Įsivaizduokite kostiumą, kuris tiksliai ir kruopščiai seka procesus jūsų kūne treniruočių metu bei pataria, kaip taisyklingai atlikti pratimus, kiek kartų juos pakartoti, kaip patobulinti technikas ir treniruočių strategiją. Ne, tai ne futuristinio filmo scenarijus, bet realiai kuriamas produktas – ir kuriamas čia, Lietuvoje.
O kad idėja sklandžiau ir greičiau pasiektų vartotojus, startuoliui „Trainer X“ žiniomis ir ekspertiniais patarimais padėjo Kauno mokslo ir technologijų parko programa EVOLUT 4.0.
„Trainer X“ – taip savo startuolį pavadino sportą ir technologijas sujungusi entuziastų komanda. Produktą sudaro marškinėliai ilgomis rankovėmis, treniruočių kelnės ir 6 kūno judesius bei parametrus fiksuojantys davikliai, taip pat šių daviklių duomenis analizuojanti bei treniruotės nurodymus pateikianti programėlė.
„Paprastai sakant, tai virtualusis asmeninis treneris, kuris pagal fiziologinę organizmo reakciją realiu laiku parinks tinkamiausią fizinį krūvį sporto klubo lankytojui, koreguos atliekamų pratimų ir judesių biomechaniką, rūpinsis saugiu bei veiksmingu treniruotės procesu,“ – apie šiuo metu tobulinamą ir netrukus dienos šviesą išvysiantį produktą kalba vienas iš startuolio bendraįkūrėjų Mindaugas Balčiūnas.
Kad tokia technologija reikalinga, mintis atėjo matant paprastą statistiką: vien per pirmuosius du mėnesius daugiau kaip 50 proc. sportuojančiųjų nustoja lankyti sporto klubą, o palaikymo per treniruotes stygių nurodo kaip vieną iš pagrindinių išėjimo priežasčių.
„Tam, kad žmogus jaustų palaikymą sportuodamas, matytų treniruočių rezultatus ir apčiuopiamą progresą, reikalingas treneris. Tačiau ne kiekvienas išgali samdyti asmeninį trenerį, kaip rodo statistika, tą daro vos kas dešimtas sporto klubo lankytojas.
Todėl gimė mintis sukurti technologiją, kuri galėtų būti nuolat šalia esantis ir labai tiksliai į jūsų kūno reakcijas įsiklausantis asmeninis treneris,“ – pasakoja M. Balčiūnas.
Juolab kad realiu laiku veikiančių virtualių trenerių masiniam naudojimui iki šiol rinkoje nebuvo sukurta, o egzistuojantys sprendimai daugiau orientuoti į nišines veiklas, pavyzdžiui, video žaidimus ar specializuotus sporto mokslo tyrimus, rašoma Kaunas IN pranešime žiniasklaidai.
Pasak startuolio kūrėjų, tokios profesionaliems tyrimams skirtos įrangos kaina sunkiai prieinama eiliniam sporto klubo nariui, o ir jų pritaikomumas nėra orientuotas į masinį naudojimą. Taigi, beliko supaprastinti technologinius sprendimus, pasitelkus šiuo metu rinkoje atsiradusius pažangiausius judesių registravimo jutiklius, ir juos sujungti su treniruočių bei žmogaus fiziologijos žiniomis.
Šiuo metu „Trainer X“ kūrėjai intensyviai testuoja prototipą ir pamažu juda idėjos komercializavimo stadijos link. „Pagrindinė pamoka, kurią labai greitai patyrėme savo kailiu kurdami virtualųjį trenerį – kad puikai veikiančios atskiros technologijos nebūtinai taip pat gerai veiks sujungtos į vieną integralią grandinę.
Šiuo metu kaip tik stengiamės subalansuoti atskirų technologinių sprendimų integralumą, o tai yra įdomus ir nelengvas iššūkis,“ – sako M. Balčiūnas.
Spręsti ne tik technologinius, bet ir strateginius bei procesinius startuolio kūrimo ir operavimo klausimus „Trainer X“ komanda mokėsi dalyvaudami Kauno mokslo ir technologijų parko organizuotoje lyderystės ir naujų produktų vystymo programoje EVOLUT 4.0.
„Esame labai patenkinti EVOLUT 4.0 programa, jos turiniu, lektoriais bei organizavimu. Tai puiki galimybė suvokti visą startuolio evoliucijos kelią, taip pat startuolio laukiančius iššūkius bei atrasti jų sprendimus.
Nors programa intensyvi, ji netrukdo dalyvauti startuolio vystymo procesuose. Apskritai sakyčiau, kad tai privalomas bazinis kursas bet kuriam startuolio vystytojui,“ – taip apie programą atsiliepė M. Balčiūnas
Tolimesni „Trainer X“ kūrėjų planai – sklandžiai užbaigti produkto prototipą ir pradėti pirmuosius komercializavimo žingsnius bei pritraukti investicijų, kurios padėtų lietuvių sukurtam asmeniniam treneriui žengti į globalias rinkas – ir viso pasaulio sporto sales.