Iš Alytaus gaisravietės išvežami pirmieji kroviniai su kenksmingomis atliekomis – Kas vyksta Kaune

Iš Alytaus gaisravietės išvežami pirmieji kroviniai su kenksmingomis atliekomis

BNS 2019/11/08 13:03
DELFI / Kiril Čachovski nuotr.

Iš gaisravietės Alytuje penktadienį išvežami pirmieji kroviniai su pavojingomis atliekomis. Taip pat šiandien panaikinti apribojimai Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimuose karves laikantiems žmonėms.

Alytaus kaimo gyventojai: tikrai gavom didelę dozę nuodų 57 nuotr.

Pasak atliekas tvarkysiančios valstybės valdomos įmonės „Toksika“ atstovo, pirmieji kroviniai į Šiaulių rajone esantį atliekų sąvartyną turėtų pajudėti apie pietus.

„Šiandien prasidės vežimai, tiksliai negaliu pasakyt, bet galbūt tai bus apie 12 valandą. Apie pietus. Transportas kol atvažiuos, vis tiek yra atstumas (…) Preliminariai turbūt šiandieną turėtų išvažiuot nuo 40 iki 60 tonų atliekų“, – BNS sakė įmonės komercijos direktorius Lukas Andronavičius.

„Šiuo metu jau yra pastatyti atliekų konteineriai, kurie pildomi atliekomis. Dabar jų yra du. Tada atvažiuos dar du konteineriai ir paraleliai bus užsakinėjamas papildomas transportas, kad nuolat būtų vykdomas pakrovimas ir išvežimas“, – teigė jis.

Anot įmonės atstovo, dar liko suderinti atliekų išvežimo etapus ir kiekius.

„Dabar vykstame į vietą, kad apsitartume su atsakingais asmenimis, kokiais etapais ir kiekiais atliekos bus vežamos, nes jų yra ne viena. Reikia aiškiai apsibrėžti, koks atliekų kiekis iš kokios patalpos ir kuriuo etapu bus išvežamas“, – teigė „Toksikos“ atstovas.

L. Andronavičius sako, kad kol kas numatyti, kiek kainuos atliekų išvežimas, yra sudėtinga.

„Atliekų tvarkymas yra apmokestinamas pagal sutvarkytų atliekų toną, tai viskas priklauso nuo svorio, kadangi jį dar sunku identifikuoti, tai nėra galimybės nustatyti kažkokio biudžeto“, – sakė L. Andronavičius.

Atliekų išvežimą prašoma apmokėti iš valstybės rezervo

Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijai pirmininkaujantis administracijos direktorius Rolandas Juonys patvirtino, kad penktadienį bus pradėtos vežti pavojingos atliekos.

Jis taip pat pridūrė, kad jų išvežimą bus prašoma apmokėti iš valstybės rezervo.

„Aš pasirašiau įsakymą, įpareigojantį „Toksiką“ išvežti atliekas. Šita paslauga bus apmokėta iš Valstybės rezervo, nes savivaldybė tikrai finansiškai nepajėgi išspręsti šitos ekologinės katastrofos“, – BNS sakė R. Juonys.

Anot jo, išvežant atliekas, jos bus sveriamos, tai kontroliuos kelių institucijų atstovai, tik po išvežimo bus galima pasakyti, kiek atliekų išvežta.

„Išvežimą kontroliuos trys ar keturios institucijos: bus savivaldybės, policijos atstovai, Aplinkos apsaugos departamento atstovas. Jie fiksuos svorius, pasirašinės dokumentus ir tokiu būdu tik išvežę atliekas galėsime pasakyti, kiek mes jų išvežėme“, – teigė administracijos direktorius.

„Tai tikrai ne vienos dienos darbas“, – pridūrė jis.

Didelė problema – po gaisro likęs vanduo

R. Juonys taip pat teigė, kad didelė problema vis dar išlieka gaisravietės rūsiuose po gesinimo susikaupęs vanduo.

„Labai didelė problema yra tas vanduo, kuris susikaupęs ir mes niekaip negauname rekomendacijų, ką su juo daryt. Vakar turėjome labai karštą posėdį su Aplinkos ministerijos atstovais ir jie pateikė vieną viziją. Mes pasakėme, kad taip negalima daryti ir pateikėme savo viziją“, – sakė R. Juonys.

Pasak administracijos direktoriaus, ministerijos atstovai siūlė vandenį išvalyti „Dzūkijos vandenų“ valymo įrenginiais.

„Jie siūlė tą vandenį išvalyti mūsų valymo įrenginiais, bet mes pasakėme, kad taip negalima daryti, nes jie yra biologiniai, o ne cheminiai“, – teigė jis.

„Mes pasakėme, kad šito nedarysim. Nesiruošiam sukelti ekologinės katastrofos“, – pridūrė administracijos vadovas.

Jis taip pat pridūrė, kad savivaldybė turi viziją, kaip išvalyti po gaisro likusį vandenį.

„Pasiūlėme mūsų išdirbtą technologiją, kur padėjo privačios bendrovės. Esmė tame, kad tame vandenyje labai didelis kiekis cinko ir privatus verslas išdirbo technologiją, kaip tą cinką iš vandens pašalinti“, – sakė R. Juonys.

„Mes tą technologiją perdavėme Aplinkos ministerijai ir laukiame ekspertų vertinimo“, – teigė jis.

Gyventojai perspėja: milžiniškas dūmų debesis slenka link Kauno 25 nuotr.

Ūkininkai vėl gali tiekti pieną perdirbėjams

Penktadienį panaikinti apribojimai Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimuose karves laikantiems žmonėms. Naujausių tyrimų duomenimis, gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ tarša jų nepasiekė, pranešė Maisto ir veterinarijos tarnyba.

Likusioje gaisro paveiktoje teritorijoje gyvenantys ūkininkai kol kas negali tiekti pieno.

Pieno, šulinių vandens, vaisių ir daržovių, pašarų bei želmenų mėginių tyrimų rezultatai rodo, kad tarša iš gaisro židinio nepasiekė kaimų į pietus nuo gaisro židinio.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto duomenimis, dioksinais buvo užteršti du iš 18-kos pieno mėginių, paimtų Genių kaime. Švarus buvo 10-ties šulinių vanduo, taip pat po du vaisių (vynuogių ir obuolių), daržovių (kopūstų) ir trys pašarų ir želmenų mėginiai.

Be to, paaiškėjo, kad šeši paukščiai (balandžių, strazdų, dagilio) ir stirnos nugaišo natūraliai, o ne dėl taršos.

Specialistai gaisro paveiktose teritorijose ir už jų ribų yra atrinkę virš 110 mėginių, iš jų 70 ištirta. Likę mėginiai dar tiriami.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT