Psichologai atskleidžia: viena efektyviausių priemonių patekus į krizę – savitarpio pagalbos grupės – Kas vyksta Kaune

Psichologai atskleidžia: viena efektyviausių priemonių patekus į krizę – savitarpio pagalbos grupės

Organizatorių nuotr.

Lietuva jau ne vienerius metus pirmauja pagal savižudybių skaičių visoje Europoje. Skaudi statistika iliustruoja, jog didžiausias jų rodiklis šalyje yra tarp 75 metų ir vyresnio amžiaus moterų bei 45-59 metų amžiaus grupės vyrų. Siekiant padėti gyventojams kovoti su užklupusiais emociniais sunkumais, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia įsitraukti į naujai renkamų savitarpio pagalbos grupių veiklą.

Pastebima, jog beveik šešis kartus dažniau gyvybę sau Lietuvoje atima vyrai. Specialistų teigimu, vyrai neretai sunkiau reaguoja į išsiskyrimus bei patiriamus ekonominius sunkumus. Lietuvoje atlikto mokslinio tyrimo duomenimis, vyrų mintys apie savižudybę turi sąsają su subjektyviu finansinės padėties vertinimu.

Darbo praradimas ar finansinė krizė didina depresijos riziką, o ši dažnai tampa ir didesnio alkoholio suvartojimo priežastimi. Atitinkamai, tai gali lemti ir didesnius vyrų savižudybių skaičius. Tiesa, bandymų nusižudyti daugiau fiksuojama tarp moterų.

Visgi, galima įžvelgti ir teigiamų pokyčių. Psichologai bei visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad vis daugiau su emociniais sunkumais susiduriančių žmonių nusprendžia kreiptis psichologinės pagalbos. Tarp dažniausių pagalbos paieškos priežasčių – sunkumai šeimoje bei darbe, netektys, kitos krizės.

Grupinių užsiėmimų nauda

Kauno apskrities vyrų krizių centro direktorė Dovilė Bubnienė atskleidžia, jog dažniausiai gyventojai nusprendžia rinktis individualią terapiją, kai iš tiesų įrodyta, kad didesnę naudą tarpasmeninių sunkumų sprendimui bei psichikos sveikatos gerinimui kuria grupinė terapija.

Savitarpio pagalbos grupės suteikia galimybę būti priimančiame, atvirame ir geranoriškame santykyje su kitais žmonėmis ir to santykio pagalba labiau patyrinėti savo paties patirtis: situacijas, išgyvenimus, jausmus, mintis ir elgesį.

Grupinės terapijos metu suteikiama didesnė galimybė atpažinti savo reakcijas, elgesį ir išmokti jį reguliuoti taip, kad kasdieniniame gyvenime būtų galimybė veikti efektyviau. Psichologinės savitarpio pagalbos grupės yra vienas iš efektyvių pagalbos būdų įveikiant psichologines krizes, sprendžiant tarpasmeninių santykių problemas, keičiant susiformavusias negatyvias nuostatas ir elgesio modelius.

„Įgyvendindamas Kauno miesto savižudybių prevencijos modelio veiklas, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja psichologinių grupių veiklą. Individuali ir grupinė psichologinė pagalba yra labai svarbi stiprinant pažeidžiamų grupių, patiriančių didesnę savižudybės riziką, psichologinę bei emocinę gerovę, atsparumą, kuriant bendruomenės palaikymą.

Šiuo metu jau veikia trys paramos grupės suaugusiems ir dvi paramos grupės paaugliams VŠĮ Kauno miesto poliklinikos padaliniuose. Šios grupės yra atviros ištisus metus ir jau po įvadinio pokalbio priima naujus narius. Įgyvendinant numatytas priemones, šiais metais organizuojamos ir naujos vyrų bei moterų emocinės paramos ir savitarpio pagalbos grupės Kauno apskrities vyrų krizių centre“, –  teigia savižudybių prevencijos modelio koordinatorė Kristina Navickienė.

Savitarpio pagalbos grupėse laukiami visi vyrai ir moterys, išgyvenantys psichologinę ar emocinę krizę, sunkiai mezgantys ir palaikantys ryšius, jaučiantys tuštumą, nerimą, liūdesį, prasmės nebuvimo jausmą, patyrę netektį ar susidūrę su mintimis apie savižudybę. Savitarpio pagalbos grupės skirtos suprasti savo jausmus, sulaukti palaikymo ir paramos, suvokti, jog skirtingi žmonės turi panašius jausmus ir pasimokyti, kaip įveikti kilusius sunkumus.

Naujos savitarpio pagalbos grupės

Psichologė Dovilė Bubnienė teigia, kad spalio 10 dieną minėta Tarptautinė psichikos sveikatos diena yra priminimas apie tai, jog rūpestis savo psichologine ir emocine būsena turėtų būti kiekvieno žmogaus siekiu.

„Kauno apskrities vyrų krizių centras kviečia kauniečius į savitarpio pagalbos grupes, skirtas vyrams ir moterims. Savitarpio pagalbos veiklas sudaro dešimt dviejų valandų trukmės užsiėmimų, vyksiančių vieną kartą per savaitę. Grupės yra uždaro tipo, tad joms pradėjus veikti nauji dalyviai nebus priimami. Savitarpio pagalbos grupes ves psichologai ir psichoterapeutai: Lionius Demjanovas, Saulius Subačius, Romas Radzevičius ir aš – Dovilė Bubnienė. Norint dalyvauti, reikalinga išankstinė registracija“, – informuoja D. Bubnienė.

Šiuo metu renkamos šio savitarpio pagalbos grupės:

  • Moterims, nuo spalio 15 dienos, penktadieniais 13-15 val. Į grupę galima registruotis telefonu 867454266 arba el. paštu auginksave@gmail.com.
  • Vyrams, nuo spalio 15 dienos, penktadieniais 17-19 val. Į grupę galima registruotis telefonu 863681621 arba el. paštu romaradz@hotmail.com.
  • Moterims, nuo spalio 16 dienos, šeštadieniais 11-13 val. Į grupę galima registruotis telefonu 867454266 arba el. paštu auginksave@gmail.com.
  • Vyrams, nuo spalio 20 dienos, trečiadeniais 19-21 val. Į grupę galima registruotis telefonu 867852384 ir el. paštu saulius1974subacius@gmail.com.

Užsiėmimai vyks Kaune, adresu K. Donelaičio g. 33, 514 kabinete, esančiame penktajame pastato aukšte.

Daugiau informacijos apie Kauno miesto savižudybių prevencijos modelį galima rasti ČIA.

Susidūrus su kitais psichologinės pagalbos klausimais, gyventojai kviečiami susisiekti su Kauno miesto savižudybių prevencijos modelio koordinatore, psichologe Kristina Navickiene telefonu 860381413 arba el. paštu kristina.navickiene@kaunovsb.lt.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA