„Bermudų trikampis“ Kaune: lankantis pirmą kartą – pasijunti lyg labirinte – Kas vyksta Kaune

„Bermudų trikampis“ Kaune: lankantis pirmą kartą – pasijunti lyg labirinte

„Bermudų trikampis“ Dainavos mikrorajone/ R. Tenio nuotr.

Kaunas jau keliasdešimt metų turi savo „Bermudų trikampį“ – painų daugiabučių ir visuomeninių pastatų kvartalą, esantį Dainavos mikrorajone, tarp Draugystės parko ir prekybos miestelio „Urmas“. Kvartalas yra trikampio formos, jį juosia Taikos ir Pramonės prospektai bei Draugystės gatvė. Bet kodėl jis pramintas „Bermudų“?

Į šį klausimą bandome atsakyti kalbėdamiesi su gidu Algimantu Grigu, vedančiu ekskursijas po šią vietovę „Dainavos mikrorajonas: Bermudai: 2153“, buvusia Dainavos seniūnijos Bermudų seniūnaitijos seniūnaite Nijole Ragauskiene bei vietiniais gyventojais Birute ir Albertu.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
„Bermudų trikampis“ / R. Tenio nuotr.

Pavadino pokštaudami?

Šiame kvartale gyvenanti buvusi Bermudų seniūnaitė Nijolė Ragauskienė pasakojo, kad nuo pat 1990 m., kai tik čia atsikraustė, vietiniai kvartalą vadino „Bermudų trikampiu“. „Jį riboja trys gatvės, gan painu, gal dėl to taip ir pavadino?“, – svarstė N. Ragauskienė.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
„Banguojanti“ achitektūra / R. Tenio nuotr.

2000-aisiais į šią Dainavos mikrorajono zoną gyventi atsikraustęs Albertas pasakojo, kad tiek metų kitaip šios vietos ir nevadina – visiems aišku, kur Kaune yra „Bermudų trikampis“. „Kai atsikrausčiau vietiniai kvartalą jau vadino „Bermudais“, tačiau, kai jį dar tik statė, žinau, kad vadino tiesiog „trikampiu“. Matyt, kažkas iš smagumo vėliau pridėjo dar ir „Bermudų“, – šypsodamasis mintijo vietinis gyventojas Albertas.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Kairėje – Taikos prospektas. Pernai 5 k. butą (94 kv. m, per du aukštus) „Bermudų trikampyje“ buvo galima išsinuomoti už 490-590 €/mėn / R. Tenio nuotr.

Gidas Algimantas Grigas mano, kad kvartalas tokį pavadinimą greičiausiai gavo dėl savo formos ir painumo, mat dalis namų Taikos prospekte išdėstyti raidę „C“ primenančiomis kompozicijomis, o prie Taikos pr., Draugystės g. ir Kovo 11-osios g. transporto žiedo eina vienas ilgas namų lydinys, kurio numeraciją reikia gerokai pastudijuoti.

Patekus į kvartalo vidų pajunti, kad vaikštai ratais, mat vidinės gatvės sukasi ratu. „Taksistai, kurjeriai ar keliaujantieji į svečius nuolat klaidžioja, gal dėl to vietovė ir vadinama „Bermudų trikampiu“. Žmonės rajono viduje tiesiog – prapuola“, – su šypsena konstatavo gidas A. Grigas.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Automobiliai kiemuose / R. Tenio nuotr.

Pravažiuoja tūkstančiai automobilių

Nuo 2010 m. kvartale gyvenanti architektė Birutė (maždaug 1980-aisiais dirbusi Kauno miesto vykdomojo komiteto architektūros valdyboje) akcentavo, kad aplinkui vyksta intensyvus eismas ir iškėlė dar vieną pavadinimo versiją:

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Išskirtinės architektūros daugiabutis „Bermudų trikampyje“./ R. Tenio nuotr.

„Ši vieta visad būdavo juodas taškas miesto žemėlapyje pagal užterštumą, mat visomis trimis gatvėmis vyksta intensyvus eismas. Prieš kokius 7-8 m. tvarkant Taikos prospektą buvo paskaičiuota, kad per dieną Taikos pr. atkarpa ties „Bermudų trikampiu“, nuo vieno transporto žiedo iki kito pravažiuoja apie 15 tūkst. automobilių. Galbūt dėl užterštumo ir praminė šį kvartalą „Bermudų trikampiu“, namai čia tarsi pradingsta teršalų dulksnoje. Žinoma, tai tik hipotezė. Greičiausiai pavadinimas tėra liaudies kūryba“, – kalbėjo architektė Birutė.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Kadaise kvartale žydėjo sodai, ganėsi gyvuliai / R. Tenio nuotr.

Buvo kolektyviniai sodai

Prisiminkime ypatingojo kvartalo istoriją. Tarpukariu šioje miesto dalyje buvo kaimo vietovė. „9 km Dainavos kaimas. Aplinkiniai ūkininkai augina daug braškių“, – rašoma 1937 m. knygoje „20 kelionių po Kauno apskritį“. Šiame kaime tekėjo Dainavos upelis, vėliau sovietmečiu veikė „Dainavos“ kolūkis. Beje, netoli „Bermudų“ esančiame Tautų (dabar Draugystės) parke tuomet ganėsi karvės.

Maždaug iki 1983 metų „Bermudų trikampyje“ buvo kolektyviniai sodai su nameliais, ganėsi ožkos ir karvės. Vietinis gyventojas Albertas dar mena, kaip studijų metais čia eidavo skinti obuolių. „Kai studijavome, su draugais eidavome per šį kvartalą į „Trijų berželių“ aludę, paskui į „Ateities“ barą. Beeidami per „trikampio“ sodus dar ir obuoliukų pasirankiodavom“, – prisimena Albertas.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Langai / R. Tenio nuotr.

Buvusi Bermudų seniūnaitė N. Ragauskienė irgi mena, kad prieš statant daugiabučius šioje teritorijoje buvo vienkiemiai, juose gyveno žmonės. „Dar išliko jų statyti medžiai, vaismedžiai. (…) Netoli buvusios Kauno T. Masiulio jaunimo mokyklos yra šlapia vieta, svarstoma, kad čia seniau galėjo būti pelkė. Ir dabar pavasarį toje vietoje būna didelės balos“, – sakė N. Ragauskienė.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Buvusi Kauno Tito Masiulio jaunimo mokykla / R. Tenio nuotr.

Statė sovietmečiu

Sovietmečiu vykus daugiabučių statymo bumui, sodai buvo panaikinti ir kvartalas užstatytas daugiabučiais. 1983-1988 m. dabartinėje „Bermudų trikampio“ dalyje buvo statomi geltonų plytų ekraniniai 5-aukščiai ir 9-aukščiai. 12-aukščiai namai atsirado vėlesniais metais.

Pasak architektės Birutės, sovietmečiu tipinis mikrorajono projektas atrodė taip: šalia daugiabučių išdygdavo mokykla (1284 vietų), vaikų darželis (280 vietų), jei didesnis rajonas – statydavo du darželius, būdavo parduotuvė. Šalia „Bermudų trikampio“ veikė populiari parduotuvė „Berželis“, kitoje pusėje buvo „Girstupio“ prekybos centras, tad pačiame „trikampyje“ parduotuvė buvo nebūtina.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Centre – trys dvylikaaukščiai / R. Tenio nuotr.

Gidas A. Grigas pažymėjo, kad šie daugiabučiai buvo labai laukiami kauniečių, nes 1986 m. butų laukė daugiau, nei 21 tūkst. šeimų Kaune. „Butų Kaune jau trūko kokius 10-15 m., daug žmonių gyveno komunaliniuose butuose su bendromis virtuvėmis ir voniomis. „Bermuduose“ gyvenimo sąlygos buvo nepalyginamai geresnės: atsirado 1-5 kambarių butai su erdviais prieškambariais, holais, nemažomis virtuvėmis, tarkim 10 kv. m, kai kitur būdavo vos kelių“, – vardino architektė Birutė.

Dėl to, anot Birutės, sovietmečiu „Bermudų trikampis“ buvo laikomas prestižiniu, jį apgyvendino nemažai savivaldybės tarnautojų, įsikūrė aplinkinėse pramonės įmonėse dirbę žmonės, gavę čia butus pagal paskyrimą.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Pirmame plane – sujungti penkiaaukščiai / R. Tenio nuotr.

Įmantri daugiabučių juosta

Iš didžiulio Taikos pr., Draugystės g. ir Kovo 11-osios g. transporto žiedo žvelgiame į įspūdingiausią „Bermudų trikampio“ panoramą – geltonų ir raudonų plytų bei intarpuose dažytų fasadų daugiabučių kompoziciją, tarsi lydinį.

Arčiausiai žiedo – ilgas kaip gyvatė penkiaaukštis, o toliau trys apvalios kompozicijos – tai 9-aukščiai, sujungti su „C“ formos 5-aukščiais namais.

Gidas A. Grigas (dešinėje) 2020 m. spalį vedė ekskursiją „Dainavos mikrorajonas: Bermudai: 2153“. Jos metu susirinkusieji išgirdo, kad sovietmečiu 1 tūkst. daugiabučio gyventojų buvo numatyta vos 14 vietų automobiliams / Ekskursiją inicijavusio projekto „Draugystės menas“ nuotr.

„Įdomu, kad žiūrime į devynaukštį, bet viduje jis slepia 12 aukštų, nes viršutiniuose trijuose aukštuose yra dviejų ir trijų kambarių butai, perstumti per pusaukštį. Taigi, liftas sustoja net 12-oje aukštų. Namuose daug dėmesio skirta triukšmo suvaldymui – nevienodi langai: į gatvės pusę nukreipti nedideli virtuvės, buitinių patalpų, o į ramų kiemą – gyvenamųjų kambarių langai. Pagal langų formą galima atspėti originaliame projekte numatytą funkciją: kur šiukšlių nuleidimo vamzdžių patalpos, skalbyklos ar laiptinės“, – pasakojo gidas A. Grigas.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
C formos namų kompozicija Taikos prospekte / R. Tenio nuotr.

Čia, Taikos prospekte esančių daugiabučių laiptinėse, akys susipina bandant suprasti namų ir jų laiptinių numeraciją.

Architektūrinę „Bermudų trikampio“ dalį projektavo Rimantas Zimkus ir Edmundas Andrašius, o urbanistinį planą braižė Gražina Miškinienė. Kartu rajono koncepciją vystė ir kiti „Miestprojekte“ dirbę architektai. Laikui bėgant namai keitė spalvas, ne vienas jau yra rekonstruotas.

Gidas pažymėjo, kad butų kainos „Bermudų trikampyje“ beveik prilygsta Žaliakalnio gyvenamiesiems namams, jų čia mažai parduodama.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Spalvotų namų kieme – sūpynės mažiesiems / R. Tenio nuotr.

Džiugina žaluma, gėlynai

Žvilgtelkime į žaliąją „Bermudų trikampio“ dalį. N. Ragauskienė prieš daugiau kaip trisdešimt metų šiuo kvartalu tikina susižavėjusi ne tik dėl uždarų kiemelių, bet ir dėl žalumos, ypač promenados, vedančios link vaikų lopšelio-darželio „Vaidilutė“. „Vasarą šeimos su vaikais mėgsta ant pievutės išsinešti užklotus ir rengti piknikus, mamos ar tėčiai žaliuoju taku vežioja mažuosius“, – sakė N. Ragauskienė.

Gyventojai Birutei kvartalo kiemai primena mažus parkelius. „Čia prisodinta ąžuolų, beržų, maumedžių, krūmų, žydi gėlynai. Lyg parkelyje. Iš Taikos pr. pasodinta dekoratyvinių pušų, kurios yra tarsi užtvara nuo intensyvaus eismo triukšmo ir kvapo“, – kalbėjo Birutė.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Tarpas / R. Tenio nuotr.

Kvartalo minusu kalbinti gyventojai įvardino per mažas automobilių stovėjimo aikšteles, siaurus įvažiavimus į kiemus, tad automobiliai čia dažnai važiuoja pėsčiųjų takais.

Statant Dainavos mikrorajoną nebuvo tinkamai suprojektuotos vietos automobiliams, daugiausia orientuotasi į šaligatvius pėstiesiems. Augant gyventojų skaičiui – daugėjo ir automobilių, jie šiame kvartale važiuoja ir šaligatviais. „Pirmą kartą čia besilankančiuosius tai stebina“, – pažymėjo N. Ragauskienė.

Gyventojų poreikių netenkina po daugiabučiais įrengtos požeminės automobilių stovėjimo aikštelės.

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
VšĮ Kauno m. greitosios med. pagalbos stotis / R. Tenio nuotr.

Ką dar rasime?

„Bermudų trikampyje“ rasime ne tik daugiabučius, bet ir gausybę visuomeninių pastatų.

Pramonės prospekte yra: degalinė, buvusi Kauno Tito Masiulio jaunimo mokykla, Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinys su šalia stovinčia Leono Striogos skulptūra „Sėdinti mergina“, Dainavos jaunimo centras, prekybos centras „Maxima“ (atidarytas 2000 m. jis tapo didžiausiu prekybos centru Kaune).

Bermudų trikampis - gyvenamasis kvartalas Dainavoje
Kauno Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus (mormonų) bažnyčia / R. Tenio nuotr.

Draugystės gatvėje: Kauno Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus (mormonų) bažnyčia, kavinė „Iltis“, vaikų lopšelis-darželis „Vaidilutė“, baras, kebabinė, autoservisas, grožio salonas, kelios kirpyklos, kelios vaistinės, stomatologijos kabinetas, žūklės reikmenų parduotuvė.

Taikos prospekte: automobilių plovykla, odontologijos kabinetas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA