Nesiskiepijantiems nuo COVID-19 – atleidimo raštas: Lietuvos darbdaviai tokiai tvarkai pritartų – Kas vyksta Kaune

Nesiskiepijantiems nuo COVID-19 – atleidimo raštas: Lietuvos darbdaviai tokiai tvarkai pritartų

delfi.lt / Edgaras Savickas 2021/07/08 10:19
Vakcinavimo centras Kaune
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nuo rugsėjo kai kuriuos nepasiskiepijusius darbuotojus bus galima atleisti, siūlo Latvijos vyriausybė. Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad pritartų tokiai tvarkai. Tačiau Lietuvos Vyriausybė eina kitu keliu ir svarsto apie prievolę testuotis.

Pirmadienį Latvijos ministrų kabinetas pritarė tam, kad nepasiskiepijusiems arba COVID-19 nepersirgusiems kontaktines paslaugas teikiantiems arba kitas darbo funkcijas, kurių metų yra rizika užkrėsti kitus asmenis, vykdantiems darbuotojams galėtų būti taikomos sankcijos.

Siūloma, kad tokius darbuotojus būtų galima nušalinti nuo pareigų, perkelti į kitą poziciją arba netgi atleisti.

Be to, nepasiskiepiję asmenys kontaktinėmis paslaugomis galėtų naudotis tik tada, kai jų neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu.

Tokius teisės aktų pakeitimus iki liepos 14 dienos turėtų parengti Latvijos Teisingumo ministerija kartu su Sveikatos apsaugos, Gerovės, Ekonomikos ir Finansų ministerijomis. Kaip rašoma Latvijos vyriausybės pranešime, planuojama, kad jie galėtų įsigalioti nuo rugsėjo 15 dienos.

Aiškinama, kad pakeitimai reikalingi tam, kad Latvijos visuomenė galėtų naudotis epidemiologiškai saugiomis kontaktinėmis paslaugomis.

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį spaudos konferencijoje svarstė, kad Latvijos kolegas priimti tokį sprendimą, ko gero, verčia kiek blogesnė situacija skiepijant gyventojus.

Kita vertus, akcentuoja ji, skiepijimo tempai reikšmingai sustojo ir Lietuvoje, o tai, norint išvengti dar vieno karantino, nėra geras ženklas, teigia I. Šimonytė.

„Latvijoje žmonių procentas, kurie yra paskiepyti bent vienu skiepu arba dviem skiepais, yra daugiau nei 10 procentinių punktų mažesnis nei Lietuvoje. Toks skirtumas buvo nuo pat pradžių ir jis yra gana reikšmingas“, – po Vyriausybės posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Ingrida Šimonytė / DELFI nuotr.

„Norėčiau dar kartą pabandyti apeliuoti į Lietuvos žmones ir paraginti naudotis proga ir skiepytis. Man labai gaila, bet manau, kad turėsime pagrindo konstatuoti, kad situacijos gerėjimas sustojo“, – teigė premjerė, rašo „Elta“.

Komentuodama Latvijos vyriausybės priimtą sprendimą, I. Šimonytė informavo, kad jos vadovaujamas Ministrų Kabinetas siūlys plėsti profesijų sąrašą, kuris turi būti privalomai reguliariai testuojamas

„Vyriausybė siūlys profesijų sąrašą, kuris yra privalomai reguliariai testuojamas, todėl, kad tik palaikydami aukštas testavimo apimtis mes galėsime užčiuopti tas tendencijas pakankamai anksti, kad nebūtų taip, kaip praėjusiais metais, kai atvejų skaičius labai nukrito, o paskui labai staigiai pakilo“, – sakė I. Šimonytė.

„Privalomas testavimas pagal dabar galiojantį užkrečiamųjų ligų įstatymą galėtų būti pradžioje tam tikras sprendimas. Bet labai nesinorėtų eiti prie kažkokių kitų sprendimų“, – pridūrė premjerė.

Įspėja dėl neigiamos reakcijos

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė svarstė, kad su planuojama tvarka Latvijos valdžia iš esmės įveda privalomą skiepijamą.

„Iš viešosios erdvės matome gyventojų susierzinimą dėl skiepų. Manau, kad šiandien turime dėti visas pastangas, kad įtikintume žmones skiepų nauda, o bet koks privalomas reglamentavimas – privalomai skiepyti darbuotojus – kaip tik sukels, mano manymu, neigiamą reakciją“, – „Delfi“ sakė ji.

I. Ruginienės vertinimu, Latvijos tvarka tik dar labiau supriešins visuomenę, paskatins atstumti vakcinas.

„Mums dabar reikėtų susikoncentruoti į tai, kaip įtikinti darbuotojus, kad tai svarbu ne tik jų sveikatai, bet ir aplinkiniams, šeimos nariams. Matome, kad atsiranda vis naujų atmainų. Taigi nėra kito kelio – tik testavimas ir skiepijimas“, – sakė ji.

Skaičiuojama, kad Latvijoje bent vieną dozę yra gavę apie 30 proc. populiacijos, o pilnai paskiepyta – 35 proc. Palyginimui, Lietuvoje bent vieną dozę gavo 45 proc., o pilnai paskiepyta 39 proc. gyventojų.

„Bet koks privalomas dalykas tampa fiasko, – sakė I. Ruginienė. – Pavyzdžiui, kaip buvo su testavimu mokyklose. Buvo bandoma padaryti, kad testuoti privaloma – tai iškart sukelia neigiamą reakciją visuomenėje. Tokių dalykų reikėtų vengti.

Tačiau dėl tinkamų priemonių labai sunku pasakyti. Juk net ir pasiskiepijęs gali pernešti virusą, vis tiek jie gali ir susirgti ir užkrėsti. Reikėtų žiūrėti, kokie sprendimai atneštų daugiausiai naudos. Šiai dienai daugiausiai naudos atneš sprendimas eiti skiepytis. Galbūt racionalesni skatinimai – loterijos, aiškinimas apie virusą, bet jokiu būdu prievartos čia nereikėtų naudoti.

Inga Ruginienė / DELFI nuotr.

Jau pusantrų metų gyvename su virusu ir matėme, kad bet kokia prievarta sukelia neigiamą reakciją. Būtent toje visuomenės dalyje, kuri nenori skiepytis“, – įspėjo pašnekovė.

Skatina per prievolę testuotis

E. Šiškauskienė „Delfi“ pasakojo, kad dar prieš savaitę Vyriausybei raštu pateikė poziciją, kad pritartų panašiai tvarkai kaip ir Latvijoje. „Tik galbūt be drastiško atleidimo iš darbo“, – pridūrė ji.

Kitas variantas, pasak E. Šiškauskienės, galėtų būti privalomas testavimas dirbantiems paslaugų sektoriuje.

„Tačiau turėtų darytis testus iš savo pinigėlių. Nereikia kaprizų perkelti ant mokesčių mokėtojų pečių. Tada tegul kasdien darosi testą, pateikia jį vadovams“, – sakė ji.

Apie svarstomą prievolę testuotis trečiadienį pranešė Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Kaip rašoma atitinkamame Vyriausybės nutarimo projekte, į sąrašą darbų ir veiklų, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, siūloma įtraukti tarptautinių krovinių pervežimo, viešojo transporto ir keleivių pervežimo, laisvalaikio ar pramogų paslaugų teikimo, viešojo maitinimo paslaugų teikimo, mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų ir viešojo administravimo veiklas.

Šiuo metu sąraše jau yra asmens sveikatos priežiūros įstaigų, socialinių ir švietimo paslaugų, vaikų stovyklų ir vaistinių veiklos.

„Argumentai paprasti – dėl delta atmainos plitimo. Mes matome, kad serga būtent neskiepyti asmenys, ir siekiame sustiprinti stebėseną, priežiūrą, kad atvejus būtų galima kuo greičiau išaiškinti ir valdyti, tiesiog – sustiprinti stebėseną dėl naujų, pavojingų atvejų plitimo“, – BNS sakė L. Ašoklienė.

Evalda Šiškauskienė / DELFI nuotr.

Savo ruožtu E. Šiškauskienė stebėjosi, kodėl Vyriausybė pastaruoju metu nesiima papildomų priemonių, kurios skatintų skiepijimąsi.

„Yra visokių būdų, pavyzdžiui, kaip Vokietija padarė – negali niekur eiti, tik nusipirkti maisto, jei nesi pasiskiepijęs. Jokiomis paslaugomis negali naudotis. Tai žmogaus pasirinkimas. Nereikia jo atleidinėti, žeminti, versti. Bet tada jis negali niekuo naudotis, nei restoranais, tik maisto parduotuvėmis. Toks elegantiškas sprendimas“, – pasakojo ji.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė aiškino, kad dėl nenorinčiųjų skiepytis gali būti uždaromi arba bankrutuoti verslai.

„Nežinau, ar jie prisiimtų atsakomybę. Juk jie ne tik save (kaip su rūkymu), bet visai valstybei, ekonomikai daro žalą. Tada turėtų pasiūlyti kažką mainais. Dabar toliau visus užkrėtinės, o ką kitiems daryti? Laukti, kol jie persigalvos? Aišku, yra pasaulinio garso rinkodaros įmonių, kurios gali sugalvoti argumentų. Keista, kad Vyriausybė tam neskiria lėšų“, – sakė E. Šiškauskienė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.