V. ir D. Šumskai: mamos – tai stebuklas – Kas vyksta Kaune

V. ir D. Šumskai: mamos – tai stebuklas

Vaidilė ir Dainius Šumskai./ R. Tenio nuotr.

Su Motinos diena kaunietę Vaidilę Šumskienę sveikins šeši vaikai, o po šiltų žodžių bei apkabinimų mama sumerks gėles į vazas ir pakvies visą šeimą susėsti prie bendro stalo. „Pabuvimas drauge – didžiausias džiaugsmas!“, – šypsosi mama.

V. Šumskienė pasakoja kaip ją keitė motinystė, su kokiais iššūkiais ir džiaugsmais teko susidurti, iš kur semiasi įkvėpimo bei stiprybės. Pokalbį savo įžvalgomis praturtina jos vyras bei 6 vaikų tėtis Dainius Šumskas.

Motinos dieną svarbiausia bendrystė

V. Šumskienė atviravo, kad jai Motinos dieną svarbiausia, jog susitiktų visa šeima, dažniausiai susėdanti bendrų pietų ar vakarienės. Pradžiugina apkabinimai, nuoširdus žodis „myliu“, taip pat vaikų gaminti rankdarbiai ar gėlės žiedas. „Tądien man svarbiausia tiesiog pabūti drauge, pasidžiaugti vieni kitais, kol dar visi kartu, kol vyresnieji nepaliko šeimos lizdo“, – sakė V. Šumskienė.

Šumskų šeima švenčia šv. Kalėdas./ Asmeninio albumo nuotr.

D. Šumskas pridūrė, kad kai vaikai buvo mažesni, jie su tėčiu iš pat ankstyvo ryto keliaudavo į turgų pirkti mamai gėlių, o dar išvakarėse būdavo pasirūpinę kokiu saldėsiu.

Šešių vaikų mama V. Šumskienė pažymėjo, kad Motinos dienos šventė ją paskatina prisiminti ir savo giminės mamas: promočiutę, močiutę, mamą, kitas giminės moteris. „Tapusi mama jas suprantu geriau, suvokiu jų gyvenimo pasirinkimus, posūkius ir klystkelius. Atsigręžusi į giminės moteris užmezgu su jomis ryšį, pasisemiu stiprybės“, – teigė V. Šumskienė.

Šešių vaikų mama Vaidilė Šumskienė./ R. Tenio nuotr.

Vaikai perkeičia

Vyriausiam Šumskų vaikui – 20 metų, būtent tiek metų V. Šumskienė turi mamos patirtį. Paprašome pasidalinti jos asmenybės kismais. „Kai prisimenu save prieš 20 metų ir palyginu su dabartine, galiu pasakyti, kad neįtikėtinai pasikeičiau. Kiekvienas vaikas kuria mamą, padeda jai atrasti tokių savybių, kokių ji iki tol net neįsivaizdavo turinti. Kiekvienas vaikas tą daro autentiškai. Jam žinomu būdu. Per atžalų akis ir toliau pažįstu pasaulį“, – tikino pašnekovė.

D. Šumskas atviravo, kaip prieš 20 metų šeimą papildžius pirmam vaikui jį maloniai nustebino žmonos pasišventimas, atsidavimas motinystei.

„Stebino, kaip ji sugeba negalvoti tik apie save ar mane, bet mato ir vaiką, atliepia jo poreikius. Stebėjausi kaip ji gali pasiaukoti: keltis naktį ne vieną kartą ir maitinti kūdikį, rūpintis šeima, stokoti poilsio, bet šypsotis. Būdavo, naktį atsibundu vieną, kitą kartą ir matau ją maitinant kūdikį. Kitą dieną nesulaukdavau jokių priekaištų, tik prašymo trumpam pažiūrėti mažylį, kad ji galėtų numigti“, – mena 6 vaikų tėtis D. Šumskas.

Šeima lankosi Romoje./ Asmeninio albumo nuotr.

Tobulų mamų ir tėčių nebūna

Šumskai įsitikinę, kad tobulų mamų ir tėčių nebūna, tad nereikia savęs varginti stengiantis tokiais tapti.

„Kad reikia būti tobulu tėčiu maniau, kai buvau jaunas ir dar neturėjau vaikų. Tapęs tėčiu supratau – tai kvailystė. Tobulų mamų ir tėčių nebūna, bet būna šventi. Šventumas – kai klysti, bet iš to pasimokai, šviesiai žiūri į rytojų, ateitį. Suklysti – žmogiška, bet kaltinti save, nuolat analizuoti savo nesėkmes – reiškia liūdinti save, o taip elgdamiesi mes būname blogi savo vaikams. (…) Mes, vaikai, mylime savo mamas ne dėl to, kad jos nugyvena gyvenimą be klaidų, bet dėl to, kad mus išmoko mylėti, atleisti, o suklupus – atsistoti ir eiti toliau“, – įsitikinęs D. Šumskas.

Vyras atviravo, kad klysti natūralu, klaidų daro visi, tik svarbu po jų apgalvoti savo elgesį, padaryti išvadas.

„Būna, pakeliu balsą kalbėdamas su vaikais ar grubiai kažką atsakau. Vakaro maldoje suprantu, kad pasielgiau neteisingai ir einu atsiprašyti vaikų, žmonos. Neteisingai pasielgus atsiprašyti – stiprybė“, – teigė pašnekovas.

Pagarba vienišoms mamoms

Tėtis D. Šumskas Motinos dieną nori atsigręžti į vienišas mamas, išreikšti joms dėkingumą ir pagarbą.

„Motinos dieną kasmet susimąstau apie mamas, kurios augina vaikus vienos. Tai – ypatingos mamos. Man be galo sunku įsivaizduoti, kaip vienos mamos augina vaikus, kai matau, kiek daug darbo šis procesas reikalauja, kiek reikia meilės, pasiaukojimo, kitų išteklių. Galbūt tokie vaikai auga turėdami tėčio buvimo alkį, tačiau mamos pasiaukojimas, rūpestis, savo ambicijų atsižadėjimas juos užaugina dorais, sąžiningais, gebančiais pasiaukoti dėl kitų“, – kalbėjo D. Šumskas.

Šešių vaikų tėvai Vaidilė ir Dainius Šumskai./ R. Tenio nuotr.

Pavyzdys – šventos poros

Į ką mama V. Šumskienė lygiuojasi, iš ko semiasi stiprybės? Ji tikino pirmiausiai atsiverčianti Bibliją ir besigilinanti į Biblijos moterų gyvenimus, kurie nėra pagražinti, ten irgi yra paklydimų, teisingų ir klaidingų pasirinkimų.

Dar viena įkvėpėja – šventoji Edita Štein, tai žydų mokslininkė, kuri atsivertė į krikščionybę ir tapo karmelite vienuole. Ši moteris mirė Aušvico koncentracijos stovykloje, o po mirties buvo paskelbta šventąja ir tapo Europos globėja. „Jos raštai labai reikšmingi šiems laikams. Kiek juose gelmės ir esmės!“, – komentavo V. Šumskienė.

Šumskų pora pasakojo, kad abu gilinosi į vaikus auginusias sutuoktinių poras, kurios Katalikų Bažnyčios yra paskelbtos šventomis. Pirmiausiai tai XIX a. gyvenę prancūzai Zelija ir Liudvikas Martenai, auginę 9 vaikus, iš kurių vėliau 4 neteko. Krikščionių pasauliui jie žinomi kaip Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresėlės tėvai.

„Jie mokėjo į visas problemas pažvelgti nuolankiai. Mokėjo viską atiduoti į Dievo rankas, pasitikėti Juo, kad viskas bus gerai“, – sakė V. Šumskienė.

Kita pora – XIX a. gyvenę italai Džiana Bereta Mola ir Pietras Mola. Ši mama mirė pagimdžiusi ketvirtą vaiką.

Vyras vienas užaugino atžalas, nevedė antrą kartą. „Jis dar jaunystėje pasakė: „prašiau, kad mano vaikų motina būtų palaiminta.” Taip ir atsitiko“, – pasakojo V. Šumskienė.

Bendruomenės stiprina

Šešis 4-20 metų vaikus auginantys kauniečiai Šumskai priklauso kelioms organizacijoms, kurios padeda stiprinti šeimos ryšį, tinkamai atlikti mamos ir tėčio vaidmenis: tai Šv. Arkangelo Gabrieliaus ateitininkų šeimos klubas, tarptautinė organizacija „Equipes Notre-Dame“ bei kt.

„Šeimoje svarbu, kad mama būtų laiminga. Jei myli vaikus, turi pasirūpinti žmona, nes vaikams labai svarbi laiminga mama. Jei darnūs santykiai tarp vyro ir žmonos, laimingi ir vaikai“, – iš patirties kalbėjo D. Šumskas.

Šeimos santykius porai padeda stiprinti šios taisyklės: asmeninė malda, dėmesys poros santykiams, kasdienis Dievo žodžio skaitymas, bent kartą per mėnesį ilgas, nuoseklus ir atviras poros pokalbis, poros susikurta mėnesio taisyklė, kuri suteikia daugiau džiaugsmo bei paskutinis punktas – kartą metuose vykstama į savaitgalio rekolekcijas.

„Tegul Motinos diena būna mums visiems kupina džiaugsmo, vilties ir meilės. Juk atsigręžiame į artimiausią mums žmogų, taigi, dėkokime joms ir Dievui, kad esame šiame pasaulyje!“ – sako V. ir D. Šumskai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA