Kitame Nemuno krante įsikūręs Gelgaudiškio dvaras: aštuonios priežastys čia apsilankyti iš fotoreportažų ciklo „Pakeliui su Nemunu“

Dauguma kauniečių ne kartą keliavo vadinamuoju Nemuno keliu, kuriame įsikūrę populiarūs turizmo objektai – gynybinės pilys ir piliakalniai. Tačiau publikacijų ciklas „Pakeliui su Nemunu“ kviečia aplankyti ir mažiau išpopuliarintas Lietuvos upių tėvo pakrantes. Vienu tokių atradimų gali tapti vos 76 km nuo Kauno nutolęs Gelgaudiškio dvaras, iki kurio nuvyksite vos per vieną valandą, o įspūdžių patirsite, lyg nukeliavę šimtus kilometrų.

Bet kuris ekskursijų vadovas jums pasakys auksinę taisyklę, norint patirti įsimenamų įspūdžių, svarbu ne nukeliautas atstumas, o žinios, į ką lankomoje vietoje atkreipti dėmesį, ką pastebėti ir, ko svarbaus per skubėjimą ar „patingėjimą“ nepraleisti pro akis.

Mūsų publikacijos būtent apie tai – apie vietas ir detales objektuose, kuriuos aprašome. Šį kartą „Pakeliui su Nemunu“ publikacijų ciklo bendraautorės žurnalistė Brigita Sabaliauskaitė ir gidė fotografė Ramunė Kerdokaitė lanko Gelgaudiškio dvaro rūmus ir jų apylinkes.

Jūsų dėmesiui – net aštuoni dalykai, kuriuos verta prisiminti čia atvykus. O kelionėje po Gelgaudiškio dvaro rūmus ir parką mus lydi kultūros centro direktorė Diana Šležienė.

Gelgaudiškio kultūros centro direktorė Diana Šležienė/ R. Kerdokaitės nuotr.

Pataria užsisakyti edukaciją

Jei norite dvaro lankymą suderinti su turininga muzikine programa, šią kryptį patariame rinktis vasaros penktadienio popietę, o jei labiau jūsų prioritetas yra pasimėgavimas gamta, tuomet geriausia tokiai išvykai skirti savaitgalio ar paprastą darbo dieną, išskyrus pirmadienį ir antradienį, kai dvaro rūmai būna uždaryti.

Dėl ekskursijų reikėtų tartis iš anksto ir svarbu žinoti, kad galima užsisakyti ne tik pažintinį pasakojimą, bet ir įvairias edukacijas, skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiems – su šokių pamokomis ar skirtingų skonių degustacijomis.

„Lankytojų mums niekada netrūko, yra žmonių kurie atvyksta kelis kartus per vasarą ir visiems turime pasiūlyti kažką naujo ir įdomaus“, – sako Gelgaudiškio kultūros centro direktorė D. Šležienė. Pasak jos, norintieji apie dvarą sužinoti daugiau, gali rinktis iš beveik dešimties ekskursijų, tarp kurių bene populiariausia edukacija su šokių pamokomis, kurių metu mokoma Anos polkos ir kitų senovinių šokių.

„Patinka svečiams ir šokių pamokos su degustacija, kurios metu ragaujame tradicinį Gelgaudiškio sūrį. Turintys daugiau laiko ir norintys patirti įsimintinų įspūdžių, gali rinktis 3 val. trukmės teatralizuotą pasivaikščiojimą po parką su medžiotoju. Taip pat vedame ekskursijas, skirtas skirtingo amžiaus vaikams, o neseniai pradėjome mokyti be adatos pasigaminti skudurinę lėlę“, – pasakoja D. Šležienė.

Visą vasarą dvare kiekvieną penktadienį vyksta klasikinės muzikos koncertai iš ciklo „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“/ R. Kerdokaitės nuotr.

Muzikiniai vasaros penktadieniai

Gelgaudiškio kultūros centro direktorė sako, kad itin didelio susidomėjimo sulaukia ir Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare, kurie vasaros metu organizuojami jau šeštus metus. Tad jei į dvarą išsiruošite šio rugpjūčio penktadieniais, pataikysite į kelis jaunųjų klasikinės muzikos atlikėjų koncertus, o rugpjūčio 27-ąją festivalio uždarymo programoje – akordeono virtuozo Martyno Levickio benefisas.

„2016 metais Gelgaudiškis buvo Mažoji Lietuvos kultūros sostinė, tada ir kilo ši mintis – dvaro rūmų terasoje rengti muzikos vakarus, kurie tapo tradiciniu kasmetiniu profesionalios muzikos festivaliu“, – pasakoja D. Šležienė.

Ponia Diana ir pati veda ekskursijas, kurių metu svečius pasitinka apsirengusi senoviniais drabužiais, kas daugumai lankytojų padaro didelį įspūdį. Pagal profesiją D. Šležienė yra žurnalistė, bet prieš dešimt metų, kaip pati sako, važiavo pro Gelgaudiškį, jai čia patiko ir čia liko, nors prieš tai gyveno Kaune. Anksčiau Diana buvo vieno medicinos žurnalo redaktorė, dirbo žurnale „Laima“, o štai Gelgaudiškiui vadovauja ir čia įvairias veiklas organizuoja jau daugiau kaip septynerius metus. „Žurnalistiką pamiršau, nebėra tam laiko“, – sako ji.

Veiklos Gelgaudiškyje moteriai tikrai netrūksta, ji džiaugiasi, kad dvaro įveiklinimas patikėtas kultūros centrui, nors ir pasigendama privačių iniciatyvų. „Tikrai trūksta maitinimo paslaugų, bet patalpos yra, lankytojų yra, tai gal ir verslininkai sukrus“, – tikisi ji.

Taip pat Gelgaudiškyje nuolat atnaujinamos profesionalaus meno parodos. Jas kultūros centras rengia drauge su Kaune veikiančia meno galerija „Aukso pjūvis“, per metus surengiama 15-20 parodų, tad net ir buvusieji čia kartą ar kitą, nuolat gali pamatyti kažką naujo.

Gelgaudiškio dvaro rūmuose per metus surengiama 15-20 profesionalaus meno parodų/ R. Kerdokaitės nuotr.

Ką būtina pamatyti ir kiek skirti laiko

Dvaro istorija prasidėjo apie 1842-1846 m., kuomet Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis ant aukšto Nemuno slėnio šlaito pastatė mūrinius vienaukščius dvaro rūmus, kurie čia stovi iki šiol. Koideliai 1892 m. dvarą pardavė Komarams, tačiau per žemės reformą 1922 m. dvaras buvo išparduotas, o rūmuose įsteigta vaikų prieglauda. Vėliau dvaras stipriai nuniokotas sovietmečiu, o galiausiai jo grožį pasiglemžė gaisras.

Prie Gelgaudiškio dvaro 1972 m. buvo filmuojamos kai kurios scenos Lietuvos televizijos filmui „Tadas Blinda”, o centriniai rūmai restauruoti 2012 metais, kuomet ir atvėrė duris lankytojams. Dėka didžiulių restauratorių pastangų pavyko autentiškai atkurti dvaro rūmų vidų puošusią vokiškąja polichrominę secesiją ir unikalias keramikos krosnis.

Dvare reiktų planuoti praleisti ne mažiau, kaip 2 valandas, iš kurių apie valandą (tiek trunka minimali ekskursija su gidu) skirti vidaus apžiūrai, antrąją – pasivaikščiojimui po parką, kurio paslaptys slypi gilumoje – ne išorėje.

Jei laiko vizitui galite skirti daugiau, tikrai rekomenduojame pasidairymo po dvaro rūmus ir jo apylinkes trukmę ištęsti bent iki 4 valandų, pasimėgauti ilgesniu pasivaikščiojimu po parką, būtinai aplankant Gelgaudiškio pažintinį taką ir Žvaigždę, kurios dažnas keliautojas taip ir nesuranda. Galite pasiplanuoti ir pikniką čia pat parko prieigose, o jei yra įkvėpimo – nusileisti pėstute ar automobiliu prie paties Nemuno, kur įrengta poilsiavietė su dengtu stogeliu, kur upių tėvo vaizdais būtų galima mėgautis net subjurus orui.

Lankant dvaro rūmus svarbu netingėti užlipti į apžvalgos bokštelį, nuo kurio atsiveria vaizdas į medžiais apaugusį Nemuną ir kitame krante stūksančią Panemunės pilį. Lipdami į bokštelį, atkreipkite dėmesį, kad beveik nereikia pasilenkti… kodėl? Klauskite ponios Diano.

O vaikštinėdami po parką, būtinai suraskite XIX a. viduryje statytą dvaro sodybos vandentiekio bokštą, kuriame 2015 m. įrengtas mechanizmas itin praverčia dvare vykstančių renginių, edukacinių ekskursijų metu. Koks tai mechanizmas? Atvažiuokite ir sužinosite visas paslaptis, kurias slepia šis ištaigingas dvaras – jo rūmai ir parkas.

Lankant dvaro rūmus būtina užlipti į apžvalgos bokštelį, nuo kurio atsiveria puikus vaizdas į parką ir Nemuno slėnį/ R. Kerdokaitės nuotr.

Įspūdingas parkas – vienas didžiausių Lietuvoje

Gelgaudiškio dvaro parkas, užimantis 118 ha. laikomas vertingiausiu parku Suvalkijos regione. Tai vienas didžiausių Lietuvos parkų, pasižymintis sudėtinga struktūra – griežtos geometrinės formos pereina į natūralią Nemuno šlaitų girią. Senojo dvaro laikotarpio parko šlaite į Nemuno slėnį išlikęs retas Lietuvos parkų plano elementas – pakopomis terasuotas šlaitas dekoratyviesiems augalams, gėlynams eksponuoti, rodantis šio dvaro valdytojų didelius užmojus ir siekį paversti dvaro aplinką įspūdinga gamtos prieglobsčio vietove.

Vaikštinėdami po parką, būtinai suraskite alėją, kurioje auga šimtamečiai kaštonai, taip pat nustebins galingi ąžuolai, liepos, dvigubi medžiai bei nedidelės kapinaitės, kuriose palaidoti šio dvaro valdytojai. Parke XX a. sandūroje gamtovaizdis buvo praturtintas retaisiais augalais: sidabriniais klevais, paprastaisiais ir pilkaisiais kaštonais, juodosiomis ir Veimuto pušimis, baltažiedėmis robinijomis, amerikinėmis liepomis. Ypatingi parko medžiai žymimi lentelėmis su aprašais, todėl net ir individualiems keliautojams pasivaikščiojimas taps naudingu gamtos pažinimu.

Pasivaikščioti po parką galima prieš arba po ekskursijos į dvarą, o objekto lankymą rekomenduotume baigti atradus didžiausią šios vietovės stebuklą – Žvaigždę. Kad išlaikytume tikrąją intrigą apie ją pasakysime tik užuominą. Tai vieta, kur susitinka 8 keliai. Besidomintys numerologija tvirtina, kad aštuonetas yra tobulumo, begalybės, stiprybės, kūrimo ir atgimimo simbolis. Netikim, kad vis dar abejojat, ar verta vykti į Gelgaudiškį…

Šiam fotoreportažui parengti bendrovė „Krasta Auto“ suteikė hibridinį MINI COUNTRYMAN su pilnu baku degalų ir pakrauta baterija. Registruokitės bandomajam važiavimui su MINI.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA