Visus tris maršrutus atmetusi Kauno savivaldybė užsitraukė nemalonę: LGBT eitynių organizatoriai ruošia skundą – Kas vyksta Kaune

Visus tris maršrutus atmetusi Kauno savivaldybė užsitraukė nemalonę: LGBT eitynių organizatoriai ruošia skundą

BNS 2021/06/10 15:23
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Motyvuodama dalyvių saugumu, Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo organizuoti LGBT eitynes miesto centre ir atmetė net tris siūlytus eitynių maršrutus. Tuo metu jų organizatoriai sprendimą žada skųsti ir jau ruošia skundą Lietuvos administracinių ginčų komisijai.

„Pagal įstatymus negalime riboti saviraiškos laisvės ir drausti tokių eitynių. Savivaldybė nėra nei už, nei prieš tokį renginį, tačiau pirmiausia turime užtikrinti ir pasirūpinti visų kauniečių bei miesto svečių saugumu“, – ketvirtadienį perduotame komentare teigė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Tuo tarpu eitynių organizatoriai sako, kad šį savivaldybės sprendimą skųs.

„Šiuo metu su teisininkių komanda ruošiame skundą Lietuvos administracinių ginčų komisijai. Savivaldybės argumentai atrodo abejotini, bent iš europinių susirinkimų laisvės standartų perspektyvų“, – teigiama renginio organizatorių BNS pateiktame atsakyme.

Motyvuoja saugumu ir vykdoma rekonstrukcija

Kaip jau rašyta, pasak savivaldybės atstovo P. Kero, derinant galimus eitynių maršrutus buvo išsakyti argumentai, kodėl jie nėra galimi: tai, savivaldybės atstovo teigimu, susiję su skirtingose atkarpose vykdomais infrastruktūros atnaujinimo darbais ar tuo, kad eitynės sukeltų „neproporcingai didelių nepatogumų“ gyventojams.

Savivaldybės duomenimis, praėjusią savaitę renginio iniciatoriai prašė leidimo žygiuoti Laisvės alėja, bet čia dar nėra visiškai baigti rekonstrukcijos darbai.

Savivaldybė teigia, jog plačiau saugumo aspektus pakomentuoti galėtų policija. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė BNS informavo, jog užtikrinti saugumą per eitynes pareigūnams būtų sudėtinga.

„Policijai, visų pirma, svarbiausia kiekvieno gyventojo saugumo užtikrinimas, todėl kiekvienu atveju situacija vertinama per saugumo prizmę. Šiuo atveju manome, jog intensyviai vykstantys remonto darbai centrinėje miesto dalyje, dideli gyventojų srautai miesto centre ir potencialiai dar papildomai išaugsiantys tokio renginio metu, apsunkintų ne tik eismo, bet ir kiekvieno gyventojo saugumo užtikrinimą“, – teigė O. Vaitkevičienė.

Ji taip pat teigė, kad „policija, kaip institucija, nesprendžia eitynių reikalingumo“.

Pateikė tris maršrutus

Eitynių organizatoriai teigia savivaldybei pateikę tris galimus eitynių maršrutų variantus, bet visi buvę atmesti.

Pirmasis maršrutas, turėjęs tęstis nuo rotušės Vilniaus gatve bei Laisvės alėja ir baigtis Nepriklausomybės aikštėje prie Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios, žinomos Soboro pavadinimu.

Šį maršrutą savivaldybė atmetusi dėl planuojamos Vilniaus gatvės rekonstrukcijos, nors negalėjo nurodyti, kada tiksliai ji galėtų prasidėti.

Tuomet organizatoriai pateikę pasiūlymą patvirtinti minėtą maršrutą, numatant alternatyvą – Vilniaus gatvę aplenkiant per Šv. Getrūdos gatvę, tačiau savivaldybė jį atmetė, motyvuodama per dideliu nepatogumu, užveriant judrias gatves.

Gegužės 28 dieną organizatoriai pateikė siūlymą eitynes rengti Laisvės alėjoje, judant ja nuo Soboro ir po to apsigręžus atgal iki jo. Šis siūlymas, pasak organizatorių, nederintas „dėl daugybės priežasčių, kurios iki tol nebuvo minėtos nei viename posėdyje“, – nors Laisvės alėja eitynėms siūlyta nuo pat pradžių.

Į savivaldybės teiginius, esą saugumo užtikrinti negalima dėl vykdomų statybos darbų, organizatoriai atkerta, kad esą statybviete tebesančia Laisvės alėja neseniai žygiavo krepšinio sirgaliai.

„Kyla įvairių minčių apie susirinkimo laisvę, apie susirinkimų įstatyme ir konstitucijoje įteisintas piliečių teises ir laisves į taikius susirinkimus, kurie yra demokratinės valstybės pamatas. Matome, kad savivaldybė veikia selektyviai ir eilinį kartą kreipia dėmesį į verslų ar sau patinkančių, o ne pažeidžiamų visuomenės grupių, interesus“, – teigia jie.

Pasak organizatorių, uždaryti gatves ar trumpam apriboti kitas veikas, siekiant užtikrinti saugumą, yra įprasta praktika organizuojant eitynes ar protestus.

Renginį planuoja rudenį

Renginio organizatoriai skelbia, kad eitynės yra planuojamos rugsėjo 4 dieną. „Kaunas pride organizacine grupe“ prisistatantys asmenys sako esantys „neformali grupė žmonių“, priklausančių LGBTQ+ bendruomenei.

„Neatstovaujame jokiai organizacijai, korporacijai ar politinei partijai, ir nesiekiame atstovauti visos LGBTQ+ bendruomenės, tiesiog kviečiame žmones šiame proteste reprezentuoti save ir savo bendruomenes“, – teigia jie.

Kaip teigiama atsakyme, organizatorius palaiko šiai bendruomenei draugiškos organizacijos: Gegužės 1-osios profesinė sąjunga, kino festivalis „Kreivės“, socialinis centras „Emma“, Sapfo festivalis, kultūrinis ir politinis centras „Luna6“.

Savivaldybės renginio organizatoriams pateiktame pranešime apie atsisakymą derinti renginį nurodyta, kad jis adresuojamas Gegužės 1-osios profesinės sąjungos pirmininkui Jurgiui Valiukevičiui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA