Šančiai išvyniojo savivaldybės „dovaną“: kitokio būdo atkreipti dėmesį nemato – Kas vyksta Kaune

Šančiai išvyniojo savivaldybės „dovaną“: kitokio būdo atkreipti dėmesį nemato

D. Biržiečio nuotr.

Šeštadienio rytą kuoliukų, „Stop“ juostos ir plačią polietileno atraižą su gatvės ženklinimo imitacija griebę šančiškiai leidosi į protesto kelionę Nemuno krantine. Remdamiesi savivaldybės dokumentais, gyventojai nužymėjo rekonstruoti planuojamos gatvės trasą ir pamėgino pavaizduoti, kaip ji atrodys. Šitaip žmonės išreiškė pasipriešinimą atnaujintam valdžios planui – anot šančiškių, tvarkyti pakrantę reikia, bet dviejų juostų asfaltuotai gatvei jie sako „ne“.

Protesto akcija „Išvyniok Kauno valdžios dovaną Šančiams“ prasidėjo šeštadienį, 10 val., ties Kranto 11-ąja gatve – ten, kur turėtų užsibaigti vienas rekonstruoti planuojamos Nemuno krantinės gatvės galas.

Būrelis Šančių ir Lietuvos vėliavomis nešinų gyventojų žygiavo žymėdami 5,5 m pločio numatomas gatvės ribas „Stop“ juosta ir tarpais primatuodami urbanizacijos menkai paliestai krantinei „asfaltą“. Apie 12 val. protestuotojai pasiekė Darbėnų gatvę – rekonstruota gatvė turėtų įsilieti į A. Juozapavičiaus prospektą dar kiek tolėliau, už naujų daugiabučių statybvietės.

Daugiabučio statyba A. Juozapavičiaus prospekte

Parodė žmonėms, kas jų laukia

Žemųjų Šančių bendruomenės valdybos narys Virginijus Baranauskas „Kas vyksta Kaune“ saulės nutviekstoje pakrantėje sakė, kad ne kartą savivaldybei raštus, įvairias akcijas, kaip ir šiandieninė, adresavusi bendruomenė nesulaukė jokio dėmesio ir noro kalbėtis.

„Manome, kad be pokalbio su vietos žmonėmis – tais, kuriems labiausiai ir rūpi, kas čia vyksta, sunkiai įmanoma įgyvendinti tokius projektus kaip Šančių kelio rekonstrukcija. Tai, kad savivaldybė nenori diskutuoti, mums yra nepriimtina. Neįsivaizduojame, kokia forma prisiprašyti dėmesio – keletą kartų tą mėginome daryti labai tvarkingai ir civilizuotai. Lieka toks protesto kelias.

Žmonėms, kurie gyvena arti būsimo kelio, norime parodyti, kas jų laukia, kokia yra ne deklaruojama pagalba ir rūpestis Šančių gyventojais, o kas bus iš tikrųjų“, – aiškino V. Baranauskas.

Anot jo, vienas šančiškius itin stebinančių dalykų – kad savivaldybė pristatydama jau antrą gatvės rekonstrukcijos projektą deklaruoja atsižvelgusi į 2019 m. išsakytas bendruomenės pozicijas ir atitinkamai pataisiusi projektą.

Tinka viskas, tik ne gatvė

„Mūsų pačių rinkta valdžia vieną dieną pateikia naujieną – sako, jūsų gerovei Šančiuose atliksime 10 gerų darbų: išasfaltuosime žvyrkelį, sutvarkysime ir praplatinsime esamą dviračių taką, padarysime pėsčiųjų taką, naują apšvietimą, vietą šiukšlių konteineriams, automobilių stovėjimo aikštelę, pliaže įrengsime persirengimo kabinas, stovus dviračiams ir t. t.

Labai daug gerų dalykų. Mes: šaunu, vyrai, šito seniai laukėme, su viskuo sutinkame, išskyrus pirmą punktą – mums nereikia gatvės. Bet valdžia sako, ne, imkite visą paketą. Tai jie vadina atsižvelgimu į mūsų poziciją, pagal kurią iš esmės gatvės nereikia, visa kita – prašau, tinka“, – teigė V. Baranauskas.

Jis pridėjo, kad būtų galima ieškoti kompromisų, bet dabar diskusija nevyksta, vyksta monologas iš savivaldybės ir bendruomenės pusės. Šančiškių monologo forma tokia, nes kitokios progos pasikalbėti valdžia esą neduoda.

Baiminasi landšafto išdarkymo

Kaip sakė akcijos organizatoriai, šeštadienį Nemuno pakrantėje nužymėtas 5,5 m gatvės plotis pagal pačios savivaldybės tinklalapyje pateiktą toponuotrauką. Dalyvaujant matavimų ekspertui su specialia įranga, kuoliukais ir „Stop“ juostomis pažymėta gatvės trasa per visą numatomą 1673 m ilgį nuo Kranto 11-osios iki A. Juozapavičiaus prospekto.

Anot brėžinį portalo žurnalistams rodžiuso specialisto, deklaruojamas gatvės plotis – 5,5 m, visi žmonės galvoja, kad tai nedaug, panašiai, kaip yra, bet bendras planuojamos pertvarkyti zonos su dviračių taku plotis – 12,5 m. Jeigu savivaldybė bent jau paliktų tą patį plotį, kažkaip esą pavyktų susitarti.

Šeštadienį nužymėtas gatvės plotis be perdaryto šlaito ir dviračių tako ribų / D. Biržiečio nuotr.

„Jeigu gatvė būtų tiesiama kur nors laukuose, už miesto, kur nėra gyventojų, tada gerai, kelininkai pasimatavo, nutiesė kelią ir gyvenvietė aplinkui auga. Čia gi atvirkščiai – yra senas rajonas, turintis savitumą, ką ir Kauno miesto bendrasis planas teigia.

Tokioje vietoje pagal brėžinį akivaizdu, kad tai nėra plokščias takelis. Čia yra reljefas, landšafto architekto darbas, o ne tik kelininko. Savivaldybė sako, ne, jokių architektų nereikia, kelininkai padarys. Jeigu tai darys tik kelininkas, ir padarys pagal savo supratimą. Tokioje jautrioje vietoje visas landšaftas bus sugadintas“, – svarstė V. Baranauskas.

Viešas pristatymas – kitą savaitę

Apie atnaujintą planą Žemuosiuose Šančiuose kovo pradžioje pranešusi Kauno savivaldybė sutinka, kad užpernai pristatytas pirminis Nemuno krantinės gatvės atnaujinimo projektas sukėlė daug diskusijų, iš gyventojų pusės pažiro pastabos ir komentarai. Į juos atsižvelgus, valdžia su projektuotojais miestui pasiūlė naujus teritorijos tvarkymo sprendinius.

Gatvė iš esmės sutrumpinta, pagal atnaujintą planą ją numatyta tiesti nuo A. Juozapavičiaus prospekto iki Kranto 11-osios gatvės. Ketinama įrengti iškiliąsias sankryžas ir pėsčiųjų perėjas, kelio ženklus, geresnį apšvietimą, vaikų žaidimų aikšteles ir naujus želdinius, nors ne visi sprendiniai konkretizuoti rekonstrukcijos projekte.

Teigiama, kad dviejų eismo juostų, 5,5 m pločio gatve nebus leidžiama važiuoti sunkiasvorėms transporto priemonėms.

Viešas projekto svarstymas nuotoliniu būdu vyks kovo 23 d., 17 val.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA