Dėl nepagarbos LGBTQ+ bendruomenei iš Kauno traukiasi kultūros ambasadoriai – Kas vyksta Kaune

Dėl nepagarbos LGBTQ+ bendruomenei iš Kauno traukiasi kultūros ambasadoriai

KAS VYKSTA KAUNE, DELFI 2021/06/25 19:15
R. Tenio, M. Repečkos, DELFI nuotr.

Protestuodami Kauno miesto savivaldybės sprendimą neleisti vykti diskusijoms LGBTQ+ tema, iš „Kaunas 2022“ laivo pasitraukė du ambasadoriai – režisierius Arūnas Matelis bei „Golden Parazyth“ atstovas Giedrius Širka. Abu vyriai apie sprendimą paskelbė penktadienį, argumentuodami, jog tokia valdžios pozicija pažeidžia elementarias žmogaus teises.

Ambasadoriai atsisako postų

Vienas garsiausių Lietuvos režisierių Arūnas Matelis pranešė atsisakantis „Kaunas-Europos kultūros sostinė“ ambasadoriaus vardo, kadangi jo vertybės nesuderinamos su renginio, kuriame visiems žmonėms neužtikrinamos lygios teisės

Kultūra yra NE apie tai, ką daro gimtojo Kauno miesto valdžia. NE apie tai, kaip ji suvokia demokratiją, kaip sumaniai randa „techninių“ pretekstų NE dialogui su LGBT+ bendruomene, pasiteisinimų NE lygioms teisėms. Ne tokia laikysena ir vertybės yra keliamos E u r o p o s !!! KULTŪROS !!! Sostinei !!! Todėl man jau „nėra garbė ir privilegija būti mano gimtojo ir mylimo miesto ambasadoriumi“ ir atsisakau „Kaunas 2022 ambasadoriaus vardo“, – savo feisbuko paskyroje rašo A. Matelis.

Pasiteiravus, ar jis nebandė su „Kaunas-Europos kultūros sostinė“ organizatoriais spręsti šio klausimo, A. Matelis aiškino juos pačius matantis kaip savotiškus įkaitus, bet tai situacijos nekeičia.

„Jų atstovai yra tų pačių miesto organizacijų dalis, jie yra nesavarankiški. Gal jie patys nėra tie, kurie panašiai galvotų, bet tiesiog aš nelabai noriu būti dalimi to renginio, kuris yra toks, koks dabar yra. Kaip kultūros sostinė gali būti tokia, kuri ignoruoja, kuri neigia dialogą, neigia elementarias vienodas teises? Nelabai įsivaizduoju, o mano pozicija radikaliai skiriasi, tad ir nesinori būti kartu“, – Delfi komentavo A. Matelis.

„Tie žmonės, kultūros sostinės organizatoriai, yra labai talentinga ir gabi komanda su fantastinėmis idėjomis, bet ji, manau, yra savotiškas įkaitas. Jie patys galbūt yra kitokios pozicijos, kiek privačiai kalbėjau, irgi deklaruoja, kad nesutinka su tuo, bet jie irgi yra Kauno įstaigos darbuotojai. Gaunasi toks paradoksas: jei Europa būtų žinojusi tokias vertybes, kažin ar būtų sutikusi suteikti kultūros sostinės vardą. Pusiau juokais sakau, kas kitas žingsnis: tų, kurie yra netradicinės orientacijos, spektakliai, filmai negalės būti rodomi, muzika negalės skambėti, kokie toliau techniniai sprendimai? Galvoju, kad kultūra ir menas yra ne apie tai“, – kalbėjo A. Matelis.

Prie šio protesto prisidėjo Giedrius Širka, grupės „Golden Parazyth“ dainininkas ir dainų autorius.

„Prisidedu prie Arūno ir atsisakau Kauno kultūros ambasadoriaus vardo. Aš esu už laisvę kiekvienam žmogui. Esu už visas religijas, nors pats ne priklausau nei vienai. Esu vedęs moterį, bet esu už visas meilės formas tarp suaugusių žmonių. Nenoriu būti tokio miesto ambasadorius, nes tai radikaliai prasilenkia su mano vertybėmis“, – penktadienį įraše socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė jis.

Aistros dėl atšauktos diskusijos

Primename, kad kultūros bendruomenė pasipiktino, kai menininkas Denisas Kolomyckis šią savaitę paviešino, kad viename iš „Kaunas-Europos kultūros sostinė“ renginių, „Jaunimo sezono“ festivalyje, buvo atšaukta planuota diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį. Pasak jo, pagrindinė argumentacija buvo, kad Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo rengti šią diskusiją viešoje erdvėje.

„Susirinkimo laisvė nebuvo suteikta Kaunas Pride. Laisvė kalbėti LGBTQ+ tema su jaunimu taip pat pasirodė nereikalinga. Mano supratimu, šie veiksmai ir grasinimai iš Kauno miesto savivaldybės, kad tam tikros NVO nebebus finansuojamos iš savivaldybės biudžeto, jei eskaluos šias temas (tą supratau iš skirtingų asmenų, kurie dalinosi savo patirtimis su administracija) – ne kas kita, kaip cenzūra.

Apeliacija, kad LGBTQ+ yra vis dar neišdiskutuota tema ir tai, kad reikia daugiau laiko dalykams aptarti – man nuoširdžiai atsibodo. Cenzūra, agresija, diskriminacija, patyčios – yra per daug įsikėrojusios mūsų visuomenėje. Nebeturime prabangos tai toleruoti“, – savo feisbuko paskyroje rašė jis.

„Kaunas-Europos kultūros sostinė“ rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovas Mindaugas Reinikis sakė, kad kol kas jie gali tik apgailestauti dėl tokio režisieriaus sprendimo.

„Matome motyvus ir suprantame. Tuo pačiu dar kartą norime pakartoti, kad „Kaunas 2022“ komanda tikrai netoleruos ir neleis jokios savo programos cenzūros, apkarpymo ar išorės poveikio turiniui. Mes visu šimtu procentu palaikome savo programos kūrėjus, jų rengiamą ir organizuojamą turinį. Šiuo metu vis dar laukiame atsakymo iš Kauno miesto savivaldybės dėl leidimo Jaunimo festivaliui viešose erdvėse. Tačiau, kad ir koks bus savivaldybės sprendimas, užtikriname, kad diskusija, sukėlusi tiek diskusijų, tikrai įvyks, tai jau tapo „Kaunas 2022“ garbės reikalu“.

Organizatoriai: diskusija įvyks

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ pranešime spaudai pranešė, kad jie vis dar laukia Kauno miesto savivaldybės sprendimo dėl „Kaunas 2022” bendrakūrystės festivalyje „Per_kūnija“ planuojamos diskusijos „Su laiku“. Ar pavyks sukurti LGBT+ draugišką kultūrą?“ surengimo Vienybės aikštėje.

„Kol laukiame leidimo diskusijoms Vienybės aikštėje, matome, kad mūsų partneriai, ambasadoriai kelia klausimus, kai kurie pasitraukia. Tad norime aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyti: „Kaunas 2022” – Europos kultūros sostinės kūrėjai netoleruoja homofobijos, yra už pamatines žmogaus laisves ir teises, ypač – žodžio ir saviraiškos laisvę, todėl diskusiją organizuosime: jei ne viešoje, tai privačioje erdvėje“, – teigia „Kaunas 2022“ direktorė Virginija Vitkienė.

Diskusija vyks liepos 3 d., šeštadienį, 12 val., tiesioginė diskusijos transliacija taip pat bus rodoma „Kaunas 2022“ „Facebook“ paskyroje. Diskusijos moderatorius – Denisas Kolomyckis, diskusijos vieta bus patikslinta.

Panašiose situacijose, kai reikia aiškaus ir nedviprasmiško pusių pasirinkimo, viešoji įstaiga „Kaunas2022“, kaip ir iki šiol, taip ir dabar stovės europietiškų vertybių ir pilietinės visuomenės pusėje.

„Tiek dabar, tiek ateityje iškilus vertybiniams pasirinkimams, visada rinksimės idėją, ant kurios ir statomas visas projektas. Jau penkerius metus rengiame, vystome ir pristatome programą, kupiną atvirumo kitam, aktualizuojančią žmogaus teisių, žodžio laisvės, pagarbos kiekvienam ir kultūros kiekvienam temas.

Noriu dar kartą patvirtinti, kad „Kaunas 2022“ palaiko ir skatina visas programos rėmuose keliamas aktualias, nepatogias, karštas temas ir visus jas keliančius partnerius. Taip pat palaikome LGBT bendruomenę, kurios žmonės yra mūsų programos kūrėjai, ambasadoriai, bičiuliai ir kritikai“, – sako V. Vitkienė.

Visą informaciją apie bendrakūrysės festivalyje „Per_kūnija“ planuojamą diskusiją sekite „Su laiku“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA