie, kurie neturi jokių priežasčių nesiskiepyti ir kol yra ekstremali situacija, pandemija, gali tekti prisiimti kaštus patiems, bet pandemija ne amžina“, – optimistiškai nusiteikęs buvo A. Dulkys.

Statistikos departamento duomenimis, per lapkričio 29 d. šalyje nustatytas 1701 naujas COVID-19 atvejis. Mirė 15 žmonių, kurių 12 buvo nepasiskiepiję arba paskiepyti nepilnai.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuoti 2259 žmonės, antra – 1897, trečia – 9969. Iš viso bent viena skiepo doze vakcinuoti 1 mln. 867 tūkst. 833 gyventojai. Galimai imunitetą turinčių asmenų dalis sudaro 74,50 proc. populiacijos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA