Mirė COVID-19 sirgęs ir didelį indėlį į Kauno kultūrinį gyvenimą įnešęs dirigentas P. Bingelis – Kas vyksta Kaune

Mirė COVID-19 sirgęs ir didelį indėlį į Kauno kultūrinį gyvenimą įnešęs dirigentas P. Bingelis

ELTA / Birutė Mačienė 2020/12/06 10:41
DELFI nuotr.

Eidamas 78-uosius, mirė Nacionalinės premijos laureatas, Kauno valstybinio choro įkūrėjas (1969-aisiais) ir vadovas bei vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis. Jo gyvybę pasiglemžė klastingas koronavirusas.

COVID-19 liga P. Bingelis sirgo kelias pastarąsias savaites, buvo gydomas iš pradžių LSMU Kauno ligoninėje, sveikatos būklei pablogėjus, pervežtas intensyviam gydymui į Kauno klinikas.

P. Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime (Varėnos rajone). Baigęs Lietuvos konservatoriją, stažavosi Felixo Mendelssohno Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige.

Daugybę savo gyvenimo metų jis paskyrė kūrybai, ir pagrindinė jo aistra kūrybinėje biografijoje buvo Kauno valstybinis choras, pernai rudenį drauge su savo įkūrėju bei vadovu šventęs 50-metį.

Ta proga Kauno valstybinės filharmonijos direktorius Justinas Krėpšta naujienų agentūrai ELTA kalbėjo: „Iš tiesų, nuostabu, kad Kauną ir Lietuvą jau 50 metų labai plačiai garsina stiprus muzikos kolektyvas, unikalu ir tai, kad choro vadovas prof. P. Bingelis yra ir jo įkūrėjas. Tokių dalykų ne tiek daug pasaulyje rastume, – vieni garsūs muzikai įkuria ar simfoninį orkestrą, ar chorą, kurie gyvuoja labai ilgai, bet su metais vadovai keičiasi., O čia – pusę amžiaus – tas pats talentas vadovauja profesionaliam chorui“.

Prieš 50 metų ne kam kitam, o Petrui Bingeliui, jaunam chorvedžiui, Kultūros ministerija pavedė įkurti profesionalų chorą. Tai nebuvo lengva užduotis, bet ji puikiai buvo atlikta. Choras stiprėjo, augo, kaupė repertuarą ir patirtį, dalyvaudamas festivaliuose, tarptautiniuose projektuose, netgi – operose. P. Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras ne kartą gastroliavo įvairiuose žemynuose. Kauno choras tapo vienu geriausių Europoje, o daugybės žymių dirigentų nuomone, tokių kaip šis, chorų pasaulyje yra nedaug.

Užsitarnavęs pripažinimą kaip vienas ryškiausių nūdienos Lietuvos muzikų, Kauno valstybinio choro vadovas P. Bingelis nuo 1980 metų dirbo Lietuvos valstybinės konservatorijos Choro dirigavimo katedros vyr. dėstytoju, 1992 žaisiais tapo docentu. 1996 – aisiais – Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesoriumi. Išugdęs būrį dirigentų, 2015 metais buvo išrinktas Vytauto Didžiojo universiteto Senato valdybos pirmininko pavaduotoju.

Savame ilgame kūrybiniame kelyje P. Bingelis plačiai pagarsėjo ir kaip respublikinių bei miesto dainų švenčių dirigentas, buvo ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas, nuo 1996 metų – Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas.

Ne vieną dešimtmetį visuomenė jį žinojo kaip chorinės muzikos bei kultūros puoselėtoją. P. Bingelis ne kartą dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos kameriniam orkestrui, Kauno miesto simfoniniam orkestrui, koncertavo su pasaulyje žinomais solistais.

Nepriklausydamas jokiai politinei partijai, P. Bingelis ne vieną kadenciją dirbo Kauno miesto taryboje, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje. Jo nuopelnai Lietuvos kultūrai įvertinti Nacionaline premija. P. Bingelis buvo apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Yra pelnęs ir tarptautinių apdovanojimų.

PATVIRTINTA NAUJŲ LIGOS ATVEJŲ PER VAKAR DIENĄ:
*Per vakar dieną ištirta ėminių

Per praėjusią parą nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų:
Iš viso nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų

14 dienų sergamumas COVID-19 liga (100 tūkst. gyventojų)

LIETUVOJE PATVIRTINTŲ LIGOS ATVEJŲ

Pasveikusių viso

(informacija atnaujinta pagal Lietuvos statistikos departamento pateiktus duomenis)
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA