Astravo atominėje jėgainėje sprogo transformatoriai, pavojaus nėra – Kas vyksta Kaune

Astravo atominėje jėgainėje sprogo transformatoriai, pavojaus nėra

BNS 2020/11/09 19:44
Astravo AE / DELFI nuotr.

Praėjusią savaitę į energetikos sistemą įjungta Astravo atominė elektrinė (AE) nuo sekmadienio vidurdienio nebegamina elektros, BNS informavo Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“. Kaip remdamasis šaltiniais skelbia tut.by, elektrinė sustabdyta dėl sprogusių transformatorių. Ekspertai teigia, kad šis įvykis neturi jokios įtakos reaktoriaus saugumui, kalbant apie radiacijos nutekėjimą.

„Sustojimo priežastis yra kelių įtampos transformatorių (jie skirti įtampai elektros elektros grandinėse pakeisti) sprogimai viename iš agregatų, prijungtų prie generatoriaus“, – tut.by sakė šaltinis.

„Formaliai nieko neįprasto neįvyko, panašus incidentas anksčiau buvo ir Leningrado AE, tačiau tyrimas bei elektros paskirstymo schemos atkūrimas užtruks“, – sakė jis. Anot šaltinio, transformatorių gamintojams bus pareikštos garantinės pretenzijos.

Teigiama, kad šis įvykis reaktoriaus saugumui įtakos neturi. „Reaktoriaus saugumui tokie incidentai įtakos neturi. Bet jei transformatoriuje buvo gaisras, Baltarusijos AE paleidimą pramoniniam eksploatavimui teks atidėti tokiam laiko tarpui, kuris reikalingas įrangai suremontuoti“, – rašo belatom.by.

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovas spaudai Vitalijus Novickis patikino, jog incidentas Baltarusijos atominėje elektrinėje – ne jo žinybos kompetencijoje, nes „200 proc., kad gaisro ten nebuvo“. Baltarusijos AE informacijos centro viršininkas Eduardas Sviridas paprašė palaukti oficialaus komentaro, kurį jis šiuo metu rengia.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) teigia neturinti informacijos apie tai, kaip vysta Astravo AE energetinis paleidimas.

„Šiame etape, kaip ir kituose, bloko įranga ir sistemos yra išbandomos, testuojamos, jei nustatomi, šalinami defektai. Dėl leidimo tolimesniems etapams – bandomajam pramoniniam eksploatavimui – informacijos taip pat nesame gavę“, – BNS komentavo VATESI.

Elektros gamyba Astravo AE pradėta praėjusį antradienį, o savaitgalį Minskas informavo, kad pirmojo reaktoriaus galingumas padidintas iki 400 megavatų (MW). Iškart po prijungimo prie tinklo antradienį, Astravo AE veikė 250 MW galia.

Minskas tvirtina, kad bandymų programose numatyta, jog energetinio bloko galingumas bus palaipsniui didinamas iki projektinio – 1 190 MW, o pirmojo energetinio bloko paleidimas pramoninei eksploatacijai planuojamas 2021 metų pirmąjį ketvirtį.

Šeštadienį Minske taip pat surengta oficiali AE atidarymo ceremonija, kurioje dalyvavo ir autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka.

Lietuva nutraukė prekybą baltarusiška elektra iš karto, kai tik ji pradėjo gaminti elektrą – lapkričio 3-ąją. Tuo metu Latvija po Astravo AE įjungimo, pradėjo elektros prekybą su Rusija pagal naują metodiką, kurios iki šiol nepatvirtino Lietuvos reguliuotojas – Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT).

VERT trečiadienį pareiškė, kad Latvija ir Estija negali prekiauti elektra per savo jungtis su Rusija pagal naują trišalę Baltijos šalių metodiką, kol jos nepatvirtins visų trijų valstybių reguliuotojos.

Tuo metu Radiacinės saugos centras informuoja, kad Lietuvos radiacijos lygio stebėjimo stotys nefiksuoja padidėjusio gamtinio jonizuojančiosios spinduliuotės fono.

„Gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti ar vartoti kalio jodido tabletes“, – tvirtinama pranešime. Radiacinės saugos centras teigia nuolat stebintis matavimus, todėl apie gresiantį pavojų informuotų nedelsiant.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA