Medinis namas Žaliakalnyje atgijo londonietiško kolorito spalvomis – Kas vyksta Kaune

Medinis namas Žaliakalnyje atgijo londonietiško kolorito spalvomis

R. Tenio nuotr.

Unikalių medinių Kauno Žaliakalnio pastatų restauracijai ir priežiūrai reikia supratimo ir daug kantrybės. Būtent tokias savybes pademonstravo neseniai prie namo Aukštaičių gatvėje dirbę jaunieji restauratoriai. Nuo šiol į lankytinų objektų sąrašą įtrauktas namas lankytojus pasitiks – atsinaujinęs ir dar gyvesnis.

Atnaujintos durys ir langas

Visą praeitą savaitę netoli Kauko laiptų jau beveik 100 metų skaičiuojančiame Laikinosios sostinės laikų medinuke, kurį 1928 m. pastatė Šaulių sąjungos vado adjutantas Antanas Gedmantas, darbavosi Kauno kolegijos ir viešosios įstaigos „Gražinkime Kauną“ atstovai – čia vyko dvejus metus trunkančio socialinio projekto baigiamasis praktinis seminaras – dirbtuvės „Medžio talka Žaliakalnio medinukams“.

Kaip portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Kauno kolegijos Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo programos absolventė Laura Naujokaitytė ir pirmo kurso studentė Gabrielė Panavaitė, seminaras buvo naudingas ne tik įgytomis žiniomis, bet ir nuveiktais praktiniais darbais.

Jaunieji restauratoriai, vadovaujami patyrusių dėstytojų, iš pagrindų atnaujino dvejas pastato duris bei savo iniciatyva restauravo palėpės langelį. Pagal seno rėmo pavyzdį buvo padarytas naujas langas bei ryškesne gelsva spalva perdažyti dekoro elementai – saulės spinduliai. Atnaujinta medinė namo puošmena – saulė – tarsi atmerkė namo vidines akis.

A. Gedmanto namas Žaliakalnyje/ R. Tenio nuotr.

Nuo šiol namas turės ir dar du atnaujintus akcentus – restauruotos ir ryškesne bordo spalva perdažytos namo durys. Jauniesiems restauratoriams teko ne tik keisti sutrūnijusias durų detales, bet ir atkurti per laiką suirusį vienų iš durų drožybos elementą, taip pat sutvarkyti durų spynas, atšviežinti senas durų rankenas.

„Buvo labai smagu, kad čia gyvenanti dailininkė Aistė dalyvavo viso kūrybinio proceso metu, konsultavo dėl spalvų parinkimo, nes puikiai žinojo, kaip nori pagyvinti ir atnaujinti savo namą“, – sakė kalbintos merginos.

Londono dvasios įkvėpta

Vaikštinėdama Kauno Žaliakalnio gatvelėmis jau anksčiau buvau įsižiūrėjusi į šį unikalų medinuką, ant kurio kabo atminimo lentelė, kad čia iki 1941 m. gyveno Lietuvos kariuomenės kapitonas, šaulys A. Gedmantas, kurio likimas – tragiškas. Šaulių sąjungos štabo adjutantas sovietų buvo sušaudytas Baltarusijoje.

A. Gedmanto namas Žaliakalnyje/ R. Tenio nuotr.

Atidesnio praeivio žvilgsnį turėjo patraukti ir lange esančios portretinės nuotraukos – kaip paaiškėjo jas čia pastatė A. Gedmanto anūkė, šiam name nuo gimimo gyvenanti kaunietė grafikė Aistė Ramūnaitė.

Tiesa, moteris net 13 metų buvo išvykusi gyventi į Londoną, kur tęsė savo kūrybinę veiklą, bet štai – sugrįžo į savo senelių ir tėvų namus ir jau 7-erius metus kuria londonietišką dvasią čia, ramioje Žaliaklanio gatvelėje.

Aistė sename mediniame senelio name įkūrė meno galeriją „Žemuogių pievelė“, neseniai su „Fulxus Labas“ projektu atidarė kūrybines dirbtuves, kur tiek profesionalai, tiek mėgėjai bandė jėgas portretų piešimo mene, taip pat įtraukė kūrybiškus žmones į Kauko galerijos veiklą, kurią įkūrė šalia medinuko esančiame ūkiniame pastate.

„Kaimynai sako, kad mano kieme – nuolatinė šventė. Taip ir yra, nenoriu gyventi apsitvėrusi aklinomis tvoromis, noriu kad mano kiemas būtų atviras ir svetingas geriems žmonėms, – sako Aira Gedmont Linocutfort slapyvardžiu dirbanti grafikė.

A. Ramūnaitė drąsiai kelia spalvingojo Londono patirtis į savąjį kiemą Kaune, tad čia visą praeitą savaitę dirbusius jaunus žmones stebino ne tik kūrybiškomis idėjomis, bet ir drąsa atnaujinamoms detalėms suteikti daugiau ryškių spalvų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.