Vyriausybė pirmadienį nusprendė karantiną pratęsti iki Naujųjų metų ir sugriežtinti jo reikalavimus. Gyventojams rekomenduojama namus palikti tik dėl svarbių priežasčių. Kaip po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sakė laikinasis premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad visi pokyčiai vykdomi tam, kad žmonės turėtų kuo mažiau kontaktų.
Pokyčiai juo nuo trečiadienio
Laikinasis ministras pirmininkas S. Skvernelis teigė, kad visi pokyčiai įsigalioja jau nuo šio trečiadienio.
„Esminiai dalykai – karantinas pratęsiamas iki šių metų pabaigos. Šiandien priimti sprendimai įsigalioja nuo trečiadienio“, – sakė premjeras.
Jis teigė, kad visais pokyčiais bus siekiama riboti susibūrimus.
„Privalomas nurodymas dirbti nuotoliniu būdu, išskyrus tuos atvejus, kai neįmanoma darbo atlikti tokiu būdu“, – sakė jis.
„Rekomendacija – nepalikti gyvenamosios vietos, jei tai nėra būtina“, – pabrėžė premjeras.
Visi mokiniai mokslus tęs nuotoliniu būdu, pradinukams – atostogos prasideda nuo pirmadienio. Rekomenduojama į darželius vaikus vesti tik nesant kitos alternatyvos.
Kritika dėl Prezidentūros
Daug kritikos sekmadienį sulaukė laikinojo premjero ir sveikatos apsaugos ministro sprendimas nedalyvauti Prezidentūroje rengtame Sveikatos ekspertų tarybos posėdyje. Paklaustas, kodėl šiame susitikime jis nedalyvavo, S. Skvernelis pažėrė kritikos.
„Tai buvo sveikatos ekspertų susitikimas. Ten kur turi dalyvauti ekspertai, dalyvauja ekspertai. O ten, kur turi dalyvauti sprendimų priėmėjai, jie ten ir dalyvauja.
Ekspertų lygmenyje mane ir Vyriausybę atstovavo mano patarėjas. Matyt, nereikia daryti tokiuose renginiuose, atleiskite už rusišką žodį, pakazuchos. Ekspertai yra išklausyti, nuomonė yra pateikta, su ta nuomone susipažinta buvo. Juo labiau žinant, kad pirmadienį Vyriausybė šiuos sprendimus priims“, – sakė laikinasis premjeras.
„Kita vertus, jau ne kartą buvo pasakyta, kad sprendimų priėmėjas, kalbant apie COVID–19 valdymą, yra Vyriausybė. Tai tais atvejais, kada reikėjo formate Prezidentūroje daryti vakcinų klausimą, buvo tiesiog aiškiai pasakyta, kad Vyriausybės čia yra atsakomybės ribos, tai Vyriausybė to griežtai ir laikosi“, – pridūrė jis.
Bendravimas tarp šeimų
Vyriausybė apsisprendė, jog nuo trečiadienio bus draudžiami daugiau nei dviejų šeimų ar namų ūkių artimi kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.
Premjeras aiškino, kad išimtis palikta dėl vienišų asmenų.
„Palikę absoliutų (nurodymą, aut. p.), kad tik vienos šeimos ūkis gali bendrauti atstumtume pakankamą dalį vienišų žmonių. Kurie tokiose sunkiose sąlygose jaučiasi pakankamai nekomfortabiliai. Ir jei mes jiems uždraudžiame apskritai susitikti ir bendrauti, tai yra ne tik koronaviruso pavojus, atsiranda ir kitos problemos“, – sakė jis.
Gali apsispręsti riboti judėjimą tarp miestų
Laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Aurelijus Veryga neatmeta, kad naujoji Vyriausybė gali apsispręsti riboti judėjimą tarp miestų.
„Neatmesčiau galimybės, kad naujoji Vyriausybė gali apsispręsti riboti judėjimą tarp miestų, bet ir tame pačiame mieste viena šeima gali aplankyti keliolika ar keliasdešimt kitų šeimų, jei nėra supratimo, kad liga reali, kad ji gali kainuoti tų aplankytų žmonių gyvybes. Norėtųsi tikėtis, kad mes gyvename toje šalyje, kur žmonės klausosi ne tik policijos, ne tik baudų, bet šiek tiek supranta ir patys, kad yra atsakingi už situacijos rimtumą ir sukontroliavimą“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Veryga.
Jis taip pat prašė gyventojų sąmoningumo, „koks buvo pavasarį.
„Norėtųsi prašyti tokio pat ar bent jau panašaus sąmoningumo, koks buvo pavasarį, kai pavyko sukontroliuoti ligos plitimą labai efektyviai. Būtų gerai, kad tai vyktų ir dabar, o kaip pavyks suvaldyti, ar žmonės laikysis, ar ne, manau, kad atsiras sąmoningų gyventojų, kurie, pamatę dideles susiorganizuotas grupes kažkur gyvenamoje aplinkoje, bus sąmoningi ir praneš apie tai“, – sakė laikinasis ministras.
Paklaustas, ar pats teiktų rekomendaciją naujajai Vyriausybei riboti gyventojų judėjimą tarp miestų per Kalėdas, jis sakė, kad tai būtų tikslinga.
„Teikčiau. Matant žmonių elgesį ir sąmoningumą, manau, kad toms kelioms dienoms būtų adekvatu ir racionalu prižiūrėti gyventojų judėjimą“, – sakė A. Veryga.
Vakcinavimo tvarka paruošta
A. Veryga teigė, kad visai realu, kad populiacijos skiepijimas galėtų prasidėti vasario-kovo mėnesiais.
„Taip, realu, jeigu tik atvažiuotų vakcinos“, – sakė politikas.
„Tvarka yra nustatyta. (…) Pirmiausia yra medikai, slaugos, globos darbuotojai, rizikos amžiaus ir rizikos grupių gyventojai. Ir tik vėliau, kai vakcinos atkeliauja pakankamai visiems, tada yra pradedami skiepyti kiti asmenys, kurie yra jaunesnio amžiaus, neturi ligų“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė ministras.
Jis teigė negalintis pasakyti, kada skiepijimas galėtų būti pradėtas.
„Viskas priklausys nuo to, kada atvyks vakcina ir kiek jos atvyks“, – komentavo A. Veryga.
Jis teigė, kad vakcinavimo tvarka Lietuvoje yra parengta, tačiau šiuo metu ji „yra derinama“.
Į Lietuvą atgabenus vakcinas nuo koronaviruso, pirmiausia bus skiepijami medikai, rizikos grupėse esantys žmonės.