Dėl naujos COVID-19 atmainos keisis taisyklės daliai keliautojų: reikės izoliuotis, atlikti testus | Kas vyksta Kaune

Dėl naujos COVID-19 atmainos keisis taisyklės daliai keliautojų: reikės izoliuotis, atlikti testus papildyta

BNS 2021/11/26 15:55
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) aptikus naują koronaviruso atmainą, visiems keliautojams atvykstantiems iš šios ir kaimyninių šalių reikės izoliuotis, atlikti du testus, sako sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

„Atvykę asmenys iš šitų valstybių, nesvarbu, ar jie persirgę, vakcinuoti, ar visiškai neturintys imuniteto, jie turės atvykdami į Lietuvą turėti PGR testą. Jiems priklauso izoliacija ir PGR testai trečią ir septintą dieną“, – penktadienį žurnalistams sakė viceministrė.

Pasak jos, tą numatanti tvarka šiuo metu dar rengiama, tačiau ji turėtų įsigalioti vėliausiai pirmadienį.

„Izoliacija griežta, kontrolė taip pat bus griežta. (…) Mums nėra tikslinga stabdyti vienokių ar kitokių skrydžių, nes tiesioginių skrydžių į minėtas šalis neturime. Jei matome, kad atvyksta keliautojas iš tų šalių, nesvarbu per kur, (…) jam priklauso izoliacija“, – kalbėjo A. Bilotienė Motiejūnienė.

Viceministrės teigimu, 10 dienų izoliaciją susitrumpinti galės tik imunitetą turintys – paskiepyti ar persirgę – keliautojai, gavę du neigiamus testus.

Ši tvarka galios atvykstantiems iš Pietų Afrikos, Zimbabvės, Mozambiko, Lisoto, Botsvanos, Namibijos, Esvatinio.

Pasak jos, toks sprendimas priimtas, „kad apsidraustume ir žinotume situaciją“, nes ši atmaina yra nauja ir apie ją daug informacijos kol kas neturima.

Be kita ko, galiojant ekstremaliajai situacijai, Lietuva yra apribojusi atvykimą iš trečiųjų šalių.

Lietuvoje – nenustatyta

Vyriausybės ekspertų tarybos nario, Lietuvos koronaviruso sekoskaitos projekto atstovo Gyčio Dudo teigimu, nauja atmaina Lietuvoje nenustatyta.

„Dabartiniuose duomenyse šio varianto nematome, tačiau mažai tikėtina, jog jis pasiekė ir Lietuvą“, – BNS teigė G. Dudas.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininko teigimu, naujoji atmaina, pavadinta B.1.1.529, turi daug mutacijų „tose spyglio baltymo dalyse kurias „mato“ antikūnai“, todėl įtariama, jog didės rizika šiuo koronaviruso variantu užsikrėsti tiek persirgusiems, tiek paskiepytiems žmonės.

„Tačiau dar tiksliai nėra aišku, kiek ši atmaina atspari vakcinų apsaugai“, – kalbėjo jis.

G. Dudo teigimu, taip pat dar ankstyva kalbėti, ar ši atmaina yra labiau užkrečiama nei šiuo metu pasaulyje dominuojantis delta variantas.

Pasak mokslininko, kadangi ši atmaina turi bendrų bruožų su alfa, ją sekti galima su tam tikrais PGR testų rinkiniais.

Priemonių imasi ir Latvija

Keliones iš Pietų Afrikos ir aplinkinių šalių jau uždraudė Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Italija.

Tuo metu Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pareiškė, kad Komisija „glaudžiai koordinuodama veiksmus su valstybėmis narėmis, siūlys aktyvuoti apsaugos mechanizmą ir sustabdyti skrydžius iš Afrikos pietinio regiono“.

Pasak A. Bilotienės Motiejūnienės, papildomų priemonių klausimą Lietuva aptarė su Baltijos šalimis.

„Estija laukia kol kas Europos Sąjungos oficialios pozicijos. Latviai imasi griežtesnių priemonių – iš PAR ir aplinkinių neįsileidžia užsieniečių, tik Latvijos piliečius, taip pat griežtina visą izoliacijos tvarką“, – teigė viceministrė.

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) mokslininkai ketvirtadienį pranešė, kad nustatė naują COVID-19 atmainą ir daugybę jos mutacijų.

Reaguodama į šią informaciją, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pareiškė, kad prireiks „kelių savaičių“, kol mokslininkai supras naujojo COVID-19 varianto galimą poveikį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA